Portál pre mamičky a ich detičky
- Katarína V.

Chýba nám vitamín C! Čo teraz?!

subpage-img
Boli ste u pediatra a ten vyhodnotil, že vaše dieťa má nedostatok vitamínu C? Poďme sa pozrieť na to, v ktorých potravinách sa nachádza.

Niečo málo v skratke

Je to známy vitamín, ktorý sa nedá uložiť v tele do zásob. Prepotrebný vitamín C sa vylučuje z tela močom.  Jeho ,,predávkovaním“ sa experimentuje pri podpore imunity. Takáto liečba sa nazýva megaskorbická. Vitamín C je v podstate kyselina L-askorbová.

Načo je dobrý?

V boji proti infekciám, chorobám a na zlepšenie imunity. Niekedy sa predáva aj s látkou betaglukán, ktorá je určitým druhom cukru, ktorý tiež pomáha v boji proti oslabenej imunite. Betaglukán sa nachádza napríklad v Hlive ustricovej.

Čo spôsobuje jeho nedostatok?

Príznaky nedostatku vitamínu C majú rôzne prejavy. Napríklad infekcie, únavy, menšia odolnosť voči ochoreniam, oslabená imunita, zapálené ďasná a oslabené zuby. Ďalším prejavom nedostatku tohto vitamínu môže byť ťažkopádne hojenie rán a jaziev. Ohrozenou skupinou sú napríklad fajčiari či starší ľudia.

V ktorých potravinách sa nachádza?

Možno by ste neverili, ale vitamín C sa nenachádza len v kyslom ovocí ako je napríklad citrón. Obsahuje ho aj kapusta, kel, šípky, cibuľa či špenát.

Foto: Pixabay.com

Autor: Katarína V.

 

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Najlepšie spoločenské hry, s ktorými nehrozí nuda

Tipy ako rozhýbať dieťa

Recept na výbornú tvarohovú palacinkovú tortu

Nová strecha alebo jej oprava?

3 super tipy na darčeky pre dobrú priateľku