Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

33. týždeň tehotenstva: Už máte foto s bruškom?

subpage-img

Je to priam neuveriteľné, ale 33. týždeň tehotenstva (33 tt) je tu! Znamená to, že za vami je už väčšia časť cesty k vytúženému bábätku a onedlho sa stanete mamou!

Do konca tehotenstva vám po správnosti chýba už iba 7 týždňov, nakoľko štandardná gravidita by ich mala trvať 40 tt. Samozrejme, drobček sa môže o slovo prihlásiť aj o dva týždne skôr, či neskôr. Je preto čas urobiť si tehotenské fotografie. Nádherná pamiatka vám vždy bude pripomínať, ako ste nosili pod srdcom svoj najväčší poklad.  

Článok je veľmi podrobný, ak sa zaujímate o špecifickú sekciu, môžete preskočiť na:

Vývoj bábätka

Čo sa deje s vašim telom

Ako sa uvoľniť

Aké vyšetrenia vás čakajú

Spravte si pamiatku na tehotenstvo

Tipy pre budúce mamičky

Foto: Pixabay

Oproti predchádzajúcemu 32 tt a 31 tt navokon dramatické zmeny neuvidíte, avšak vaše podvedomie pracuje na plné obrátky. Čím bližšie ste k vysnívanému cieľu, tým viac si uvedomujete, že už čoskoro sa váš život zmení od základov. 

Ako sa vyvíja bábätko

Dieťatko, ktoré vo vás rastie už  33 týždňov, vyzerá ako skutočný novorodenček, no ešte potrebuje chvíľku čas, aby sa vyvinulo do úplnej dokonalosti. Aktuálne meria v priemere 43 centimetrov a jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 2 kilogramov. Svojou veľkosťou pripomína tekvicu.

Dieťatko nielenže vyzerá ako reálny novorodenec, ale začína sa tak aj správať. Striedajú sa u neho fázy oddychu a bdenia, pričom keď spinká, jeho očká sú zatvorené a keď je hore, pozrerá okolo seba. Vďaka tomu, že sa steny maternice stenšujú, preniká do lona čoraz viac svetla, a to dieťaťu pomáha rozlišovať medzi dňom a nocou. 

Imunitný systém

Vaše bábätko dosahuje ďalší významný míľnik, pretože práve v tomto období dochádza k rozvoju jeho vlastného imunitného systému. Vy, ako jeho mama, mu odovzdávate prvé dôležité protilátky. Tie sa mu budú hodiť po príchode na svet, kedy bude potrebovať odvrátiť od seba všetky možné druhy baktérií. 

Poloha v brušku

Priestor vo vašom brušku je čoraz tesnejší a bábätko už nemá toľko možností robiť kotrmelce, či ponaťahovať sa do sýtosti. Je preto načase, aby sa pripravovilo na pôrod tým, že sa natočí do polohy dole hlavičkou. Ide o pozíciu, ideálnu pre prirodzený pôrod.  

Foto: Pixabay

Pre obmedzenosť priestoru sa aj pohyby bábätka stávajú oveľa intenzívnejšími, niekedy ich dokonca s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíte aj na povrchu vášho bruška. Po 28 tt je dôležité aktivitu bábätka pravidelne sledovať. Odborníci odporúčajú nájsť si čas aspoň dvakrát za deň.

Najlepšie ucítite vášho drobčeka vtedy, keď budete odpočívať. Môžete ho povzbudiť aj tým, že zjete, alebo vypijete niečo sladké. V prípade, že sa vám čokoľvek nezdá, bezodkladne to konzultujte s lekárom. 

Čo sa deje s vašim telom?

Vaše tehotenstvo sa blíži ku koncu, je nielen vidieť na prvý pohľad, ale ho aj poriadne cítite. Pre mnohé tehuľky môžu byť záverečné týždne tretieho trimestra nesmierne náročné, a to ako fyzicky, tak i psychicky.

Najčastejšie problémy popisované mamičkami  

 • Kŕče v nohách, opuchy 

 • Zápcha, nafúknutie, plynatosť

 • Hemeroidy

 • Pichanie v brušku

 • Bolesti chrbta

 • Pálenie záhy

 • Strie

 • Únava/nespavosť

 • Dýchavičnosť

 • Bolestivosť prsníkov

 • Krvácanie z nosa

 • Citlivejšie oči

 • Podráždenie pokožky, pigmentové škvrny

 • Chrápanie

 • Falošné kontrakcie a tvrdnutie bruška

reklamatext1

Uvoľnite sa

Vydychujte stres a vdychujte harmóniu. Počas tehotenstva je nesmierne dôležité nenechať sa vyviesť z miery a zostať v pohode. Ak praktizujete jógu, potom isto viete, ako skvelo dokážu dychové cvičenia zmierniť napätie. Sú rýchle, jednoduché a vhodné v podstate pre každého. Možno ich vykonávať kdekoľvek a teoreticky kedykoľvek. 

Ak sa vám v tehotenstve kráti dych – vydýchnite, nadýchnite sa a relaxujte! Základné dychové cvičenia sú naozaj veľmi jednoduché a účinné. Stačí sa rozhodnúť, kedy a kde. A ako na to?

 1. Pohodlne sa postavte, oprite alebo sa posaďte.
 2. Pomaly sa nadychujte nosom a pritom v duchu počítajte do piatich.
 3. Vydychujte ústami, vnímajte, ako vzduch opúšťa vaše pľúca, a v duchu počítajte do ôsmich. Niekoľkokrát celé opakujte. Jednoduché, čo vy na to?

Stačí vám iba pár sekúnd alebo minút, minimum úsilia a stres je preč! Základom je správne dýchanie. Poradíme vám, ako na to.

 • Snažte sa nadychovať “do brucha” a nie do hrudníka. Nedvíhajte pri nádychu plecia. Dýchanie do brucha je prirodzenejšie a do pľúc sa vám tak dostane viac čerstvého okysličeného vzduchu a zbavíte ich vzduchu “vydýchaného”.
 • Dychové cvičenia môžete vykonávať len niekoľkokrát za sebou pre zmiernenie napätia, alebo aj niekoľko minút ako formu krátkej meditácie.
 • Ak máte chuť, môžete si dychové cvičenia spestriť hlasným vydychovaním (akoby ste chceli hlboko v krku vysloviť spoluhlásku “CH”). Tento typ dýchania sa používa v niektorých formách jógy a je veľmi uvoľňujúci.

Aké vyšetrenia vás čakajú

Posledný veľký ultrazvuk v 30 tt je za vami a aktuálne vás žiadne špeciálne vyšetrenie nečaká. Zúčastňujte sa pravidelných poradní u svojho gynekológa tak, ako vám nakáže. V tomto období by malo ísť o interval každých 2 týždňov. 

V prípade, že vás trápia nejaké ťažkosti, necítite odozvy bábätka, alebo máte pochybnosti o tom, že je všetko tak, ako má byť, neváhajte kontaktovať svojho lekára aj mimo dohodnutého vyšetrenia. Obzvlášť obozretná by ste mali byť v prípade, že zaznamenáte príznaky predčasného pôrodu:

 • tlak v oblasti panvy

 • bolesti podbruška podobné silným menštruačným bolestiam

 • vaginálne krvácanie, odtok plodovej vody, akýkoľvek náhly pošvový výtok

 • tupá bolesť v spodnej časti chrbta

 • kŕče v bruchu (niekedy sprevádzané hnačkou)

Čas urobiť si pamiatku

Vaše tehotenské bruško je krásne zaguľatené a vy viete, že v jeho vnútri rastie váš drobček. Už čoskoro sa vypýta na svet a vy sa stanete mamou, no na toto jedinečné obdobie určite budete s láskou spomínať po celý život. Aby ste nikdy nezabudli na to, ako ste sa pripravovali na materstvo, vám výborne môžu poslúžiť fotografie. 

Foto: Pixabay

Hovorí sa, že žena je počas tehotenstva výnimočne krásna a preto by bola škoda nezvečniť tieto momenty navždy. Tehotenské zábery bývajú plné nehy, či už sa odfotíte sama, alebo spolu s partnerom. Vyžarujú množstvo emócií - radosť, šťastie, ale i pokoru a veľké očakávanie. Ak ste si preto ešte nedohodli fotografovanie s profesionálom, je čas napraviť to. Nič však nepokazíte ani tým, ak si obrázky vytvoríte svojpomocne. 

Tipy pre budúce mamičky

 • Zožente si čo najviac informácií o dojčení a jeho podstate. Môžete si nájsť aj kurz. 
 • Vyberte si pôrodnicu, prípadne sa dohodnite s lekárom na jeho zazmluvnení.

autor článku: Michaela D.,Ukulele

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Fit aj v tehotenstve? Vieme, ako na to

Odborníci radia: Ako podporiť inteligenciu vášho dieťatka ešte pred jeho narodením

Kofeín v tehotenstve

21. týždeň tehotenstva: Našli ste už dokonalé meno?

Ako zistím, či som tehotná? Príznaky tehotenstva podľa expertov