Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

28. týždeň tehotenstva

subpage-img

Kardiotokograf - máte sa na čo tešiť

Kardiotokograf (CTG) je prístroj na monitorovanie aktivity maternice a tepovej frekvencie bábätka. Všetko, čo sa od Vás bude pri tomto vyšetrení chcieť, je v pokoji odpočívať a relaxovať.

Na bruško Vám priložia dva pružné pásy s ultrazvukovými elektródami, ktoré snímajú tlkot srdca bábätka a maternicové sťahy (kontrakcie). Celé vyšetrenie trvá okolo 20 - 30 minút a Vy môžete sledovať, čo sa vo Vašom brušku deje: kedy sa bábätko pohybuje (to sa tepová frekvencia väčšinou vyšplhá až na 190 bpm (úderov za minútu) alebo kedy sa Váš drobček rozhodne trochu si zdriemnuť (tep klesne na cca 110 bpm). Podobné výkyvy sú úplne bežné, takže sa niet čoho obávať. Priebeh vyšetrení sa zaznamenáva na papier a Váš ošetrujúci lekár podľa neho potom kontroluje, či sa má bábätko dobre. Je to vlastne rovnaký postup ako pri EKG dospelého človeka.

Toto vyšetrenie si môžete naozaj užívať, naviac Vás CTG na náhle výkyvy upozorní i zvukovo, takže budete môcť pohyby a tlkot srdca svojho dieťatka nielen pozorovať, ale vlastne i počuť. Čím viac sa bude blížiť termín pôrodu, tým hlasnejšie zvuky budete počuť. Prvé kontrakcie, ktoré zatiaľ ešte necítite,
dávajú bábätku znamenie, že sa blíži doba, keď opustí svoj doterajší bezpečný úkryt. Tešíte sa?

Chúlostivá záležitosť

Väčšina žien sa tvári, že hemoroidy proste neexistujú. Lenže počas tehotenstva sa zrazu objavia alebo sa, ak už podobnými problémami trpíte, ešte zhoršia.

Ste na dobrej adrese.

Naozaj nejde o nič príjemné, ale uisťujeme Vás, že väčšina žien tieto problémy má, i keď rozhodne nepatria medzi najobľúbenejšie témy na rozhovor. Medzi fyzické prejavy patria krvácanie, svrbenie a bolesť v oblasti konečníka. Dôvodom je najčastejšie zápcha, čo je počas tehotenstva veľmi obvyklý problém, pretože hormonálne zmeny spomaľujú zažívanie a činnosť čriev.

Zápche však môžete účinne predchádzať dostatočným prísunom tekutín a vlákniny (aspoň 2 gramy denne). Prírodnými zdrojmi vlákniny sú celozrnné cereálie, jablká a špenát. Váš lekár alebo lekárnik Vám tiež môžu odporučiť vlákninové potravinové doplnky alebo regulátory stolice.

Problémy zmiernite aj používaním jemného, vlhčeného toaletného papiera alebo obrúskov, prírodnými sedacími kúpeľmi a chladivými obkladmi. Vyvarujte sa dlhého sedenia na tvrdom povrchu. Poraďte sa s lekárom o aplikácii voľne predajných krémov s nízkym obsahom hydrokortizónu (max. 1%) alebo upokojujúcich krémov, ktoré môžu aspoň dočasne obmedziť svrbenie a zapálenie.

Na záver pre Vás máme dobré správy: problémy s hemoroidmi sa výrazne zmiernia alebo úplne vymiznú už čoskoro po pôrode.

Čie sú to nohy?

Máte pravdu a fakty hovoria jasne. V tehotenstve Vám môže noha “vyrást” až o pol čísla a niekedy aj viac.

Ďalšie rady pre mamičky nájdete na www.NIVEA.sk/baby

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Fit aj v tehotenstve? Vieme, ako na to

39. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva

29. týždeň tehotenstva

36. týždeň tehotenstva