Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

23. týždeň tehotenstva

subpage-img

Neprepadajte zúfalstvu z rastúcej váhy

Áno, priberáte na váhe. A áno, pravdepodobne budete potrebovať o niečo viac času, než Heidi Klumová, aby Vaše krivky vyzerali znovu rovnako ako pred tehotenstvom. Ale budú! S trochou disciplíny a cvičenia.

Tehotenstvo sa bez tukových zásob jednoducho nezaobíde. Potrebujete ich Vy aj Vaše bábätko. Ide o úplne prirodzený proces tvorby energetických rezerv. Nielen pre súčasné obdobie tehotenstva, ale aj pre obdobie po pôrode, keď sa Vám začne tvoriť mlieko. Väčšina tých “príšerných” záhyboov nie je nič iné, než voda, ktorú Vaše telo zadržuje. Tie zmiznú čoskoro po pôrode. Tie ostatné sú potom otázkou Vašej disciplíny a pravidelného cvičenia. Ak ste už s cvičením začali, pokračujte. Po pôrode budete mať všetko ľahšie.

Počas tehotenstva sa brušné svaly naťahujú a rozostupujú, aby uvoľnili miesto rastúcej maternici. Po pôrode, hoci sa maternica zavinie späť do svojej pôvodnej veľkosti, môžu brušné svaly zostať rozostúpené (a nezáleží na tom, či ste rodili spontánne alebo cisárskym rezom). Potom môžete vyskúšať niektoré z ľahších cvikov jogy, pilates alebo tai-chi. Konkrétne tipy, ako získať späť svoje zvodné krivky, Vám prinesieme včas v niektorom z nasledujúcich e-mailov.

Dovtedy nebuďte smutná a zo svojho váhového prírastku si nič nerobte. Kilá prichádzajú a odchádzajú…

To musíte mať!

Váš šatník v tehotenstve pravdepodobne neprekypuje sexy outfitmi z dielní popredných módnych návrhárov, ale s trochou kreativity a niekoľkými základnými kúskami môžete vyzerať fantasticky aj v tehotenskom oblečení. Nasledujú tipy pre Váš nový štýl, s ktorými sa môžete pohrať a kombinovať.

Strečové tričká

Pochváľte sa svojím krásnym bruškom v bavlnenom strečovom tričku žiarivých farieb.

Empírový top

Top strihnutý či naberaný pod prsiami lichotí Vašim tvarom a vytvorí splývavú siluetu.

Topy s hlbším výstrihom

Váš sexy výstrih odvedie pozornosť od rastúceho bruška.

Prepínacia košeľa

Vypožičajte si partnerovu košeľu na gombíky – je perfektná na obdobie, keď sa už nevojdete do svojich starých šiat a tehotenské blúzky sú pre Vás ešte príliš veľké.

Džínsy

Určite si zožeňte aspoň jedny perfektne padnúce tehotenské džínsy, ktoré porastú s Vami. Vaše bruško bude mať neustále dosť priestoru a užijete si ich aj nejaký čas po pôrode.

Legíny

Ideálny kúsok pre kombinovanie, legíny sa hodia k tunike, dlhému svetru, ale aj pod šaty alebo sukňu. Ideálne sú tiež pre prechodné obdobie po narodení bábätka.

Tuniky

Skombinujte tuniku s legínami či úzkymi nohavicami. Vytvoríte tak lichotivú siluetu od hlavy až k päte.

Dlhý pletený sveter alebo vesta

Dlhé svetre dávajú priestor Vášmu brušku a ak ich skombinujete s krásne farebným strečovým tričkom, vytvoríte slušivý ležérny štýl.

Pohodlná, štýlová obuv

Vaše ťažisko sa s rastúcim bruškom výrazne mení, vysoké opätky preto nebudú nič pre Vás. Perfektnú stabilitu a pohodlnú chôdzu Vám zabezpečia balerínky, športové topánky alebo poltopánky na nízkom opätku.

Zavinovacie sukne a šaty

“Zavinovačky” sa prispôsobujú Vášmu rastúcemu brušku a zabezpečujú dostatok pohodlia, ktoré potrebujete.

Malé čierne

Perfektné na kombinovanie pre akúkoľvek príležitosť. Do práce so svetrom alebo blejzrom, na večer s výraznými šperkami alebo veľkým farebným šálom.

Doplnky

Nechcete, aby Vám každý čumel na bruško? Odveďte pozornosť výrazným náhrdelníkom. Obzrite sa aj po zaujímavých náramkoch (vo väčšej veľkosti alebo s pružným pásikom). Nádhernými doplnkami môžu byť aj farebné šály a šatky.

Svet sa vám zatočil?

Necítite sa dobre a točí sa Vám hlava zakaždým, keď rýchlo vstanete alebo dlhší čas sedíte? Vysvetlíme Vám, čo sa deje s Vaším telom a ako to všetko zvládnuť.

Ako nájsť ideálnu polohu:

  • Seďte s vystretým chrbtom.
  • Ležte na ľavom boku.
  • Striedajte často polohy a pohybujte sa.
  • Nerobte rýchle pohyby.

Dutá žila (vena cava): cesta Vaším telom.

Dôležitá cieva vedúca za maternicou, nazývaná dutá žila čiže vena cava, privádza krv z dolnej časti Vášho tela späť k srdcu. Môže byť aj príčinou nevoľností či malátnosti. Prečo? Vena cava prechádza smerom k pravej strane Vášho tela, maternica sa rozpína počas tehotenstva na všetky strany, a tak vo Vašom brušku začína byť trochu tesno. Ak ležíte dlhší čas na chrbte alebo odpočívate opretá v polosede, maternica začne vyvíjať tlak na dutú žilu, obmedzovať priechod krvi a spôsobovať tak závraty či nevoľnosti. Niektoré ženy pociťujú podobné nevoľnosti aj v prípade, že rýchlo vstanú. Príčinou je náhly pokles krvného tlaku kvôli rýchlej zmene polohy. Ak chcete obmedziť malátnosť a nevoľnosti vzniknuté z týchto príčin, vyskúšajte tipy uvedené vyššie.

Ďalšie obvyklé príčiny závratov a ich prevencia:

  • Anémia (nízka hladina hemoglobínu): počas tehotenstva sa robia testy na anémiu pravidelne. Aby ste anémii predišli, užívajte tehotenské vitamíny.
  • Nízka hladina cukru v krvi: počas dňa jedzte častejšie malé porcie. Predídete tým nielen hladu, ale aj nízkej hladine cukru v krvi a udržíte svoj metabolizmus v rovnováhe.
  • Únava: načúvajte svojmu telu. Cez deň si zdriemnete, odpočívajte alebo aspoň spomaľte, ak sa cítite vyčerpaná alebo sa Vám točí hlava.
  • Prehriatie a návaly horúčavy: tehotenské hormonálne zmeny, zvýšený prietok krvi a vyšší výdaj energie na akýkoľvek pohyb s kilami navyše môže spôsobiť rýchle návaly horúčavy a nadmerné potenie. Obliekajte si viac tenkých vrstiev, aby ste oblečenie mohli ľahko prispôsobiť svojim pocitom a potrebám.
  • Vysoký krvný tlak: ak ste mali vysoký krvný tlak už pred tehotenstvom, rozhodne sa poraďte so svojím lekárom, ktorý Vám odporučí, čo je pre Vás najlepšie.

Pri pravidelných prehliadkach majte pripravené otázky, na ktoré potrebujete poznať odpoveď. Ak sa medzi prehliadkami u Vás prejavia akékoľvek symptómy, s ktorými si neviete rady, zavolajte svojmu lekárovi alebo pôrodnej asistentke. Predídete tým zbytočným obavám a budete ihneď vedieť, čo robiť.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

32. týždeň tehotenstva

Radosť zakončená veľkým smútkom - Spontánny potrat

Príbeh na zamyslenie: O potrate

9. týždeň tehotenstva

21. týždeň tehotenstva