Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

27. týždeň tehotenstva

subpage-img

Príjemná únava

Spánok je v tehotenstve dôležitejší než predtým. Vaše telo a Vaše bábätko ho potrebujú. Nepremáhajte svoju únavu a vyjdite jej v ústrety.

Únava a vyčerpanie sa v tehotenstve často dostavujú už niekoľko hodín po akokoľvek výdatnom spánku. Prečo ste stále taká unavená? Vaše hladiny hormónov sa menia, telom obieha zvýšené množstvo krvi, hladina cukru v krvi a Váš metabolizmus sa prispôsobujú bábätku… Vaše telo skrátka pracuje nadčas, aby dostatočne zásobovalo placentu všetkými potrebnými živinami, bez ktorých sa Vaše dieťatko v brušku nezaobíde. Tak nečudo, že ste unavená!

Ako sa cítiť aspoň trochu viac oddýchnutá? Odpoveď je jednoduchá – viac spánku! Vaše telo potrebuje maximum odpočinku, ktoré mu môžete poskytnúť. Spíte predsa pre zdravý vývoj dieťatka! Ak nespíte dobre v noci, dožičte si čo najviac odpočinku aj cez deň. Osvedčená rada znie: spite, keď bábätko spinká. A to nielen v tehotenstve.

Snažte sa byť v pokoji a dodržujte pravidlá správnej tehotenskej výživy. Jedlo Vám dodá energiu, ktorú Vaše telo potrebuje. Veľa šťastia a sladké sny!

Vypnite!

Nemusíte cestovať do žiadnych exotických destinácií ani luxusných kúpeľov. Všetko, čo potrebujete, je štipka fantázie a vynaliezavosti.

Opusťte sivosť všedného dňa. Aspoň na chvíľu.

Váš únik z každodennej rutiny šetrí Vašu peňaženku, nepozná hranice a má neuveriteľne osviežujúce účinky. Dovoľte, aby sme Vám predstavili “dovoleniny” – dovolenku, prázdniny i narodeniny v jednom. Odpočiniete si, všetko je dovolené a navyše sa nemusíte nikam trmácať. Váš výlet sa bude odohrávať v pohodlí Vášho domova. A takto to funguje:

Vezmite si pár dní voľno, naplánujte si predĺžený víkend alebo prosto len venujte sobotu a nedeľu svojim dovoleninám. Ak máte deti, pošlite ich k starej mame, zapnite záznamník, vypnite telefón a odpojte zvonček. Záleží na Vás, čo poviete svojim priateľom, rodine alebo spolupracovníkom, ale malo by byť jasné, že počas svojho “výletu” nebudete na príjme. Prosto ako keby ste vyrazili na skutočnú dovolenku niekam veľmi ďaleko, kde rozhodne nie je signál.

Objednajte si upratovaciu službu, ideálne ešte pred začiatkom svojich dovolenín. Jednou z výhod dovolenky v hoteli je perfektne ustlaná posteľ, dokonale našuchorené vankúše, čisté uteráky a naleštený nábytok bez smietky prachu. Nemusíte však cestovať stovky kilometrov, aby ste si podobný luxus dožičili. Raz predsa môže upratať niekto iný. Vaša podlaha sa bude lesknúť, kúpeľňa voňať a Vy budete v pokoji odpočívať.

Užite si svoj “pobyt” a urobte si čo najväčšie pohodlie. Ak je vonku chladno, zapnite kúrenie. Počas dovolenky pri mori predsa tiež nechodíte vo svetri. Oblečte si šortky a tričko a vychutnajte si subtropické podnebie vo vlastnej obývačke.

Nalakujte si nechty na nohách alebo nechajte partnera, nech Vám ich nalakuje. A keď už bude v tom, pokračovať môže jemnou masážou. Nemusíte byť vo vyhlásených kúpeľoch, aby ste si užili trochu relaxácie. Navyše Vám bude doma Váš osobný masér vždy k dispozícii.

Prečítajte si knižku z červenej knižnice. Oddýchnete si od náročnej literatúry, kníh o materstve a vyskúšajte trochu romantiky. Navštívte exotické miesta, okúste život bohatých a slávnych, chvíľkové vzplanutia i lásku na celý život.

Objednajte si večeru domov. Variť na dovolenke? Ani náhodou! Využite donáškovú službu nejakej vyhlásenej reštaurácie. Tentoraz vynechajte obligátnu pizzu alebo čínske menu – veľa dobrých reštaurácií Vám s potešením pripraví a dopraví gurmánsku večeru až do domu.

Urobte si doma filmový festival. Bude sa páčiť detektívka? Určite. Bláznivá komédia? Jasné. Romantický film? Nesporne. Vypožičajte si veľa filmov, ktoré ste chceli vidieť a nestihli ich v kine, alebo prosto len filmy, ktoré vyhovujú Vašej momentálnej nálade. Vyskúšať môžete hoci film z tropického prostredia alebo francúzsky film s titulkami. Kto by nechcel ísť na výlet do Paríža, ktorý nevyžaduje niekoľkohodinový let?

Zahrajte sa na turistu. Ak chcete vypnúť a zároveň niečo vidieť (niečo iné než kanceláriu, poštu a najbližší supermarket), staňte sa turistom vo svojom vlastnom meste. Zistite, aká výstava práve prebieha v miestnom múzeu, vyrazte na okružnú jazdu vláčikom alebo si kúpte lístky na muzikál či operu. Žijete vo svojom meste už veľa rokov a stále ste si nenašli čas ho lepšie spoznať? Využite príležitosť a prezrite si všetko, čo sa tu dá vidieť.

Až nastane čas vrátiť sa do reality – ale ani o chvíľu skôr – prejdite si e-maily, vypočujte odkazy a dajte všetkým vedieť, že ste späť. Ale najskôr – želáme  krásne “dovoleniny”!

Hltač plameňov

Pálenie záhy je bežným sprievodným javom tehotenstva. Je to aj Váš prípad? Vyskúšajte pár drobných zmien pre znateľnú úľavu.

Drobné hriechy a ich nepríjemné dôsledky.

Nezabúdajte:

  • Jesť malé porcie.
  • Jesť pomaly.
  • Jesť v pokoji.
  • Nejesť tesne pred spaním.
  • Polohovať telo na lôžku pomocou vankúšov.

Ak posielate partnera o polnoci do najbližšieho non-stop rýchleho občerstvenia, aby Vám priniesol cheeseburger, na ktorý ste práve dostali šialenú chuť, asi v tej chvíli nemyslíte na otravné pálenie záhy, ktoré môže nasledovať po hriešnej nočnej desiatej. Ťažkosti s trávením a pálenie záhy však nie sú v tehotenstve vôbec neobvyklé. Našťastie môžete s trochou dobrej vôle týmto ťažkostiam úspešne predchádzať alebo aspoň zmierňovať ich priebeh.

V tehotenstve ste na pálenie záhy náchylnejšia. Pažerák ústiaci do žalúdka je uzavretý akousi “spätnou záklopkou”. Tá zabraňuje, aby sa obsah žalúdka vrátane žalúdočných štiav vracal späť do pažeráka. Tehotenské hormonálne zmeny však spomaľujú Vaše trávenie a uvoľňujú svalové zovretie pažeráka, takže žalúdočné šťavy putujú nahor (najmä ak sa pohybujete) a spôsobujú nepríjemné pálenie na hrudi. Je to rovnaké, ako keď držíte balónik naplnený vodou. Kým otvor balónika pevne zvierate medzi prstami, voda neuniká. Ak však zovretie len trochu povolíte, voda môže ľahko vytiecť, zvlášť ak je balónik v pohybe.

Pálenie záhy v druhom trimestri väčšinou ustupuje, aby sa potom znovu vrátilo v poslednom trimestri, keď rastúce bábätko zvyšuje tlak na žalúdok. A ako možno páleniu záhy predchádzať?

Čo, ako a kedy jete, môže pálenie záhy výrazne zmierniť.

Vyskúšajte nasledujúce tipy:

  • Tri veľké hlavné jedlá vymeňte za niekoľko menších porcií za deň. Polovičné porcie Vášmu žalúdku príjemne uľavia.
  • Jedzte pomaly. Ak jete rýchlo, zjete toho obvykle viac, čo vedie k zbytočnému prejedaniu. (Menej než 15 minút na porciu jedla je naozaj nezdravé.)
  • Jedzte v pokoji, bez náhlenia a každé sústo poriadne rozhryzte.
  • Asi hodinu pred spaním už nič nejedzte.
  • V posteli si podložte hlavu a chrbát vankúšmi – gravitácia pomôže udržať žalúdočné šťavy tam, kde majú byť – v žalúdku.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

24. týždeň tehotenstva

34. týždeň tehotenstva

Plánujete prírastok do rodiny? Ovulácia je kľúčom k rýchlemu otehotneniu

Fit aj v tehotenstve? Vieme, ako na to

37. týždeň tehotenstva