Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Ako zabrániť vzniku strií a čo robiť, keď už ich máte? Vieme, ako na ne

subpage-img

Strie, ktoré vyzerajú ako biele a fialové jazvy, postihujú takmer 90% žien po tehotenstve. Môžu sa tiež objaviť u mužov a dospievajúcich. Strie sú považované za problém a všetci sa ich chcú zbaviť. V tomto článku sme sa preto rozhodli zistiť, ako sa s nimi účinne vyrovnať a aké metódy vôbec nefungujú.

Prečo sa strie objavujú? A u koho sa najčastejšie objavujú?

Strie sa objavujú, keď je koža ťahaná rýchlym rastom, alebo roztiahnutím. To je tiež dôvod, prečo sa môžu vytvárať jazvy. Strie ovplyvňujú nielen ženy po tehotenstve, ale tiež:

 • teenagerov, ktorí náhle vyrástli v lete
 • športovcov, ktorí sú veľmi fyzicky aktívni
 • kulturistov, ktorí získavajú a strácajú váhu
 • ľudí, ktorí užívajú steroidy
 • ľudí, ktorí rýchlo stratili váhu
 • ľudí, ktorí rýchlo pribrali
 • ľudí, ktorí podstúpili operáciu zväčšenia pŕs
 • ľudí s tenkou kožou
 • ľudí, ktorí majú na to genetické predispozície
 • ľudí s hormonálnym zlyhaním
 • ľudí trpiacich Cushingovou chorobou, alebo Marfanovým syndrómom

Produkty, ktoré môžu zabrániť šíreniu strií, ale nedokážu ich vyliečiť

Najobľúbenejšie produkty, ktoré tvrdia, že sa zbavujú strií, sú len marketingovým trikom, alebo mýtom. Áno, ak chcete zabrániť vzniku strií, tieto výrobky fungujú veľmi dobre. Nepredpokladajte však, že vám pomôžu zbaviť sa už existujúcich jaziev. Špeciálne krémy a krémy sú len krémy a pleťové vody. Nemôžu odstrániť strie z kože. Kozmetické prípravky, ktoré obsahujú tretinoín (vitamín A, ktorý pôsobí proti jazvám), kolagén a kyselina hyaluronová vám nepomôžu zbaviť sa strií napriek svojim vlastnostiam a účinným látkam. Oleje (kokosový orech, mandle, olivy, tie, ktoré obsahujú vitamín E, ) nedokážu odstrániť už vzniknuté jazvy. Také liečivé bylinky, ako je aloe, nemôžu odstrániť jazvy, aj keď to zástupcovia tradičnej medicíny sľubujú.

Efektívna domáca metóda

Bohužiaľ nie je možné zbaviť sa strií. Našťastie to nie je tak zlé, pretože jazvy neovplyvňujú vaše zdravie. Ale ak vás tieto známky obťažujú, môžete sa pokúsiť, aby boli menej viditeľné. Ak venujete dostatok pozornosti vášmu problému, môžete situáciu zlepšiť bez opustenia vášho domova. A existuje len jedna možnosť: drhnutie a peeling.

Káva, med, a cukor môžu pomôcť jednoducho preto, že tieto výrobky sú ako peelingy. Odstraňujú hornú vrstvu jaziev a pomaly spôsobujú, že vaše strie vyzerajú skôr ako zdravá koža, pretože sa stávajú menej viditeľnými.

Spoľahlivé profesionálne metódy

Samozrejme môžete získať dokonalý výsledok s pomocou kosmetologa, alebo chirurga. Existuje veľa metód, ktoré pomáhajú bojovať proti striám pomocou moderných technológií.

Peeling

Peelingové postupy naznačujú účinok agresívnych chemických látok. Vo väčšine prípadov môže byť použitá lokálna anestézia.

Mikrodermabrázia

Je to trochu bolestivý postup, pretože odstraňuje niekoľko vrstiev pokožky pomocou kryštálov oxidu hlinitého. Metóda má priniesť novšiu a mladšiu pleť.

Laser

Laserová terapia je jednou z najnovších a najúčinnejších metód proti striám. Laserová terapia i mikrodermabrázia odstraňujú kožu a pôsobia tiež na hlbšie vrstvy. Niekedy sa postup vykonáva v celkovej anestézii. Pokiaľ ide o výhody, nie je to tak drahé a existuje malá šanca na akékoľvek nežiaduce reakcie. Niekedy sa ľudia obracajú na túto metódu odstránenia poškodenej pokožky a jej nahradenie zdravšou kožou. Takéto operácie sú pomerne drahé a v niektorých prípadoch trvá oveľa viac času, než sa zotavíte, až 8 mesiacov. A čo viac, môžu sa objaviť chirurgické jazvy po operácii.

Mezoterapia

V mezoterapeutických injekciách je zahrnutý rad užitočných látok, ako je kyselina hyalurónová a vitamíny. Je to skôr vhodné, ak chcete zabrániť šíreniu a je to oveľa účinnejšie ako krémy a pleťové vody obsahujúce rovnaké látky.

Čo tak kreatívne riešenie?

Dnes môžete pokryť jazvy tetovaním. Úspech závisí na skúsenosti a štýlu vašej  kože, atramentu a tetovania.

Kedy sa neodporúča tetovanie

Ak sú strie nové a stále vznikajú, je lepšie počkať, inak môže dôjsť k poškodeniu tetovania, alebo na odstránenie atramentu. Je dôležité si uvedomiť, že dobrý umelec nebude nikdy súhlasiť s prekryvom nových strií. Nenechajte sa tetovať v čase dojčenia. Spoľahlivý tatér by vám to nemal nikdy dovoliť. Odporúčame počkať najmenej 1 rok. Nedávajte si tetovanie, pokiaľ plánujete mať dieťa v budúcnosti. Môže sa  poškodiť, zväčšiť.

Kedy si môžem nechať urobiť tetovanie?

Ak sú jazvy staré, alebo majú bielu farbu. Bola ste tehotná, už ste schudla a ste v poriadku. Nemáte v pláne  ďalšie tehotenstvo.

Ako môžete zabrániť vzniku strií?

Dokonca aj keď už máte strie, mali by ste vedieť, ako zabrániť tvorbe nových. Vaša strava by mala byť vyvážená a mala by obsahovať všetky potrebné vitamíny a zložky.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Zmiešajte banány a škoricu, vypite 1 hodinu pred spaním a stane sa vám úžasná vec

Učiteľka tanca i života: 77-ročná baletka odovzdáva budúcim generáciám dôležité posolstvo

Čo deti potrebujú? Nie je to vzdelanie, ale láska! Tieto rady zmenia aj Vaše správanie k svojim vlastným potomkom.

Mamička zalarmovala lekárov po tom, ako našla v ústach dcérky tmavú škvrnu. Keď zistíte, čo ju vyplašilo, bude vám do smiechu

Akonáhle si kúpite melón, ktorý má v sebe praskliny, nikdy ho nejedzte. Tu je dôvod prečo