Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

9 vecí, ktoré nezakazujte svojim deťom

reklama:
9 vecí, ktoré nezakazujte svojim deťom

…Deti majú právo objavovať svet. Ak uhasíte ich zvedavosť, nikdy sa nebudú o spoločnosť zaujímať.

"Nerob, nesmieš, nechaj to, spadneš…" Od detstva dostávajú deti od rodičov plnú náruč zákazov. Dieťa má však právo byť dieťaťom. Nie je to malý dospelý, ale dieťa. Niektorými zákazmi im však dokážeme veľmi ublížiť, pretože bránime ich prirodzenému rozvoju. Čomu by sme sa teda mali určite vyvarovať? Všetci chceme z našich detí vychovať spokojného človeka. Úmysel teda máme všetci rovnakí, len niekedy ideme veľkou okľukou. Nezabúdajme, že aj deti majú svoje práva. Týchto 9 vecí by sme im teda rozhodne zakazovať nemali.

1. Právo na otázky

Toto je jedna z najdôležitejších vecí. Deti, ktoré sa prestanú pýtať, sa prestanú zaujímať. A nezáujem vedie k pasivite. Také dieťa, keď vyrastie, sa nebude vôbec zaujímať o okolité dianie. Stane sa poslušným pešiakom, ktorý sa dá ľahko zmanipulovať. Vieme, že je niekedy dosť otravné odpovedať na otázky, ktoré sú často zrejmé pre nás, dospelých. Ale pre dieťa je svet hotovým zázrakom, ktorý stojí za to preskúmať. Zároveň im ukazujeme, že máme o ne vážny záujem a tým si vytvárame puto.

2. Právo na plač

Malé deti prežívajú všetko oveľa intenzívnejšie ako dospelí. Nebráňte svojmu dieťaťu plakať. Je to ich spôsob komunikácie. Skôr sa snažte pochopiť, prečo plačú a pomôžte im vysporiadať sa s príčinou.

3. Dieťa má právo byť chamtivé

Pokiaľ vás zaráža toto tvrdenie, položíme vám jednu otázku. Požičiate svoj telefón neznámemu človeku? Alebo mu dáte kľúče od bytu? Aj dieťa má právo naložiť so svojim majetkom podľa uváženia. Aj keď ide pre nás len o obyčajnú lopatku.

4. Právo povedať "nie"

V našich končinách sa bohužiaľ „nie“ u dieťaťa neberie tak vážne, ako by sa malo. Nerešpektujeme ho, berieme to ako odvrávanie. A tak ho nútime do situácií, ktoré sú mu krajne nepríjemné. Napríklad pobozkať nesympatickú tetu.

5. Právo byť hlučný

Ak dieťa kričí a skáče, je to v poriadku. Snáď nečakáte, že v parku bude sedieť na lavičke, hojdajúc nohami? Kričať a skákať je zdravé. Tiché a zahmlené dieťa je varovný signál, že niečo nie je v poriadku.

6. Právo na strach

Malé deti sa môžu báť lekára či nesympatických príbuzných. Možno sa budete čudovať, ale je to v poriadku. Strach nie je hanba. Skúste preto čo najviac hovoriť o pocitoch dieťaťa.

7. Právo na tajomstvo

Aj vy sa túžite dozvedieť, čo sa ukrýva v dcérinom denníku? Tak sa zhlboka nadýchnite a zabudnite na to, že by ste ho kedy otvorili. Aj keby ste chceli skryť svoju zvedavosť za záujem o dieťa. Každý tvor na planéte má právo na tajomstvo. Dieťa nie je výnimkou.

8. Právo na negatívne pocity

Všetci raz za čas "vypeníme". Pokiaľ je toho na dieťa príliš, tiež má právo na negatívne pocity. Neznamená to však, že sú zlé. Skúste sa však pýtať na to, ako sa cítilo, keď ním lomcovali negatívne emócie.

9. Právo na chyby

Ani vy ste hneď po narodení nevedeli malú násobilku. Život je proces učenia, ktorý je sprevádzaný sériou pokusov a omylov. U dieťaťa to však platí dvojnásobne, že bez chýb sa nikdy nedopracuje k výsledku. Preto nezabúdajte na trpezlivosť.

Dieťa je plnohodnotná bytosť, a preto jeho emócie netreba brať na ľahkú váhu. Všetko, čo potrebuje, je vaša pozornosť. Preto aspoň na chvíľku odložte telefón a choďte sa s ním hrať.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. mája 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.