Portál pre mamičky a ich detičky
- Veronika Rajnicova

Ach tá súrodenecká žiarlivosť. Čo robiť keď je medzi deťmi rivalita?

subpage-img

Súrodenecká žiarlivosť je večným problémom v rodinách. Starší súrodenec sa cíti byť ohrozený príchodom nového člena do rodiny, kde mal predtým výsadné postavenie on. Bola mu venovaná všetka  pozornosť a starostlivosť zo strany rodičov aj starých rodičov. A teraz príde niekto, kto sa mu snaží toto všetko zobrať. Detská rivalita je však niečo, s čím sa dá pracovať. 

Malé krôčiky za úspechom 

Práve preto treba staršie dieťatko na príchod malého bábätka pripraviť vopred, najlepšie ešte počas tehotenstva. Treba mu vysvetliť /samozrejme primerane jeho veku/, že do rodiny pribudne nový člen, braček alebo sestrička, ale že ich budeme ľúbiť oboch rovnako.

Taktiež  môžeme podotknúť, že bábätko bude veľmi maličké a nebude ešte nič vedieť a on ako starší súrodenec ho bude všetko učiť. Skúsme ho zapojiť do kúpy nejakej výbavičky, alebo hračky  pre bábätko, nech niečo vyberie sám. Keď vyberieme niečo my, opýtame sa na jeho názor, či sa to páči aj jemu.

Po narodení bábätka ho zase môžeme zapájať do nejakých ľahších prác, napríklad pri kúpaní môže podávať potrebné veci. Malé deti veľmi radi pomáhajú, takže sa bude cítiť potrebný a dôležitý.

Samozrejme nesmieme zabudnúť na pochvalu za jeho pomoc a stále opakovať, ako ho ľúbime a že aj bábätko ho ľúbi, že je jeho veľký brat alebo sestra.

Venujte mu pozornosť 

Aj keď s príchodom nového človiečika do rodiny budete mať práce vyše hlavy, je potrebné, aby ste si každý deň našli aspoň chvíľku na vaše staršie dieťa. Zahrať si spoločne nejakú hru, alebo prečítať rozprávku. Ak by ste celkom nestíhali, môže vás zastúpiť otecko.

Možno to znie ako hlúposti a maličkosti, ale pre dieťa je to veľmi dôležité. Ak by sme to zanedbali a sústredili sa iba na povinnosti s bábätkom a domáce práce, môže sa stať, že staršie dieťa  v snahe upútať pozornosť rodičov, začne strácať doteraz nadobudnuté návyky. Zrazu sa nevie samo obliecť, obuť, umyť, dokonca v horšom prípade sa začne pomočovať.

Vtedy hovoríme o súrodeneckej žiarlivosti. Znamená to, že staršie dieťa sa musí vzdať určitých výsad v prospech mladšieho súrodenca. Doteraz ste všetok čas venovali iba jemu a zrazu je to preč.

Nepodceňujte vážnosť situácie 

Súrodeneckú žiarlivosť nesmieme prehliadať, lebo by sa nám to mohlo vypomstiť. Zo začiatku to síce môže vyzerať tak, že po príchode z pôrodnice staršie dieťatko „neposlúcha“, ale ak to nebudeme riešiť, môže to prerásť do nebezpečnej žiarlivosti.

Vtedy začne rôznym spôsobom ubližovať mladšiemu súrodencovi – votrelcovi, ktorý ho obral o všetku pozornosť rodičov. Tu už ide o veľmi závažný problém, pri ktorom odporúčam návštevu detskej psychologičky.

Žiarlivosť a rivalita sa najviac prejavuje u súrodencov, medzi ktorými je vekový rozdiel jeden až dva roky. Keďže sa narodili krátko po sebe, snažia sa uchmatnúť si pre seba čo najviac rodičovskej pozornosti.

Vnútorný boj

Súrodenecká rivalita je vlastne boj súrodencov o to, kto sa ukáže pred rodičmi v lepšom svetle, nakoľko každé dieťa je samostatná osobnosť a snaží sa zaujať určité miesto v rodine.

V rodine, v ktorej sú tri deti, traja súrodenci, má najmenej výhodné postavenie prostredné dieťa. Nemá ešte výsady a výhody najstaršieho, ale takisto nie je stredobodom pozornosti ako najmladší súrodenec.

Druhé dieťa v poradí býva zvyčajne presným opakom staršieho súrodenca, preto sa snaží uplatniť v oblastiach, o ktoré prvorodené dieťa nejaví záujem a tak získať pozornosť rodičov.

Najčastejšou  a najväčšou chybou rodičov, ktorej sa dopúšťajú  pri výchove detí  je, keď začnú dávať jedno dieťa za príklad druhému. Musíme si uvedomiť, že všetky naše deti sú odlišné a jedinečné, čo hravo zvládne jedno dieťa, druhému môže robiť veľký problém.

Takýmto postojom docielime iba to, že dieťa sa bude cítiť menejcenné a ponížené. Ak mu niečo nejde, oceňme jeho snahu dokázať danú vec a skúsme nájsť niečo, v čom je šikovné a podporujme ho v tom.

A aká je moja skúsenosť so súrodeneckou žiarlivosťou?

Naša prvorodená dcérka bola zároveň prvým vnúčatkom z mojej aj manželovej strany. Bola zvyknutá, že jej každý venuje maximálnu pozornosť. Mala dva a pol roka, keď sme jej oznámili, že bude mať bračeka. Jej reakcia bola: „Ja žiadneho bračeka nechcem a keď ho donesiete domov, budem mu robiť zle.“  

Keď sa jej niekto opýtal, či sa teší na bračeka, povedala že nie. Trošku sme sa obávali, čo bude po príchode z pôrodnice domov, ale ostali sme milo prekvapení. Stále ho hladkala a dávala naňho pozor, len čo zaplakal, už utekala pre mňa, že mu niečo je, lebo plače. Netrvalo to však dlho, len čo syn podrástol, už začali typické detské hádky o hračky a sladkosti.

Dnes je dcéra v puberte, syn sa do nej blíži míľovými krokmi a hádky sú u nás na dennom poriadku. Niekedy si pripadám ako policajt, keď mám vyšetrovať a urovnávať tie ich večné spory. Keď k hádkam pridajú ešte aj nejaký ten buchnát do chrbta, štuchanec či kopanec, vtedy im zvyknem povedať, ako veľmi ma to bolí, keď ich vidím, že si takto ubližujú, že sú súrodenci a majú si pomáhať.

Pri každej väčšej hádke im to opakujem a verím, že z toho vyrastú a v dospelosti budú mať vynikajúci súrodenecký vzťah. Veď ktorá matka by si pripustila, že tie len prednedávnom  maličké uzlíčky šťastia, ktoré sme s obrovskou pýchou a láskou priniesli z pôrodnice a snažili sa ich čo najlepšie vychovávať,  by sa mali v dospelosti nenávidieť.

A ešte zopár rád na záver:

  • nedávajte jedno dieťa za príklad druhému  -  podporíte tak medzi nimi rivalitu a nenávisť
  • podporujte vaše deti v spoločnej hre a aktivitách
  • chváľte svoje deti nielen za každý úspech, ale aj snahu
  • jednoduché spory, napr. o hračky skúste nechať deti vyriešiť si samé. Naopak vážnejšie spory im pomôžte vyriešiť, aby videli, že máte záujem o ich problémy.
  • každé dieťa je iné, čo môže byť pre jedno dieťa trestom, druhému to nemusí robiť problém
  • aj keď sa budete akokoľvek snažiť vyriešiť detské spory čo najspravodlivejšie, málokedy sa vám to podarí. Niektoré z detí sa bude vždy cítiť ukrivdené.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Trápi vás neodtekajúca voda v domácnosti? Zatočte s upchatým odtokom bez použitia agresívnych chemikálií

Pár pekných pesničiek, ktoré by Vaše deti určite mali poznať :)

Pomoc! Moje dieťa chce byť youtuber

S ľadvinovým pásom máte záruku absolútneho tepla a maximálneho pohodlia

Máta vás zápcha? Stavte na prírodné prostriedky v boji proti nej