Portál pre mamičky a ich detičky
- Katarína V.

Čakáte bábätko alebo nie? Odhaliť sladké tajomstvo vám pomôžu prvé príznaky tehotenstva

subpage-img

Začínajúce tehotenstvo môžu odhaliť rôzne príznaky. Máte pocit, že by ste mohli čakať bábätko, no nie ste si istá?  Vynechala vám menštruácia, trpíte zvláštnou nevoľnosťou, alebo vás zmáha únava? Skúste sa nájsť v jednom z najčastejších prvých dôkazov toho, že ste v radostnom očakávaní.

Menštruácia nechodí

Starý známy sprievodný jav, ktorý takmer okamžite vedie ženy k myšlienkám o potenciálnom tehotenstve. Avšak pozor, nie vždy musí ísť len o príznak gravidity. Menštruácia mešká z rozličných dôvodov, či už hormonálnych, stresových, psychických aj iných.

Nevoľnosť

Nenechajte sa zmiasť tradičným slovným spojením ,,ranná nevoľnosť“. Ťažko na žalúdku vám totiž môže prísť v ktorúkoľvek hodinu a stavy, kedy vám je naozaj zle, v niektorých prípadoch trvajú aj počas celého dňa. Nevoľnosť je jedným z prvých príznakov tehotenstva a prejavuje sa nechutenstvom k jedlu, pocitmi na zvracanie či samotným zvracaním.

Malátnosť, únava

Ďalším príznakom tehotenstva môže byť neustála únava či pokles energie. Ak ste boli zvyknutá na čulosť a vitálnosť, no zrazu ste až príliš ospalá, môže to byť znakom radostného očakávania.

Bolesť pŕs, naliatosť

Ženské prsia sa zvyknú meniť už v prvých týždňoch tehotenstva. Prakticky od začiatku gravidity sa pripravujú na svoje poslanie - dojčenie. Bývajú omnoho citlivejšie, napäté a nie je ničím výnimočným, že zvyknú aj pobolievať.

Zmena čuchových aj chuťových buniek

Určite ste už počuli o pračudesných kombináciách jedál, ktoré si niektoré ženy jednoducho nedokážu odoprieť. A tak, ak znenazdajky dostanete chuť na uhorku so šľahačkou či čokoládu s párkami, mali by ste zbystriť pozornosť a začať uvažovať nad tým, či nemôžete byť v tom.

Chuťové poháriky však nie sú tým jediným, čo sa môže meniť. Odlišné reakcie prichádzajú aj s rôznymi pachmi, pretože vaše zmysly sa stávajú omnoho citlivejšími. Stáva sa, že s prvými týždňami tehotenstva dochádza k odporu k obľúbeným jedlám či k obľúbeným vôňam.

Zvláštne pocity v podbrušku

Nuž, nie vždy musí ísť len o povestné motýle v brušku. Zvláštne pocity v tejto časti tela nastávajú aj pri raste nového života pod vašim srdcom. To, čo sa deje vo vašom vnútri  však nemusí byť vždy príjemné. Niektoré maminky v počiatočných štádiách gravidity popisujú dokonca až kŕče.

Urobte si test

Ak nemáte čas ísť k doktorovi, alebo nechcete zbytočne vzbudzovať pozornosť, urobte si domáci tehotenský test. Nie sú síce stopercentné, no za vyskúšanie nič nedáte. Nemusíte ich hľadať len v lekárni, pohodlne si ich kúpite už aj v drogériách.

Samozrejme, najspoľahlivejšie sú testy, ktoré vám urobí váš lekár. Preto, milé dámy, neváhajte a ak máte podozrenie, že vo vás rastie nový život, čo najskôr k nemu zavítajte.

Foto: Pixabay.com, Pexels.com

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

36. týždeň tehotenstva: Pripravte sa na váš veľký deň

12. týždeň tehotenstva: Na konci najkritickejšieho obdobia

Príbeh na zamyslenie: O potrate

21. týždeň tehotenstva: Našli ste už dokonalé meno?

30. týždeň tehotenstva: Hniezdiaci inštinkt