Portál pre mamičky a ich detičky
- Katarína V.

Ako si nájsť nanny, aupair alebo baby sittera?

subpage-img
V našich slovenských končinách sa väčšinou uplatní baby sitter alebo nanny. Alebo je to skôr kombinácia. Pokiaľ si nezoberiete profesionálnu pestúnku z agentúry, je to skôr o dohode so zamestnávateľom, teda s vami.

Aupair je človek, ktorý zatiaľ nemá veľa skúseností, chce sa zdokonaliť v tom, ako byť pestúnkou a preto u vás býva, je a aj spí. Dostáva popritom aj vreckové. To je prípad dievčat, ktoré chodia do zahraničia, najčastejšie do UK alebo do Nemecka alebo Rakúska. Tam sa priučia cudziemu jazyku, keďže musia stále s ratolesťami aj zamestnávateľom rozprávať cudzím jazykom. Navyše dostanú ubytovanie a jedlo a všetko ostatné, čo potrebujú k životu. Nevýhodou však je, že ste v rodine skoro stále. Staráte sa aj o chod domácnosti, o upratovanie, nakupovanie a ostatné veci a často krát nemáte čas na ďalší život. Auparky na Slovensku existujú len veľmi zriedkavo. Avšak máme aj takéto brigády. Ak teda príjmate aupair, musíte poskytnúť ubytovanie, jedlo, miesto na hygienu a vreckové. Na oplátku môžete čakať upratovanie, chod domácnosti a kompletnú starostlivosť o vaše dieťa.

Nanny je skôr zamestnanie. Je to akoby názov profesia, kedy je niekto profesionálnou pestúnkou. Tieto zamestnankyne /zamestnanci majú certifikáty a aj odborné vzdelanie, tiež mnoho skúseností. Na Slovensku sú agentúry, ktoré dokážu takéto služby sprostredkovať. Nanny u vás väčšinou nebýva, je s dieťaťom a v domácnosti 8-10 hodín, po dohode aj viac. Stará sa primárne o dieťa, ale po dohode sa stará aj o domácnosť. Avšak len v čase, kedy sa doma nachádza. Očakávať môžete množstvo skúseností, odborné znalosti, schopnosť podať prvú pomoc, popasovať sa so stravovacími návykmi a prípadnými alergiami, príp. pedagogické minimum, pasovanie sa s rôznymi učebnými menej štandardnými požiadavkami. Poskytnúť musíte len určitý čas v práci, presne vymedzené požiadavky.

U nás je najčastejšie baby sitting, čo je opatrovanie. Je to občasné opatrovanie detí, keď vy nemôžete. Väčšinou ide o doprevádzanie do školy, zo školy, na krúžky, opatrenie po škole, voľnočasové aktivity, pomoc pri úlohách a pod.. Niekedy sa môžete dohodnúť za príplatok na opatrovaní v noci, večer, cez víkend alebo v deň, keď je sviatok. V prvom rade môžete očakávať opatrovateľa zapáleného dušou aj srdcom pre takúto prácu. Väčšinou si takto privyrábajú mamičky, študentky, ktoré pracujú v lete v táboroch alebo majú súrodencov, o ktorých sa často starajú, takže majú veľa skúseností a chuť robiť túto prácu. V prípade dohody sa dá skombinovať baby sitting s komunikáciou v cudzom jazyku a s obstaraním jedla pre vašu ratolesť, prípadne s občasnou údržbou domácnosti. Opatrovanie funguje v mieste bydliska opatrovateľky alebo u vás doma.

Pomocníkovia tohto typu sa dajú hľadať aj cez diskusné fóra, sociálne siete ale bez rizika cez agentúry.

Foto: Pixabay.com

Autor: Katarína V.

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Alergia na kravské mlieko - čo o nej neviete?

Ovčie kiahne (Varicella)

Ako vybrať darček pre dieťa

Nepozorné dieťa – kedy je to ešte bežné a čo možno robiť pre zlepšenie

Vedci opäť zdôraznili význam materského mlieka pre bábätká: Dojčenie znižuje riziko obezity