Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bývajú deti príliš dlho hore? Rodičia, nedovoľte im to

reklama:
Bývajú deti príliš dlho hore? Rodičia, nedovoľte im to

Starostliví rodičia by nikdy nemali dovoliť, aby dieťa chodilo do postele neskoro. Je to preňho mimoriadne nebezpečné. Spánok je fyziologická potreba každej ľudskej bytosti. Predovšetkým u detí je pravidelný a dostatočne dlhý spánok mimoriadne dôležitý. Pokiaľ ho nemá, trpí tým celá rodina.

Najväčší problém často spočíva v tom, že dieťa v tom istom čase nevieme nahnať do postele. Raz sa chce hrať a bojuje proti posteli ako lev, inokedy zase nestíhame my a tak o deviatej večer naše dieťa pobehuje v teplákoch, zatiaľ čo my sme stále nestihli vybrať nákup z tašky. Najhoršie zo všetkého je však pre deti svetlo.

Tablety, počítače, mobily. Všetko toto ponúka deťom hodiny zábavy, ktoré by správne mali využiť úplne inak. Svetlá a blikanie vysielajú mozgu signál, že nie je čas na spanie, a tak dieťa namiesto únavy získava iba ďalšiu energiu. Bohužiaľ len chvíľkovú. Vedecké štúdie totiž dokazujú, že deti, ktoré chodia spať neskoro, sú počas dňa podráždenejšie, nepokojnejšie, ťažko sa sústredia, mávajú problémy s učením a v živote sú nestabilné.

Hovoríte si, že vaše dieťa sa tiež hráva a nie je nervózne? Nie u všetkých detí sa nepravidelný rytmus prejaví aj navonok. Treba si však uvedomiť, že dieťa rastie a to zahŕňa nielen fyzický rast, ale aj psychický. V prvých rokoch života dieťa prijme obrovské množstvo informácií a získa dispozície pre nové schopnosti. Toto všetko ovplyvňuje rastový hormón, ktorý je produkovaný po viac ako dvoch-troch hodinách spánku. Samozrejme, nočného spánku.

Najideálnejší čas, kedy sa rastový hormón v tele dieťaťa produkuje je okolo polnoci. To znamená, že pokiaľ má vaše dieťa správne rásť a vyvíjať sa správne, ako fyzicky, tak duševne, je potrebné, aby išlo spať približne o deviatej večer. Pokiaľ má dieťa režim nepravidelný, spí menej a napriek tomu si myslíte, že je to v poriadku, pokúste sa porozumieť fungovaniu procesu rastu v tele. Pokiaľ dieťa okolo polnoci nespí už aspoň dve hodiny, produkcia hormónu klesá. Hormón nemá dostatok času, aby plnil svoju funkciu. To môže mať za následok problémy ešte v detskom veku, ale vo väčšine prípadov si to dieťa odskáče cez psychické problémy v dospelosti. Je dokázané, že nedostatok spánku v detskom veku, ovplyvňuje inteligenciu dieťaťa, znižuje aktivitu, prípadne naopak ju zvyšuje. Preto dnes po svete behá toľko hyperaktívnych detí, ktoré sú nielen nepokojné, ale v dospelosti mimoriadne problémové osobnosti.

Dieťa by nemalo spať na úkor matky a otca. To znamená, že dieťa nielenže má vlastnú posteľ a spí vo svojej izbe, ale ani neobmedzuje rodičov v ich dĺžke spánku. Naučte svoje dieťa chodiť spať v rovnakom čase a vy si choďte ľahnúť tiež. Počiatočné pokusy o vydieranie jednoducho ignorujte.

Definujte čas zaspávania. Ide o to, aby ste chodili v určitom režime spať všetci, nielen deti. Pokiaľ vaše ratolesti vidia, že aj vy chodíte spať o určitú hodinu, ľahšie prijmú fakt, že je to jednoducho prirodzené.

Pokiaľ vaše dieťa spí aj cez deň a večer potom spať nemôže, nebojte sa ho počas denného spánku prebudiť a prinúťte ho vstať. Nedovoľte mu počas dňa spať viac, než je nutné, inak ho oberáte o zdravý nočný spánok, ktorý je mimochodom oveľa dôležitejší ako denný.

Optimalizujte večerné jedenie. Nedávajte deťom jesť tesne pred spaním. Pokiaľ sú hladné, doprajte im len kúsok ovocia, nanajvýš malý jogurt.

Eliminujte rušné dni. Pokiaľ má vaše dieťa mnoho podnetov v škole, či v škôlke, doma ho nezaťažujte a nezaneprazdňujte tak, aby ste ho úplne vyčerpali. Telo potom býva pomýlené a to vedie k stavu, keď extrémna únava nedovoľuje vypnúť myseľ a privodiť spánok.

Čerstvý vzduch je mimoriadne dôležitý aj počas spánku. Nezabúdajte preto deťom pred spaním vyvetrať a na noc znižujte v dome teplotu. Optimálnych je 18 až 21 ° C a vlhkosť z 50-70%.

Kúpanie mnoho detí vyčerpá a po večernej sprche lepšie zaspia. Skúste ich sprchovať vlažnou vodou. Nielen že im doprajete dávku otužovania, ale je možné,

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. mája 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.