Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Aká matka, taká Katka... deti ako zrkadlo svojich rodičov

subpage-img

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Pri stravovaní a pití však pohľad na najlepšie býva značne skreslený a ovplyvnený skresľujúcou reklamou – nie všetko, čo „obsahuje vitamíny a obilniny“ je nutne zdravé. Sladené cereálie a 100% džúsy sú kalorickými bombami, ktorými deťom prihrávame do života základy obezity, cukrovky, pokazené zuby a ďalšie množstvo ochorení.

Vštepiť im od mala základy zdravého stravovania a pitného režimu, ktoré ho budú sprevádzať po celý život je ťažkou úlohou, ale odmenou sú šťastné deti plné energie a elánu a neskôr dospeláci, ktorí sa vám poďakujú za cenný vklad do života. Ako na to?

Čo sa za mlada naučíš....

„V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že pre svoje deti ste najväčším príkladom. Darmo ho budete prehovárať, aby zjedlo zeleninu, ak vidí, že vy máte na tanieri párky. Ťažko ho donútite, aby pilo čistú vodu, ak vy pijete kolu. Ak chcete, aby sa váš potomok stravoval zdravo, najlepšie urobíte, ak mu sami pôjdete príkladom,“ hovorí psychologička Mgr. Katarína Bieliková.

Zdravo a pestro by sa preto mala stravovať celá rodina, nielen deti. Je to, samozrejme, zložitejšie, keď   sa naše deti stretávajú so zlým príkladom vo svojom okolí. Láskyplní starí rodičia svoje vnúčatá radi rozmaznávajú a kŕmia sladkosťami. Odučiť ich od toho býva boj s veternými mlynmi. Skúste im však navrhnúť zdravé alternatívy sladkostí, pretože aj maškrtiť sa dá zdravo. Ak totiž začnete so zdravým životným štýlom už v ranom veku svojich detí, osvoja si ho a odolajú pokušeniam, aj keď sa neskôr dostanú do kolektívu a prídu mnohé ďalšie lákadlá.

Aj špenát môže byť „mňamka“

Mnohé mamičky argumentujú pri zlých stravovacích návykoch svojich ratolestí tým, že im jednoducho zelenina a ovocie nechutí a nevedia deti prinútiť, aby ich jedli. Dnes už nájdete na internete, či v časopisoch množstvo chutných a zdravých receptov na rôzne zeleninové nátierky, ale aj hlavné jedlá alebo dezerty. Ich príprava môže byť jednoduchá a nenáročná na čas aj peniaze, len to chce trochu úsilia.

Zabúdať by sme nemali ani na príťažlivé servírovanie a stolovanie, pretože „jedia aj oči“. Úprava servírovania, napríklad aj hravou formou, môže pomôcť prekonať niektoré zábrany. Dôležitým návykom je spoločné stolovanie celej rodiny, čas strávený bez vyrušovania elektronikou, vyhradený jedlu a konverzácii.

Voda nad zlato

Popri zdravom stravovaní by ste nemali zabúdať ani na dodržiavanie správneho pitného režimu. „Ochutené vody, džúsy a sirupy by si mali deti dopriať naozaj len výnimočne. Na uhasenie smädu je vždy najlepšia čistá voda,“ odporúča Mgr. Bieliková. Veľmi vhodná je napríklad čistá pramenitá voda Lucka, z ktorej ponuky si vyberie naozaj každý. Od dojčenskej vody, ktorá je vhodná pre úplne najmenšie deti cez staršie deti, ktoré určite zaujme Lucka Chrobáčikovia v hravom balení, až po vody pre dospelých. Pre svoju výbornú chuť a mierne zásadité pH je Lucka vo všetkých jej variantoch vhodná nielen na priamu konzumáciu, ale môžete ju použiť aj na prípravu rôznych ovocných a zeleninových štiav. Vám aj vašim deťom budú zaručene chutiť!

Detským variantom neochutenej, pramenitej vody Lucka Chrobáčikovia v trendovom hravom obale navyše ľahšie naučíte vaše deti s radosťou siahať po čistej vode, ktorá im dokonale uhasí smäd. Rodičia pravidelne argumentujú tým, že pre ich deti je obyčajná voda málo zaujímavá.– práve Lucka Chrobáčikovia však spĺňa všetko, čo trendová voda má mať – má krásne hravý svetielkujúci obal a vnútri čistú pramenitú vodu bez akýchkoľvek éčok a umelých prísad. Môže tak byť dobrou pomôckou rodičom ako naučiť svoje deti siahnuť na uhasenie smädu.

 Skrytý cukor

Nadváha u detí sa v poslednom období stáva problémom aj na Slovensku. Podľa najnovších výskumov už každé šieste dieťa trpí obezitou. Preto by ste mali dávať pozor na to, koľko vaše dieťa denne skonzumuje cukru. Nestačí však len vylúčiť zo stravy sladkosti. „Skrytý cukor sa často nachádza aj v potravinách, ktoré komunikujú zdravý základ – či už sú to cereálie alebo ovocné šťavy. Obsah cukru v niektorých z nich sa môže rovnať až neuveriteľným 12 lyžičkám v jednom 200 ml balení. Ak si ich s deťmi doprajete len výnimočne, vyhnete sa mnohým nepríjemnostiam, akými sú poruchy učenia alebo správania, ale aj zdravotným problémom,“ vysvetľuje odborníčka.  

Deti sú vaše zrkadlo. To, ako sa správame my, oni dokonale kopírujú a napodobňujú. Mali by ste im teda ukázať, že zdravý životný štýl nie je len dnešným moderným trendom, ale hlavne skvelou investíciou do budúcnosti!

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Poistenie bazénu či záhradného nábytku. Možno ho aj máte, len o tom neviete

Móda pre tehuľky: Aj s bruškom sme trendy

Ako vybrať kočík pre vašu ratolesť?

Viete, koľko zaplatíte za bežné lekárske úkony v zahraničí? S cenou poistenia sa to nedá porovnať

Nový model spolupráce školy, učiteľov a rodičov