Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

26. týždeň tehotenstva: Hýčkajte svoju pleť

subpage-img

Pred vami je 26. týždeň tehotenstva (26 tt), a to znamená, že ste už v dvoch tretinách cesty k vysnívanému bábätku.

Aktuálne ste tehotná 6 mesiacov a váš 26-týždňový drobček robí neustále veľké pokroky. Nezabúdajte však ani na seba a na starostlivosť o svoju pokožku. Určite sa vám za trošku pozornosti neskôr zavďačí.

Článok je veľmi podrobný, ak sa zaujímate o špecifickú sekciu, môžete preskočiť na:

Vývoj bábätka

Ako je dieťa natočené

Čo sa deje s vašim telom

Svieža a krásna aj napriek únave

Aké vyšetrenia vás čakajú

Tipy pre budúce mamičky

Pomaly, ale isto, sa blížite k záveru druhého trimestra. Ste zvedavá, čo vás čaká a ako sa vaše tehotenstvo posunulo oproti predošlému, 25 tt

Ako sa vyvíja bábätko

Zaujíma vás, čo sa deje v brušku v tomto období a ako asi vyzerá váš malý poklad? Aktuálne je dlhý približne 36 centimetrov, váži okolo 900 gramov a prirovnať by sme ho mohli k hlávke kelu.

Keby ste tento týždeň absolvovali ultrazvuk, mohlo by sa vám zdať, že je vaše dieťatko stále akosi veľmi vychudnuté. Len žiadne obavy. Práve v tomto období drobček začína získavať tukové zásoby a počas zostávajúcich týždňov tehotenstva bude postupne zvyšovať svoju hmotnosť. Napokon všetko doženie a pri pôrode už bude pekné, bacuľaté.

Ešte chvíľu potrvá, kým sa stretnete so svojím anjelikom, no už teraz je celým vaším svetom a dokonale ho ovláda. Zasahuje do vášho spánku, pohráva sa s vašou mysľou, a, dokonca, môže stáť aj za intenzívnejším stresom či bolesťami hlavy. Mali by ste vedieť, že tieto veci bude váš drobček robiť aj po narodení. Nie nadarmo sa hovorí, že 9 mesiacov tehotenstva je čas určený na to, aby ste sa na bábätko dostatočne pripravili.

Prvé pohľady

V 26 tt sa udeje niečo krásne a nesmierne výnimočné. Až doteraz boli očká bábätka zapečatené, no už čoskoro sa jeho viečka začnú otvárať. Dokážete tomu uveriť? Vaše dieťatko otvorí oči po prvýkrát. A hoci ešte nie je schopné vo vnútri maternice poriadne vidieť, bude žmurkať s pohybovať viečkami hore dolu pri zaspávaní i prebúdzaní sa.

Prípravy na život "tam vonku"

Drobček trénuje svoje pľúca. Nadýchne sa a vydýchne - nie však vzduchu, ale zatiaľ iba plodovej vody. Je to dobrá prax pre prvé chvíle po narodení. Keďže však pľúca v tomto štádiu stále ešte nie sú plne funkčné, predčasne narodené deti majú problémy s dýchaním. Napriek tomu sú už teoreticky životaschopné, a to znamená, že v prípade ak by aj u vás došlo k predčasnému pôrodu, bábätko má s pomocou odborníkov veľké šance na prežitie.

Dieťa pod vašim srdcom si buduje aj imunitný systém. Prostredníctvom získavania protilátok od vás sa pripravuje na život “tam vonku”

Ako je dieťa otočené?

Bábätko má vo vašom brušku ešte stále dostatok priestoru na manévrovanie. Po 26 týždňoch tehotenstva však začne pomaly hľadať polohu vhodnú pre narodenie. Zvyčajne sa otáča tak, aby jeho hlavička smerovala nadol, čo je ideálna poloha pre prirodzený pôrod. Nie je však nič zvláštne ani na tom, ak aktuálne leží priečne, alebo jeho nôžky smerujú nadol.

Foto: Pixabay

Každopádne, nech je poloha bábätka akákoľvek, netreba sa ľakať. Do pre pôrod ideálneho 40 tt ostáva ešte dlhých 14 týždňov, takže drobček má dostatok času na otočenie sa. Ak vás predsa len sužujú akékoľvek obavy, zdôverte sa s nimi lekárovi. Bude vás sledovať a možno vám poradí aj účinné triky, ktoré pomôžu bábätku dostať sa do tej najsprávnejšej pozície.

Čo sa deje s vašim telom?

V tomto štádiu tehotenstva by ručička na váhe mala ukazovať o maximálne 9 až 10,5 kilogramov viac, ako je vaša normálna hmotnosť. S extra kilami sa nemusíte cítiť práve najpohodlnejšie. Odporúčaný prírastok na hmotnosti za celé obdobie tehotenstva je 9 - 13,6 kilogramov.

Pupočná šnúra, ktorá je akýmsi spojítkom medzi vami a vašim malým pokladom, je čoraz silnejšia a dodáva rastúcemu dieťaťu všetky potrebné živiny. Jeho vývoj sa môže podpísať aj na vašom apetíte - čím viac sa blížite ku koncu tehotenstva, tým je vaša chuť k jedlu silnejšia. Mali by ste však konzumovať jedlo s rozumom, vyhýbať sa sladkostiam a rýchlemu občerstveniu.

Majte na pamäti, že vaše stravovacie návyky ovplyvňujú aj zdravie krvných ciev, ktoré kŕmia vaše dieťa. Nie sú tak odolné ako krvné cievy vo vašom tele. Aby ste udržali vašu placentu a pupočníkovú šnúru v dobrom stave, jedzte veľa zelených potravín, ako je špenát, brokolica a uhorka. Doprajte si tiež dostatok chudého mäsa, ktoré je dobrým zdrojom železa. Nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu.

Foto: Pixabay

Nezľaknite sa toho, že pod vplyvom vyvíjajúceho sa tehotenstva sa vaše telo rýchlejšie mení. Po príchode dieťatka na svet bude znovu všetko inak. Po pôrode sa budete postupne zbavovať nadbytočných kíl, pretože dieťa už nebude súčasťou vašej maternice. Stratíte tiež veľa vody, ktorej hromadenie počas gravidity robí vaše telo nafúknutejším, a veľká spotreba energie pôjde aj do dojčenia.  

Každý deň inak

S blížiacim sa koncom druhého trimestra a nástupom tretieho v 28. tt, sa môžete cítiť veľmi premenlivo. Deň po dni, týždeň po týždni sa váš stav bude “nejak vyvíjať, a nikto nedokáže odhadnúť ako. Neexistuje žiadne pravidlo hovoriace či sa budete cítiť dobre a odpočinuto, alebo sa prebudíte s pocitom vyčerpania, napätia alebo nafúknutia. Jediné, čo môžete urobiť, aby ste sa cítili čo najlepšie, je sledovať tempo vlastného tela. Nezabudnite si tiež dopriať dostatok odpočinku.

Foto: Pixabay

Svieža a krásna aj napriek únave

Naučte sa vysporiadať s prejavmi únavy, ktoré sú pre nastávajúce mamičky také typické. Určite sa vám pár nasledujúcich trikov bude hodiť aj po narodení bábätka, keď to so spánkom asi nebude oveľa lepšie…

Krok číslo 1: Hydratujte  
Isto nie je pre vás novinkou, že vzhľad pleti zlepšuje najmä  správna starostlivosť o ňu. Počas tehotenstva celý váš organizmus, teda aj pleť, potrebuje zvýšenú mieru hydratácie. Vyhnite sa ťažkým, mastným či silno parfumovaným krémom a dajte prednosť osviežujúcemu ľahkému zloženiu.

 

Krok číslo 2: Nechajte zmiznúť stopy únavy
Vyskúšať môžete aj špeciálny rozjasňovač pre očné okolie. Jeho odtieň voľte vždy o stupeň svetlejší, než je vaša pleť. Ak sú tmavé kruhy pod očami naozaj výrazné, vyskúšajte nasledujúce odporúčanie vizážistov:
- Červenkastý odtieň - vyskúšajte rozjasňovač pleti.
- Hnedý odtieň – rozjasňovač so svetlo fialovým či bronzovým nádychom.
- Modrastý odtieň – rozjasňovač s oranžovými podtónmi. 

 

Krok číslo 3: Vyhlaďte a vylaďte svoju pleť
Ak nechcete v tehotenstve používať krycí mejkap, ideálnym riešením pre vás bude rozjasňujúci denný a očný krém. Vaša pleť bude žiarivá a nádherne hladká aj bez použitia mejkapu či korektorov

 

Krok číslo 4: Bodka za dokonalým vzhľadom
Ak má vaša pleť počas tehotenstva sklon k rýchlemu mastenie a lesku, môžete svoju tvár na záver zľahka prepudrovať.

Aké vyšetrenia vás čakajú

Pokiaľ nemáte žiadne ťažkosti, v 26. týždni by vás nemalo čakať ultrazvukové vyšetrenie.

V tomto štádiu tehotenstva už môžete pociťovať rôzne bolesti - niektoré sú úplne normálne, ako tie v krížoch, v rebrách, nohách či kolenách. Sú zvyčajne spôsobené zvyšujúcou sa telesnou hmotnosťou. Ak sa však necítite prirodzene a znepokojuje vás to, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Nezabúdajte na tehotenské poradne

Aby ste neprišli v hodine dvanástej, základom je dodržiavať termíny tehotenských poradní. Gynekológ vás dôkladne prezrie a zistí, či vám, napríklad, nehrozí predčasný pôrod. Jeho riziko sa rapídne zvyšuje po tom, ako nastúpi 24. týždeň tehotenstva.

Foto: Pixabay

Je veľmi dôležité počúvať rady doktora. Ak vám káže oddychovať, poslúchnite. Môžete tak zabrániť príchodu vášho bábätka na svet oveľa skôr, ako je to žiaduce. Pozor predovšetkým na varovné signály.

Najbežnejšie symptómy, že niečo nie je v poriadku:

  • menštruačné kŕče
  • zmena vaginálneho výtoku
  • bolesť v dolnej časti chrbta, kontrakcie
  • tlak na panvu (ako keby dieťa tlačilo odspodu)
  • únik tekutiny z vagín

Test na cukrovku

V priebehu 24. až 28. týždňa by ste mali podstúpiť skríningové vyšetrenie, nazývané aj glukózový tolerančný test. Jeho cieľom je vylúčenie gestačného diabetu.

Najprv absolvujete odber krvi nalačno, čo znamená, že by ste nemali jesť aspoň 8 hodín pred tým. Následne vám dajú vypiť extrémne sladký roztok glukózy, po ktorom budete čakať hodinu na kontrolný odber. Poslednú vzorku krvi vám zoberú po ďalších 60 minútach.  

Ak máte už vyšetrenie za sebou a zistilo sa, že hladiny vášho cukru v krvi sú privysoké, môže ísť o tehotenskú cukrovku. Tento stav je síce dočasný, no pre bezpečie bábätka ho treba mať pod kontrolou.

Tipy pre budúce mamičky

  • Pite veľa vody. S blížiacim sa 3. trimestrom je hydratácia čoraz dôležitejšia. Príjem dostatočného množstva tekutín zabezpečí dieťaťu potrebné zásoby plodovej vody a vy viac nebudete trpieť únavou a zápchou.
  • Doprajte si “babymoon” so svojim partnerom. Krátka dovolenka a romantické chvíle vám obom pred pôrodom urobia dobre.
  • Je čas vytvoriť vhodný priestor pre bábätko. Minimalizujte nepotrebné veci a rozmýšľajte, ako urobiť váš domov čo najbezpečnejším.

autor článku: Michaela D.,Ukulele


 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Odborníci radia: Ako podporiť inteligenciu vášho dieťatka ešte pred jeho narodením

40. týždeň tehotenstva: Pôrod krok za krokom

26. týždeň tehotenstva: Hýčkajte svoju pleť

Druhý trimester tehotenstva

Príbeh na zamyslenie: O potrate