Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

18. týždeň tehotenstva: Bábätko už má svoje jedinečné odtlačky prstov

subpage-img

Môže to znieť až neuveriteľne, ale máte pred sebou už 18. týždeň tehotenstva
(18 tt). Ste teda v 5. mesiaci a do pôrodu vám ostáva už iba 22 týždňov.

Článok je veľmi podrobný, ak sa zaujímate o špecifickú sekciu, môžete preskočiť na:

Vývoj bábätka

Čo sa deje s vašim telom

Základné pravidlá

Aké vyšetrenia vás čakajú

Tipy pre budúce mamičky

Práve sa nachádzate v druhom trimestri vašej gravidity, ktorý potrvá až do 28 tt. Užívajte si tento čas naplno, pretože je charakterizovaný ako najpríjemnejšia tretina celého tehotenstva. Prvotné symptómy už pominuli a vy sa konečne cítite v plnej sile. A hoci sa vám bruško pomaly začína zaguľacovať, ešte stále nie je natoľko veľké, aby vás v čomkoľvek obmedzovalo.

Ako sa vyvíja bábätko

Dieťatko narástlo do veľkosti sladkého zemiaka, má približne 14 centimetrov a jeho hmotnosť sa v priemere pohybuje okolo 140 až 180 gramov.

V 18. týždni tehotenstva môže byť bábätko už dostatočne veľké na to, aby ste cítili, ako sa hmýri a krúti vo vašej maternici. Ak stále pohyby necítite, nemusíte vôbec panikáriť. Niektoré ženy začínajú vnímať život pod svojim srdcom oveľa neskôr. Hlavne u prvorodičiek to zvykne byť až medzi 20 tt a 22 tt.

Niečo, čo na ultrazvuku neuvidíte, je nervový systém vášho dieťaťa. Ten rýchlo dozrieva práve v období 18. týždňa. Nervy sú pokryté látkou nazývanou myelín, ktorá urýchľuje presun správ medzi nervovými bunkami vytvárajúcimi čoraz zložitejšie spojenia.

Rozvoj zmyslov

Aj zmysly napredujú vo vývoji. Napríklad taký sluch je čoraz ostrejší. Malý človiečik si viac a viac uvedomuje zvuky, ktoré prichádzajú z vnútra tela, ako je napríklad vaše čkanie. Podľa viacerých zdrojov už ale môže vnímať aj hlasy z vonku. Prostredie maternice nie je vôbec tiché, preto keď sa vaše dieťatko narodí, môže vám niekto poradiť, že spinkať mu pomôže tzv. biely šum.

Foto: Pixabay

Drobček už zvláda umenie zívania i štikútania, ktoré čoskoro možno budete pozorovať na vašom brušku. A možno, pri troške šťastia, tieto rozkošné činnosti u vášho bábätka uvidíte aj na najbližšom ultrazvuku.

Tráviaci systém dieťatka už niekoľko týždňov prechádza rýchlym vývojom. Bábätko prehĺta plodovú tekutinu, ktorá prechádza cez jeho žalúdok. V črevách sa spája s odumretými bunkami a sekrétmi, čím sa vytvorí takzvaná smolka - čierna, dechtová látka, ktorú uvidíte pri prvej výmene plienky.

Jedinečným už v brušku

Isteže, zázrak, ktorý nosíte pod srdcom, je už teraz pre vás jedinečným, no v procese vývoja sa odohráva ešte niečo, čo ho robí unikátnym. Na vankúšikoch jeho prstov sa vytvárajú vzorce, aké nebude mať nik iný na svete. Áno, odtlačky prstov sa formujú práve v tomto období.  

Čo sa deje s vašim telom?

V 18. týždni tehotenstva sa váš pás začína pomaly strácať a bruško vystupuje do priestoru. Je to dané tým, že maternica sa rozťahuje smerom nahor z panvy. U žien, ktoré už majú nejaké tehotenstvo za sebou, môže k tomuto javu dôjsť skôr, ako u prvorodičiek.

Priberanie v tehotenstve

Mnohé budúce mamičky trápia obavy z priberania v tehotenstve. Každé telo je však iné, preto by ste sa nemali porovnávať s ostatnými ženami. Ak budete dodržiavať zásady zdravej životosprávy, nemáte sa čoho obávať.

Tehotenstvo už začína byť na vás vidieť, a tak možno budete chcieť obohatiť váš šatník o materské oblečenie. Elastické odevy a voľnejšie nohavice či sukne budú v tomto období pre vás najpohodlnejšie. Oblečenie by vás nemalo tlačiť na brušku.

Foto: Pixabay

Znaky, že čakáte dieťatko

Nachádzate sa v druhom trimestri, čo znamená, že prvé príznaky tehotenstva, ako je ranná nevoľnosť či závrate, už máte pravdepodobne za sebou. S čoraz vyšším štádiom gravidity vás však môžu potrápiť nové ťažkosti. Medzi také patrí napríklad bolesť chrbta či prsníkov, krvácanie z nosa, pálenie záhy, kŕče a opuchy nôh, tvorba strií a iné.

Základné pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať

Správna výživa

Získanie živín, ktoré vy a vaše dieťa potrebujete, je v tomto období veľmi dôležité. Rozhodujúcou súčasťou zdravej výživy sú omega-3 mastné kyseliny. Tie pomáhajú pri rozvoji nervového systému vášho drobčeka. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že môžu tiež posilniť váš imunitný systém a zmierniť aj príznaky depresie.

Omega-3 mastné kyseliny nájdete napríklad v týchto potravinách:

  • losos a ďalšie ryby 

  • brokolica

  • ľanové semiačka 

  • vlašské orechy

Príjem kalórií navyšujte zdravo

Hoci je pravdou, že budete potrebovať prijať nejaké kalórie navyše, aby ste podporili rast svojho dieťatka, neznamená to, že musíte jesť za dvoch. V druhom trimestri sa odporúča pridať do jedálnička len 300 extra kalórií denne.

Nájdite si čas pre seba

Kým sa partner stará o materiálne zabezpečenie vašej rodiny, vy máte na starosti všetko ostatné. Mali by ste odpočívať a namiesto toho máte pocit, že stíhate menej, než kedykoľvek predtým. Napriek tomu by ste sa mali naučiť nájsť si čas len pre seba. Pomôže vám to vyrovnať sa s každodennými starosťami.

Foto: Pixabay

Stresové situácie nemôžete úplne eliminovať, ale môžete sa ich naučiť zvládať a výrazne si tak zlepšiť náladu.

Nedajte sa kritizovať okolím

Môžete si všimnúť, že každý, počnúc vašou svokrou a končiac úplne cudzími ľuďmi, bude mať potrebu dať vám nejakú radu k vašemu tehotenstvu. Aj keď nevyžiadané názory môžu byť nepríjemné, snažte sa ich vypočuť s úsmevom. Ďalej už potom nemusíte nikomu nič vysvetľovať. Jednoduché a slušné “Vďaka, budem to mať na pamäti,” by malo stačiť na to, aby druhá strana bola spokojná a vy ste mali pokoj. A, napokon, niektoré z rodičovských tipov, ktoré dostanete, môžu byť aj skutočne užitočné.

Zabávajte sa s mierou

Tehotenstvo nie je choroba a vy, samozrejme, môžete ísť na večeru, alebo sa niekam zabaviť s priateľmi. V tom čo smiete a čo nesmiete jesť, máte už určite jasno (píšeme o tom, napríklad aj v článku o 10 tt), a tak si pokojne rezervujte stôl v reštaurácii. Uistite sa len, že je v nefajčiarskej sekcii.

Pamätajte na to, že cigarety a alkohol v tehotenstve patria medzi zakázané položky, pretože by mohli veľmi uškodiť bábätku.

Aké vyšetrenia vás čakajú

Od vašej poslednej menštruácie uplynulo už 18. týždňov, a tak máte nejakú tú návštevu gynekológa už za sebou. Až po 22. týžden tehotenstva by ste sa v jeho ambulancii mali ukázať aspoň raz za mesiac, potom sa intenzita vašich stretnutí bude postupne zhusťovať.

Foto: Pixabay

Medzi 16 tt a 20 tt je ten správny čas podstúpiť vyšetrenie krvi, nazývané Tripple test.  Veľký strašiak budúcich mamičiek je zameraný na odhalenie potenciálnych vývojových chýb plodu, ako je napríklad Downov syndróm či rázštep nervovej trubice.

Avšak pozor! Ak aj Tripple test odhalí nejaké riziká spojené s vašim tehotenstvom, neznamená to automaticky, že vaše bábätko bude postihnuté. Ak chcete mať istotu, môžete absolvovať odber plodovej vody, známy aj pod názvom amniocentéza. Tá dokáže potvrdiť, alebo aj vyvrátiť možné genetické poškodenia plodu.  

Tipy pre budúce mamičky

  1. Snažte sa jesť pokrmy bohaté na omega-3 mastné kyseliny
  2. Vyberte sa na nákup pohodlného tehotenského oblečenia
  3. Dajte zbohom alkoholu a cigaretám, Kofeín v tehotenstve užívajte len v obmedzenom množstve
  4. Doprajte si dostatok spánku, relaxujte
  5. Nájdite si pohybovú aktivitu vhodnú pre tehotné ženy

autor článku: Michaela D.,Ukulele

 

 


 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Radosť zakončená veľkým smútkom - Spontánny potrat

27. týždeň tehotenstva: Ako zažehnať pálenie záhy?

Kofeín v tehotenstve

18. týždeň tehotenstva: Bábätko už má svoje jedinečné odtlačky prstov

22. týždeň tehotenstva: Odbúrajte stres