Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

12. týždeň tehotenstva: Na konci najkritickejšieho obdobia

subpage-img

Dvanásty týždeň tehotenstva (12 tt) je považovaný za zlomový. Končí ním najkritickejší prvý trimester, čo dostáva väčšinu budúcich mamičiek do väčšej psychickej pohody.

Tie dámy, ktoré vydržali ukrývať svoje sladké tajomstvo pred svetom až doteraz, práve v závere 12. týždňa tehotenstva najčastejšie pristupujú k ohláseniu radostnej noviny rodine, priateľom a známym.

Článok je veľmi podrobný, ak sa zaujímate o špecifickú sekciu, môžete preskočiť na:

Vývoj bábätka

Čo sa deje s vašim telom

Koniec nevoľnostiam?

Nové príznaky

Aké vyšetrenia vás čakajú 

Tipy pre budúce mamičky

Ako sa vyvíja dieťatko

Bábätko rastie ako z vody, v 12. týždni už zvykne dosahovať veľkosť marhule. Jeho dĺžka je približne 6 až 7 centimetrov, hmotnosťou sa pohybuje okolo 14 gramov.

Tvár dieťatka vyzerá nepochybne ľudsky. Jeho očká sa presunuli zo strán do prednej časti hlavy, uši sú tiež presne tam, kde by mali byť. Prstíky sa od seba oddeľujú, rastú na nich krehučké nechty. V zásade všetky časti telíčka sú už na svojom mieste. Počas nasledujúcich 28 týždňov sa budú ďalej vyvíjať a zdokonaľovať svoje funkcie.

Prudký rozvoj

Podobne, ako vonkajšia schránka bábätka, i jeho vnútorné orgány a tkanivá sú pripravené na rýchly rozvoj. Jeho kostra postupne zosilňuje, kostná dreň je zaneprázdnená tvorbou bielych krviniek. Obličky začínajú produkovať moč. Veľkou rýchlosťou sa vyvíja i mozog vášho drobčeka.

V 12. týždni tehotenstva už mnohé budúce mamičky môžu na sonografickom vyšetrení pozorovať drobné pohyby ich bábätiek. Je to dané tým, že v tomto štádiu gravidity  dochádza aj k rozvoju reflexov. Dieťa začína počuť zvuky a reagovať na ne tým, že hýbe nôžkami, zatvára a otvára pästičky. Dokáže už otvoriť ústočka, prehltnúť i zívnuť, dokonca si cmúľať palec.  

Ak horíte nedočkavosťou zistiť, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko, nemáme pre vás dobré správy. Hoci vďaka zvýšenej hormonálnej aktivite začínajú byť vonkajšie pohlavné orgány čoraz viditeľnejšie, na ultrazvuku ich je ešte veľmi náročné s určitosťou rozpoznať. Oveľa istejšie to bude až medzi 13 tt  a 16 tt. 

Čo sa deje s vašim telom

Hoci ide o veľmi individuálnu záležitosť, v 12. týždni už niektoré mamičky pozorujú náznaky rastúceho bruška. Vaše okolie to ešte zvyčajne prehliadne, no vy už môžete cítiť potrebu obmeniť svoj šatník. Je čas zaobstarať si voľnejšie tehotenské oblečenie. Zabezpečí vám pocit komfortu a nebude vás tlačiť na pomaly zväčšujúcom sa brušku.

Rastúce bruško a zmeny hmotnosti

Je prirodzené, že počas tehotenstva budete priberať, avšak do konca 12. týždňa by nemal byť prírastok na váhe markantný. Príliš veľký nárast hmotnosti môže viesť ku neskorším komplikáciám, ako je vysoký krvný tlak, bolesti chrbta i nôh, diabetes, zvýšená únava a podobne. Je preto na mieste venovať zvýšenú pozornosť vyváženému jedálničku.

Takisto sa však jedlu nevyhýbajte. Jedzte stravu bohatú na ovocie a zeleninu, chudé bielkoviny a komplexné sacharidy. Obmedzte nezdravé jedlá na minimum a namiesto toho si doprajte občerstvenie plné bielkovín, vápnika a minerálov. Jogurty či sušené ovocie môžu byť výbornou voľbou.

Foto: Pixabay

Vy aj vaše bábätko potrebujete celý rad živín, ktoré vám pomôžu úspešne prejsť tehotenstvom. Opýtajte sa svojho lekára na to, akými prenatálnymi vitamínmi môžete podporiť vývoj svojho dieťaťa

Pozor na držanie tela

Pomaly by ste už mali byť stotožnená s tým, že čakáte bábätko a tomu by ste mali prispôsobiť celé vaše bytie. Správne držanie tela je toho súčasťou, predovšetkým, ak sa chcete vyhnúť bolestiam chrbta vo vyšších štádiách tehotenstva. Kilá navyše vám môžu narobiť problémy, a tak by ste to nemali brať na ľahkú váhu.

Foto: Pixabay

Správny postoj spočíva vo vzpriamenej postave. Spevnite brucho, zdvihnite bradu, ramená tlačte dolu a lopatky ťahajte k sebe. Dbajte o to, aby aj vaše sedenie na stoličke bolo pod kontrolou. Veľa mamičiek s obľubou využíva fitlopty, ktoré im pomáhajú k správnemu držaniu tela.

Koniec nevoľnostiam?

Dobrou správou je, že hladina hormónov sa pomaly ustáľuje a tak mnohým ženám ustupujú počiatočné príznaky tehotenstva. Najmä ranná nevoľnosť a únava ustupujú do pozadia. Žiaľ, v tomto prípade sa nedá zovšeobecňovať a nie u každej budúcej mamičky platia rovnaké pravidlá. Niektoré ženy trápi žalúdok ako na vode aj v druhom, či dokonca treťom trimestri.

V prichádzajúcej fáze tehotenstva sa, navyše, môžu objaviť nové symptómy, znepríjemňujúce ženám v radostnom očakávaní život. Medzi najčastejšie menované patria tieto.

 • bolesti hlavy

 • závrate

 • pálenie záhy

 • výtok

 • špinenie

Nové príznaky

Bolesti hlavy 

Okolo 12. - 13. týždňa tehotenstva sa bolesti hlavy môžu zintenzívňovať. Tento stav je zvyčajne spôsobený hormonálnymi zmenami, meniacou sa hladinou cukru, dehydratáciou, nedostatkom spánku, či stresom. Ak vás už trápia podobné ťažkosti, snažte sa v prvom rade odhaliť vinníka a čo najskôr ho odstrániť. Drastické zvýšenie bolesti hlavy a migrény konzultujte s odborníkom.

Závrate

Hormonálne výkyvy a zmeny krvného tlaku môžu stáť za nepríjemnými závratmi. Predísť im dokážete najmä tým, že budete dbať na pravidelné občerstvenie a nezabudnete dodržiavať pitný režim. Váš doktor by mal byť informovaný o akýchkoľvek závratoch či slabostiach, ktorým počas tehotenstva čelíte.

Pálenie záhy

Už v 12. týždni tehotenstva môžete  pociťovať tráviace ťažkosti, spôsobené tvorbou kyselín. Nepríjemný pocit pálenia sa zvykne zintenzívňovať v polohe ležmo. U viacerých žien dochádza k tomuto javu až v neskorších štádiách tehotenstva, kedy rastúca maternica začína tlačiť na žalúdok. Iné dámy pálenie záhy vôbec nepoznajú.

Výtok 

Mnohé ženy taktiež pozorujú zvýšenú tvorbu výtoku. Pokiaľ nesvrbí, nepáli, nemá zvláštnu arómu, alebo ho necharakterizuje neprirodzená farba, nie je sa čoho obávať. Práve naopak, je úplne normálny a má dôležitú úlohu: chrániť ženské pohlavné ústrojenstvo pred infekciou.

Špinenie

Akýkoľvek náznak krvi, alebo zvláštneho zafarbenia na nohavičkách, môže byť znepokojujúci, ne nemusí znamenať vôbec nič. Krčok maternice sa stáva v tomto období omnoho citlivejším, a tak nie je ničím nezvyčajným, že môže dôjsť k jeho rozrušeniu napríklad počas sexu. Ak je však krvácanie silné a sprevádzajú ho kŕče, urýchlene vyhľadajte odborníka. Stav môže byť alarmujúci.

Aké vyšetrenia vás čakajú?

Ak máte ešte stále iba podozrenie, že by ste mohli byť v sladkom očakávaní, neodkladajte návštevu lekára. Urobte si tehotenský test a v prípade, že je pozitívny, objednajte sa čo najskôr. Prvú prehliadku zameranú na potvrdenie gravidity by ste určite mali absolvovať najneskôr do 12. týždňa.

Foto: Pixabay

Na prvej tehotenskej prehliadke lekár zaeviduje vašu počiatočnú hmotnosť, odmeria tlak, zoberie vzorku moču i krvi na ďalšie vyšetrenia. Ultrazvukom skontroluje bábätko a jeho uloženie v maternici, aby zároveň mohol vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo. Taktiež venuje pozornosť srdiečku, ktorého akciu možno zaznamenať už od 6. týždňa tehotenstva

Okolo 12. týždňa sa môžete dozvedieť viac o zdraví vášho dieťaťa prostredníctvom genetických testov. V 11 tt - 13 tt vám lekár môže navrhnúť tzv. prvotrimestrálny skríning zameraný na na určenie rizika vzniku vrodených chýb alebo iných problémov. Nejde o bolestivé vyšetrenie, je zložené z odberu vzorky krvi a ultrazvuku. Hoci test nie je hradený z verejného zdravotného poistenia, gynekológovia ho vrelo odporúčajú. Je totiž omnoho presnejší, ako vyšetrenie kryté poisťovňou. Riziko Downového syndrómu či iných ochorení dokáže odhaliť s 80- až 90-percentnou presnosťou.

Foto: Pixabay

Do konca 3. mesiaca by ste mali obdržať tehotenskú knižku, v ktorej budete mať zaznamenané všetky informácie o vašom zdravotnom stave i vyšetreniach. Tento dôležitý dokument vás bude sprevádzať počas celého obdobia radostného očakávania. Odovzdáte ho až v pôrodnici, keď sa bábätko vypýta na svet.

Hoci vyšetrenia nie sú povinné, majte na mysli, že ide o zdravie vás i vášho drobčeka. Navyše, ak si neskôr budete chcieť uplatniť nárok na Príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý vypláca Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, gynekológ vám bude musieť potvrdiť, že ste sa od začiatku 4. mesiaca pravidelne zúčastňovali kontrol v jeho ambulancii.

Tipy pre 12. týždeň

 1. Každá budúca mamička by mala dbať na dodržiavanie pitného režimu, nakoľko dostatočná hydratácia organizmu je nesmierne dôležitá pre bezproblémový priebeh tehotenstva. Vaše telo teraz potrebuje oveľa viac tekutín pre zdravý vývoj bábätka.
 2. V období 12. týždňa sa vaša pleť stáva citlivejšou. Hlavne v slnečných dňoch sa preto nezabudnite chrániť opaľovacím krémom s faktorom 15 alebo vyšším, noste čiapku alebo klobúk.
 3. Opusťte svoje zlé návyky. Nikdy ste nemali silnejší dôvod na to, aby ste sa zbavili svojich neduhov. Fajčenie a vdychovanie cigaretového dymu má desivé následky nielen na vás, ale najmä na vaše bábätko.
 4. Zbohom dajte taktiež alkoholu. Vedecké štúdie ukazujú, že už jeden pohárik týždenne počas tehotenstva môže mať nepriaznivý vplyv na vývoj plodu. Väčšie množstvo alkoholu potom môže viesť až k alkoholovému syndrómu, ktorý často zapríčiňuje i mentálnu zaostalosť dieťaťa.
 5. Názory na konzumáciu kofeínu počas tehotenstva sa rôznia, ale radšej neprekračujte 200 mg za deň, čo zodpovedá dvom šálkam kávy.
 6. Dvanásty týždeň môže byť vhodný čas na to, aby ste začali robiť Kegelove cvičenia na posilnenie vašich vaginálnych svalov. To vám môže výrazne pomôcť pri pôrode aj pri následnom zotavovaní. Ak si nie ste istá, ako robiť jednotlivé cviky, poraďte sa so svojím lekárom, alebo sa zúčastnite predpôrodného kurzu.
 7.  

  Doprajte si veľa oddychu, no nezabúdajte na pohyb na čerstvom vzduchu. Prechádzka po okolí s budúcim oteckom vám určite prospeje.
   

Foto: Pixabay

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

30. týždeň tehotenstva: Hniezdiaci inštinkt

36. týždeň tehotenstva: Pripravte sa na váš veľký deň

20. týždeň tehotenstva: Gratulujeme, ste presne v polovici

Fit aj v tehotenstve? Vieme, ako na to

24. týždeň tehotenstva: Rozprávajte sa s bábätkom