Portál pre mamičky a ich detičky
- Katarína V.

Ako doplniť dôležitý vitamín B?

subpage-img

Ako doplniť chýbajúci vitamín B?

Prečítajte si náš vitamínový špeciál. V pokračovaní sa dozviete o vitamíne B. Čo robiť, keď pediater povie, že ho dieťa alebo vy máte nedostatok?

Niečo málo v skratke

Je to v podstate celý komplex vitamínov B. V tomto komplexe je až 17 vitamínov z radu B. Tento komplex vitamínov je dôležitý najmä na správne neurologické funkcie, pomoc pri stresovom vypätí a tvorbu červených krviniek.  

Načo je dobrý?

Napríklad taký vitamín B1 je dôležitý pre srdce, nervový systém a dobrú psychickú pohodu a koncentráciu. Jeho nedostatok sa môže prejaviť problémami v nervovom systéme. Prirodzený výskyt nájdeme v kapuste, ružičkovom keli  či špenáte.

Známa B12tka je dobrá pre tvorbu červených krviniek a rovnako ako B1 pre správnu funkciu nervového systému. Takisto podporuje metabolizmus. Nedostatok nám spraví šarapatu napríklad citlivými ďasnami a depresiou. Je veľmi dôležitým vitamínom pre správny chod kostnej drene.

Dobrú zásobu vitamínu B2 by ste mali mať aj kvôli správnemu metabolizmu v tele  a na správnu tvorbu červených krviniek. Vitamín B2 sa nazýva aj riboflavín. Nájdeme ho najmä v mliečnych výrobkoch ale aj vo vajciach, špenáte a zelených fazuľkách. Známym zdrojom vitamínov B sú napríklad kvasnice či vlašské orechy.

Čo spôsobuje jeho nedostatok?

Príznaky nedostatku vitamínu B majú rôzne prejavy. Už vyššie spomenuté sú napríklad únava, zápcha, strata hmotnosti. Taktiež to môže byť anémia.

 

V ktorých potravinách sa nachádza?

Všetci poznáme kvasnice ako zdroj vitamínu B. Pozor na kojenie a tehotenstvo, vtedy sa samozrejme alkoholické nápoje neodporúčajú. Ak ste však už mamička staršieho dieťaťa občas si môžete dopriať aj pivo ako zdroj vitamínu B. Rovnako ho obsahuje aj červené mäso či pečeň alebo rôzne ryby medzi nimi aj pstruh. 

Foto: Pixabay.com

Autor: Katarína V.

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Hračka ako nástroj na výchovu

Skvelý svadobný tanec otca a dcéry. Žeby nová inšpirácia? ;)

Tipy ako rozhýbať dieťa

Fitmamičky chudnite do plaviek, pripravte sa s nami

Zdravé sladkosti, čoko nátierka a tvarohový krém