Portál pre mamičky a ich detičky
-

Aké meno vybrať pre dieťatko?

subpage-img

Nezadržateľne sa blíži čas, kedy po prvýkrát uzriete svoje vytúžené dieťatko. Neskutočne sa tešíte a želáte si, aby ste to už mali čím skôr za sebou a privinuli ho do náručia. Postieľka zíva prázdnotou a čaká na malý batôžtek, s príchodom ktorého ožije celý byt. Všetko už máte prichystané, celá rodina je plná očakávania.

Veľmi dôležité, čo si okrem výbavičky musíte dopredu pripraviť je meno pre vytúženého potomka. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu, pretože nikdy neviete, kedy sa dieťatko vypýta na svet.

Aké meno teda vybrať pre svojho potomka?

Mnoho budúcich rodičov si kladie túto otázku. Držíte kalendár v ruke a neviete sa rozhodnúť. Vám sa páči to, vášmu partnerovi zase iné. Tu nastáva čas urobiť kompromis. Buď vybrať také meno, ktoré sa aspoň trošku páči obidvom, alebo sa dohodnúť, že mamička vyberie meno pre chlapčeka a otecko pre dievčatko. Alebo jeden z vás vyberie meno pre prvé dieťatko a druhý pre ďalšie, ak plánujete aspoň dve detičky.

Sú rodičia, ktorí takúto otázku riešiť nemusia, pretože v ich rodine je meno dedičné. To znamená, že sa dedí z pokolenia na pokolenie, takže ich dieťatko bude už x-tá generácia s rovnakým menom. Väčšinou sa mená dedia u mužských potomkov.

Niektorí rodičia pomenujú svoje dieťatko po zosnulom príbuznom, ktorého mali veľmi radi, chýba im a nemôžu naňho zabudnúť.

Krstné meno bude vaše dieťatko sprevádzať po celý život, preto ho vyberajte starostlivo, aby sa nestalo terčom posmeškov a aby sa mu páčilo aj keď vyrastie.

Chlapček alebo dievčatko?

Ak už viete pohlavie svojho ešte nenarodeného dieťatka, máte o polovicu menej roboty.

Ak ste si pohlavie nedali zistiť, musíte si pripraviť dve mená – chlapčenské aj dievčenské.

Jednému dieťatku je možné dať aj viac krstných mien, maximálne však tri.

U nás na Slovensku máme na výber množstvo mužských aj ženských mien. V súčasnosti je však trendom vyberať pre deti netradičné, ba dokonca až exotické mená. Ak sa aj vy rozhodujete pre nejaké z takýchto mien, dajte si pozor na to, ako bude exotické meno znieť s vašim slovenským priezviskom, pretože v takejto kombinácii môže aj nádherné meno vyznieť dosť komicky. Napríklad momentálne sa na Slovensku začína dávať dievčatám meno Šeherezáda, podľa seriálovej hrdinky. Predstavte si ho však s typicky slovenským priezviskom Guľková, alebo Malinová. Pomenovali by ste tak svoje dieťatko?

Mnoho mamičiek nevie, čo má robiť v prípade, že sa im páči nejaké meno, ktoré sa u nás nevyskytuje a chceli by tak pomenovať svoje dieťatko. Majú strach, či im ho na matrike zapíšu. V prípade, že dané meno už nejaká mamička pred vami použila, nemali by ste mať žiadne problémy. Ak nie, budete musieť preukázať, že meno, ktoré ste vybrali sa v určitej krajine bežne používa. Budete si musieť vyžiadať potvrdenie od zastupiteľského úradu daného štátu, ktorý vám potvrdí, že také meno existuje, používa sa a tiež potvrdí jeho správny gramatický tvar.

Mám kamarátku, ktorá bola s manželom na dovolenke v Španielsku. Tam sa im veľmi zapáčilo mužské meno Ruben. Dohodli sa, že keď sa im narodí synček, dajú mu toto nezvyklé meno. Tiež mali problémy na matrike, ale nakoniec sa im ho podarilo pre synčeka „vybojovať“.

V minulosti dávali rodičia svojim deťom klasické mená ako Ján, Jozef, Anna, Mária, Eva,  Helena, Juraj, Peter, Anton... Väčšinou sa tieto mená dedili z otca na syna, alebo z matky na dcéru.

Výber mena pre potomka bol tiež ovplyvnený silným náboženským cítením, to znamená, že rodičia dávali svojim deťom mená podľa svätcov.

Až neskôr prišli mená ako Andrea, Adriana, Martina, Erik, Erika, Alexandra, Roman, Romana, Ľuboš, Klaudia...

Sú však aj mená neutrálne, ktorými nič nepokazíte, pretože sú moderné stále. Sú to mená ako Tomáš, Lukáš, Andrej, Martin, Lucia, Veronika, Lenka, Barbora...

Mnoho rodičov sa pri výbere mena nechá ovplyvniť obľúbeným televíznym, alebo seriálovým hrdinom. Pred pár rokmi nám to prišlo zvláštne, keď si mamička priniesla z pôrodnice domov malú Scarlett, Angeliku, Manuelu, Pamelu alebo Rebeku. Dnes sa už nad tým ani nepozastavíme. Veď je to predsa na voľbe a vkuse každého z nás.

V súčasnosti sú obľúbené mená:

 

  • Filip, Matej, Šimon, Simon, Adrián, Natália, Tadeáš, Laura, Tereza, Tamara, Adam, Kristián, Dávid, Nina, Nela, Ema, Ela, Eliška...
  • Damián, Alex, Sofia, Jessica, Vanessa, Vivien,  Zara, Lara, Tobias, Marco, Marcus, Leticia, Lucas, Carmen, Salma, Johannka, Noemi, Stela...

 

Dá sa povedať, že takisto ako sa mení móda v oblečení, tak sa mení aj móda mien.

Aj keď si mnohí rodičia myslia, že výber mena pre svojho potomka je čisto ich súkromná záležitosť a je len na nich, ako svoje dieťatko pomenujú, nie je to celkom tak.

Zo zákona platí, že rodič nesmie dať svojmu dieťaťu:

 

  • domácku podobu mena
  • hanlivé meno
  • neosobné meno – pomenovanie podľa nejakej veci
  • meno, ktoré už nesie jeho žijúci súrodenec – ak majú viac mien, berú sa mená uvedené v matrike na prvom mieste
  • meno, ktoré je určené pre opačné pohlavie – chlapčekovi dať dievčenské meno a naopak

 

Na záver

Každý rodič sa neskutočne teší na svoje vytúžené dieťatko. Snaží sa mu vybrať podľa seba to najkrajšie a najvýnimočnejšie meno. Lenže ako sa vraví „Niekedy je menej viac“. Preto ani s výberom mena to netreba preháňať, aby vám ho váš potomok za pár rokov nevyčítal. Nie je pre dieťatko nič horšie, ako keď jeho rovesníci v škôlke alebo škole nevedia vysloviť jeho meno, začnú ho komoliť, alebo mu vymyslia radšej prezývku.

Tiež, ak je meno príliš dlhé, u nás je zvykom používať skrátenú verziu mena, čo však nie vždy musí byť pekné, hlavne ak to vymyslia deti.

Preto výber mena veľmi dobre zvážte, aby kvôli menu dieťatko netrpelo. Netreba hľadať iba výnimočné a čo najviac nezvyčajné mená. Veď výnimočnosť vášho dieťatka nie je len v jeho mene, ale v tom, že je jednoducho VAŠE.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Zdravé sladkosti pre deti II. Marcipánové pralinky v domácej čokoláde

Zjednodušte si život: skvelé rady a nápady v kuchyni

Balíme do pôrodnice pre mamu aj bábätko. Zoznam vecí, ktoré nesmiete zabudnúť!

Zavinovačka - áno, nie?

Pomoc! Moje dieťa chce byť youtuber