Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aký filter v digestore používať, ako ho čistiť a meniť?

reklama:
Aký filter v digestore používať, ako ho čistiť a meniť?

Filtre digestorov slúžia na odstránenie dymu, mastnoty a iných zvyškov zo vzduchu skôr, ako sa dostanú do vášho vetracieho systému. Bez tejto obrannej línie by sa tieto materiály hromadili vo vzduchovodoch a znamenali by vážne nebezpečenstvo požiaru. Stručne povedané, filtre odsávača pár môžu zabrániť zničujúcim požiarom v kuchyni. Výber správneho filtra pre váš odsávací systém je dôležitým rozhodnutím. A môže to byť aj problém, pretože ponuka trhu je široká. Prinášame vám niekoľko cenných tipov, ktoré eliminujú dohady a nasmerujú správnym smerom.

Odsávač pár, ktorý odsáva vzduch do komína, pracuje efektívnejšie ako ten, ktorý recirkuluje vzduch, pretože uhlíkový filter (ktorý odstraňuje pachy) v tomto prípade nie je potrebný – je potrebný iba tukový filter. Teplo v odvádzanom vzduchu sa však stráca a je nahrádzané studeným nasávaným vzduchom – v chladnom počasí sa zvýšia účty za vykurovanie, ale v horúcom počasí to môže ponúknuť príjemné ochladenie.

Ak sa používa recirkulačný režim odsávača pár, na odstránenie mastnoty, pary a pachov z varnej dosky je potrebný tukový aj uhlíkový filter. Filter s aktívnym uhlím odstraňuje zápach zo vzduchu a vzduch sa vracia späť do kuchyne. Teplo vo vzduchu sa nestratí – je to pravdepodobne žiaducejšie v chladnom počasí, ale v horúcom počasí môže byť používanie kuchyne diskomfortné.

TIP: Tento článok je venovaný digestorovým filtrom, ak by ste však potrebovali poradiť aj s výberom digestora – ako vždy, všetko je na webe. Napríklad tu: https://dodomacnosti.sk/digestory-odsavace-par-test/ nájdete podrobného sprievodcu svetom digestorov aj spolu s hodnoteniami najlepšie predávaných modelov.

Tukové filtre

Na všetky odsávače pár sú namontované tukové filtre, ktoré sú zvyčajne viditeľné pri pohľade zospodu.

Materiál

Štandardné digestorové filtre sú k dispozícii v rôznych materiáloch. Môže to byť hliník, keramika, galvanizovaná oceľ, nehrdzavejúca oceľ a dokonca aj flís. Pri rozhodovaní, ktorý typ je najvhodnejší pre vašu komerčnú alebo domácu kuchyňu, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Dva z nich sú: ako bude filter ladiť s dekorom v kuchyni a aký vysoký je objem činnosti, ktorá sa v kuchyni pravidelne vykonáva.

Hliníkové filtre sú lesklé a atraktívne, ale môžu sa ľahko poškodiť a je potrebné ich meniť. Filtre z pozinkovanej ocele sú trvanlivé, ale matné a esteticky nie veľmi príjemné. Filtre z nehrdzavejúcej ocele sú odolné a atraktívne, ale stoja viac ako ostatné typy. Náhradné flísové filtre sú k dispozícii od výrobcov digestorov – pred zakúpením odsávača, ktorý používa flísové filtre, skontrolujte, či je váš dodávateľ schopný zabezpečiť náhradné, alebo či sú dostupné inde v danej lokalite; buďte vždy konkrétny čo sa veľkosti a typu filtra týka, pretože na nich nie je nič štandardné.

Konštrukcia

Keď určíte, ktorý materiál najlepšie vyhovuje vašim potrebám, prichádza na rad konštrukcia. Digestorové filtre sú zvárané alebo nitované. Rám nitovaného filtra je držaný pohromade nitmi a sériou individuálnych usmerňovačov; tento typ konštrukcie je flexibilnejší, čo spôsobuje, že nity sa časom uvoľnia. Naopak, usmerňovače na zváraných filtroch sú vyrobené z jedného kusu kovu, čo je zárukou odolnejšej a pevnejšej konštrukcie. Ako určite aj očakávate, tieto vysokovýkonné filtre vás budú stáť viac primárne, ale z dlhodobého hľadiska sa oplatia, pretože majú dlhšiu životnosť.

Rozmery

Pri výbere vhodného filtra pre odsávač pár je dôležité, aby ste sa uistili, že máte správne rozmery pre „výšku“ a „šírku“. Ak chcete zistiť, ktorá strana je ktorá, podržte filter tak, aby usmerňovače (hrebene) bežali vertikálne zhora nadol. Strana „výška“ prebieha rovnobežne s usmerňovačmi zhora nadol, zatiaľ čo strana „šírka“ predstavuje meranie zľava doprava.

Rozmery filtra sú bežne uvádzané v menovitej veľkosti, čo znamená, že merania sú mierne zaokrúhlené nahor na najbližšie celé číslo. Presné rozmery filtrov sú približne o 1 cm menšie.

Dizajn

Každý filter je navrhnutý na použitie tak, aby kovové hrebene alebo usmerňovače boli umiestnené vertikálne, keď držíte filter pred sebou. Keď sa špinavý kuchynský vzduch dostane do kontaktu s filtrom, vertikálne usmerňovače zachytávajú mastnotu a iné usadeniny a umožnia im odtekať dole a von do zberných tácok. Zabráni sa tak upchávaniu zvyšku odsávača tukom, čo znižuje nebezpečenstvo požiaru a výsledkom je čistejší vzduch.

Uhlíkové filtre

Filtre s aktívnym uhlím sú namontované na recirkulačné digestory, aby odstránili pachy z varenia. Sú umiestnené nad tukovým filtrom tak, aby vzduch, ktorý nimi prechádza, bol zbavený mastnoty. Nie každý uhlíkový filter je vhodný pre váš digestor. Často sa to líši podľa značky, modelu a typu. V príručke k digestoru nájdete informácie o tom, ktoré uhlíkové filtre potrebujete podľa dodávateľa. Na produktovej stránke odsávača pár aj samotného filtra je uvedené, ktoré kombinácie sú možné. K dispozícii sú tiež univerzálne uhlíkové filtre, ktoré sa upravujú na požadovanú veľkosť. Venujte pozornosť šírke digestora, aby ste si boli istí, či sú filtre vhodné.

Čistenie a výmena filtra

Znečistené filtre môžu byť hrozbou pre vašu bezpečnosť v kuchyni. Nielenže znamenajú extrémne nebezpečenstvo požiaru, ale medzi ďalšie bežné problémy patrí zadymený vzduch, nadmerné teplo v kuchyni a zvýšené náklady na energie v dôsledku zvýšeného tlaku na odsávací systém.

Tukové filtre je potrebné pravidelne čistiť / vymieňať – frekvencia závisí od použitia, ale čistenie je potrebné spravidla každých 4 až 8 týždňov v prípade kovových alebo keramických filtrov. Flísové filtre sú jednorazové a je potrebné ich vymeniť každých 8 týždňov. Niektoré odsávače pár sú vybavené indikátorom nasýtenia, ktorý ukazuje, kedy je potrebné vyčistiť alebo vymeniť filter.

Kovové a keramické filtre by sa mali len vybrať a vyčistiť – väčšina z nich je odolná voči umývačkám riadu, čo môže prácu uľahčiť. Uhlíkové filtre sa nedajú vyčistiť, ale je potrebné ich vymeniť každých 9 až 12 mesiacov, záleží to však na frekvencii používania sporáka, resp. digestora. Podobne ako flísové filtre, ani tieto nie sú štandardné, preto vždy skontrolujte, či sú k danému digestoru k dispozícii náhradné diely.

Čistenie filtra

Budete potrebovať šálku jedlej sódy a vodu.

● Vyberte filter z digestora: Väčšina filtrov by sa mala ľahko vysunúť alebo vyhupnúť zo spodnej strany krytu. Niektoré majú kovovú slučku, ktorú môžete uchopiť a pomocou nej vysunúť filter.

● Do veľkej žiaruvzdornej nádoby, napríklad plech na pečenie, nasypte jedlú sódu. Pridajte toľko vody, aby ste filter vedeli do nádoby vložiť, bez toho, aby sa voda vyliala.

● Zohrievajte plech až do mierneho varu. Čím je voda teplejšia, tým je čistenie efektívnejšie.Trvá to asi 5-10 minút. Nahromadené nánosy odstráňte z filtra zubnou kefkou (nie rukou, voda je príliš horúca).

● Dôkladne opláchnite a osušte papierovou utierkou alebo čistou handrou.

● Vložte filter späť do digestora a podľa potreby opakujte! Čistenie filtrov raz mesačne je dobrá stratégia údržby.

Výmena uhlíkového filtra

Ako dlho vydrží uhlíkový filter, závisí od typu filtra a použitia odsávača pár. Väčšinu uhlíkových filtrov je potrebné vymieňať každé 3 až 12 mesiacov. Filter treba vymeniť, ak po varení zostanú v kuchyni pachy. Niektoré odsávače pár sú vybavené elektronickým indikátorom čistenia. Keď je čas vymeniť filter, rozsvieti sa svetlo.

Odporúčame vám prečítať si príručku dodávateľa a zistiť, ako presne to urobiť. Toto sa výrazne líši podľa typu a modelu. Uistite sa, že digestor je odpojený od napájania. Uhlíkový filter je vždy na sacej strane motora. Vo väčšine prípadov musíte odstrániť tukové filtre a prípadne mriežku, aby ste sa dostali k motoru. Vyberte starý uhlíkový filter a nainštalujte nový. Niektoré filtre zacvaknú na miesto, s ostatnými musíte troška zapracovať so skrutkovačom.

Zdroje:

(Ukulele/PR)

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 16. novembra 2019

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.