Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Bábätko 1. mesiac

subpage-img

Niečo sa končí a niečo sa začína

Vybavujete si scény z hollywoodskych filmov alebo telenoviel, kde žena po pôrode vyzerá, ako keby práve opustila salón krásy? Ale to je číra fikcia! Rozhodne sa nedajte vyviesť z miery podobnými nezmyslami. Možno nemáte vlasy ako od kaderníka a pod očami sa Vám začínajú rysovať tmavé kruhy, ale Vaša tvár žiari oduševnenou krásou a šťastím novopečenej mamičky. A to nedokážu v žiadnom kozmetickom salóne! S narodením bábätka začínate zrazu prehodnocovať svoj rebríček hodnôt. Samozrejme, stále chcete vyzerať dobre, ale čakajú Vás aj nové výzvy, povinnosti a zmeny.

Počas šestonedelia dochádza k spätnému zavinovaniu maternice, ktoré sprevádzajú mierne kŕče (nazývané popôrodné sťahy) a Vy budete spočiatku silne, neskôr len mierne krvácať (popôrodnému krvácaniu sa tiež hovorí očistky). Nebuďte preto prekvapená, keď budete trochu bledá. Môžete mať i mierne zvýšenú teplotu. To je celkom normálne, začína sa Vám tvoriť materské mlieko, a to vyžaduje množstvo energie. Dojčenie tiež pomáha rýchlejšiemu zavinovaniu maternice, takže počas kŕmenia bábätka môžete pociťovať bolesti v podbrušku (asi ako pri silnej menštruácii). Budete tiež často chodiť na toaletu, keďže z tela odchádzajú zásoby vody zadržiavané počas tehotenstva.

Špeciálnu kategóriu tvoria výkyvy nálad spôsobené hormonálnymi zmenami po pôrode. Príčinou popôrodných depresií je prudký pokles hladiny estrogénu. Je celkom bežné, ak sa cítite podráždená, smutná, melancholická alebo úplne vyčerpaná. Neprepadajte však panike, keď sa hladina hormónov opäť upokojí, podobné stavy zmiznú rovnako rýchlo, ako sa objavili.

Šetrite sa a buďte k sebe dobrá. Vaše telo i myseľ potrebujú čas, aby sa vrátili späť do “normálu”. Pokožka môže byť vysušená, veľa svalov ste 9 mesiacov vôbec nepoužívali alebo naopak preťažovali a panva je stále trochu rozostúpená. Rozhodne po pôrode a počas dojčenia nedržte žiadne diéty, aby ste sa rýchlo dostali na svoju “predtehotenskú” veľkosť oblečenia. Ak dojčíte, budete naopak potrebovať pravidelný, vyvážený a pestrý jedálniček. Celý proces návratu k pôvodným biologickým rytmom Vášho tela bude trvať minimálne 12 mesiacov. Takže sa obrňte trpezlivosťou a užívajte si svoju novú úlohu. Ste krásna taká, aká ste!

Prvý rok s bábätkom Vám môže pripadať ako maratónsky beh: budete unavená, bez akejkoľvek predstavy, čo Vás čaká za ďalšou zákrutou a cieľová páska v nedohľadne. Nič ale nie je také beznádejné, ako to na prvý pohľad vyzerá. Budeme Vás sprevádzať i naďalej a niektoré rady, tipy a informácie Vám určite prídu vhod a uľahčia Vám život. Nestresujte sa a robte len to, čo je potrebné. Odpočívajte, keď bábätko spinká a nehanbite sa požiadať o pomoc svojich blízkych.

A nezabudnite – stali ste sa mamičkou, čo je samo osebe úžasné a nič Vás teda nemôže vyviesť z miery! Snažte sa užiť si každý krásny okamih s Vaším novorodeným bábätkom a nabudúce dovidenia.

Prebaľovanie pre maximálne pohodlie vášho bábätka

Ak ste nikdy neskúšali meniť bábätku plienku, kým ste neboli postavená pred hotovú vec, nie ste sama – množstvo rodičov, ktorí si domov priviezli svoje prvé dieťatko, tiež neoplýva profesionálnymi schopnosťami zdravotných sestier. Nie je to však nič obzvlášť zložité – chce to len cvik. Pár tipov Vám môže pomôcť zvládnuť túto rutinnú záležitosť ľahšie a s väčším prehľadom. Jednoducho sa len dívajte a potom to sami vyskúšajte.

Novorodenci potrebujú prebaľovať oveľa častejšie, než staršie deti (asi 8x až 10x za deň), pretože nedokážu ovládať močenie ani stolicu. Prebaľujte preto bábätko vždy pred alebo po kŕmení a samozrejme vždy, keď zistíte, že je v plienke nové “nadelenie”. Dlhší kontakt citlivej detskej pokožky s agresívnou stolicou alebo močom môže viesť k zbytočným zapareninám.

1. Pre začiatočníkov

Všetky potreby na prebaľovanie musíte mať pripravené poruke. Či už prebaľujete bábätko na prebaľovacom pulte, na stole alebo na zemi, z hygienických dôvodov ho vždy podložte jednorazovou podložkou alebo látkovou plienkou. Až budete bábätko pokladať, podopierajte mu hlavičku jednou rukou a chrbátik druhou.

2. Opatrne vyzlečte bábätko a zhodnoťte situáciu

Zložte bábätku oblečenie od pása dole a roztvorte plienku. Ak sa bábätko pokakalo, najprv mu očistite zadoček, kým plienku úplne odstránite, zabránite tak znečisteniu podložky, oblečenia alebo prebaľovacieho pultu. Majte preto poruke praktické vlhčené obrúsky. Plienku zabaľte a suché zipsy na bokoch plienky použite na vytvorenie “balíčka”, ešte pred vyhodením. Ak bábätko potrebuje prezliecť, uistite sa, že mu nebude zima - prikryte ho uterákom, plienkou alebo zapnite teplý vzduch z prenosného ventilátora.

3. Jemné, ale dôkladné čistenie

Pri čistení zadočka bábätka nezabudnite na žiadny záhyb alebo zhyb, predídete tak zbytočnému množeniu baktérií. Používajte čo najjemnejšie vlhčené obrúsky, napr. NIVEA BABY Čistiace obrúsky Sensitive, alebo teplú vodu a mäkkú žinku. Genitálie bábätka otierajte vždy spredu dozadu, to je dôležité najmä pre dievčatká. Aby ste predišli akémukoľvek podráždeniu, na osušenie všetkých záhybov môžete použiť i obyčajný vysúšač vlasov.

4. Nežná starostlivosť a ochrana & šetrné otáčanie

Teraz je ten správny čas ošetriť čistý zadoček bábätka ochranným krémom, ktorý zaistí, aby sa citlivej pokožke dieťatka vyhla vlhkosť, podráždenie a zapareniny. Počas dňa aplikujte tenkú vrstvu (na noc hrubšiu vrstvu) všade, kde sa pokožka dotýka pokožky: medzi polovičkami zadočka a vo všetkých kožných záhyboch. Pri výmene plienky dieťatko neustále pridŕžajte a opatrne ho pretáčajte zboka na bok. Nezdvíhajte zadoček bábätka ťahom za nožičky, mohli by ste poškodiť ešte nie celkom vyvinuté bedrové kĺby. Miesto toho otočte bábätko na bok a rukou mu podopierajte chrbátik.

5. Sviežosť a čistota – nová plienka

Čistú plienku rozložte pod zadoček bábätka tak, aby zapínacie pásky ležali po bokoch. Pretiahnite plienku cez bruško a pripevnite zapínacie pásky. Plienka nesmie byť v páse ani príliš voľná ani príliš utiahnutá, aby bábätko neškrtila a neobmedzovala ho v pohybe. Veľmi dôležitá je i veľkosť plienky a opatrnosť pri prebaľovaní, ak sa ešte bábätku nezahojil pupček.

6. Príjemné spoločné chvíľky počas prebaľovania

Aby bolo prebaľovanie príjemné a jednoduchšie pre Vás oboch, udržujte s dieťatkom neustále očný kontakt a hovorte k nemu. Majte poruke i nejaké vhodné hračky, napr. obľúbenú hrkálku. Je dôležité, aby Vaše bábätko vnímalo túto každodennú starostlivosť ako niečo príjemné a zábavné.

7. Na záver

Teraz je bábätko pripravené na obliekanie. Uistite sa, že oblečenie zodpovedá teplote v miestnosti a nezabúdajte, že novorodenci ešte nemajú dostatočnú tukovú vrstvu, ktorá by udržovala stálu teplotu ich telíčka. Ďalší tip: bábätko sa bude cítiť pohodlnejšie, ak odstrihnete z oblečenia štítky, ktoré by ho mohli za krkom škriabať.

Použitú plienku vyhoďte, ale nikdy nenechávajte bábätko na prebaľovacom pulte bez dozoru – na náhly a nepredvídateľný pohyb stačí sekunda – takže dieťatku naň jednoducho nesmiete dať žiadnu šancu. Môžete si gratulovať – misia “výmena plienky” bola úspešne dokončená!

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Bábätko 10. mesiac

Prečo nosiť dieťa v šatke alebo v babyvaku?

Čo sa stane, keď necháte dieťa samé doma s otcom ?

Chutné domáce príkrmy pre deti

Prečo nosiť bábätko v babyvaku alebo v šatke