Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Čo robiť pri popôrodnej depresii?

subpage-img

Popôrodná depresia je veľmi závažné psychické ochorenie, ktoré sa ale dá liečiť. Treba ho však včas diagnostikovať a následne sa zveriť do rúk lekára špecialistu. Preto ak aj vy po narodení svojho vytúženého dieťatka máte zvláštne pocity a nič nie je tak, ako ste si predstavovali počas tehotenstva, neváhajte a čo najskôr podstúpte odbornú liečbu. O to skôr si budete môcť plne užívať tie najkrajšie a neopakovateľné okamihy po narodení bábätka.

Pri popôrodnej depresii je dôležité

  1. hovoriť o svojich pocitoch a problémoch so svojimi blízkymi – partnerom, rodičmi, najlepšou kamarátkou. Neuzatvárať sa do seba a neizolovať od okolia.
  2. zájsť k lekárovi a dodržiavať liečbu
  3. nehanbiť sa požiadať blízkych, aby sa občas postarali o dieťatko a vy ste mohli mať chvíľku pre seba – zájdite si ku kaderníčke, na kávu s kamarátkou, pozrite si obľúbený film, alebo si napustite vaňu a relaxujte.
  4. ak sa dieťatko veľmi často v noci budí, dohodnite sa s partnerom, ako budete k nemu vstávať. Ak otecko musí ísť ráno do práce, môže mať „službu“ do polnoci, aby si aj on oddýchol. Alebo si s dieťatkom ľahnite aj cez deň, pretože spánok je pre vás veľmi dôležitý.

Viac o popôrodnej depresií a jej tipoch sa dočítate v článku: Popôrodná depresia

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Očkovanie proti Covid-19 na slovensku prebehne v 4 vlnách: Vieme kedy sa začne

Mimomaternicové tehotenstvo môže ohroziť váš život! Aké sú jeho príznaky?

Príbehy o bolesti, vytrvalosti, úľave a radosti: Toto sú najkrajšie zábery dokumentujúce zrodenia života

Máte strach z pôrodu?

Vedci skúmali mužov a ženy a ich priebeh ochorenia COVID-19: Hrozivé zistenie o silnejšom pohlavia