Portál pre mamičky a ich detičky
- Katarína V.

Chýba nám vitamín C! Čo teraz?!

subpage-img
Boli ste u pediatra a ten vyhodnotil, že vaše dieťa má nedostatok vitamínu C? Poďme sa pozrieť na to, v ktorých potravinách sa nachádza.

Niečo málo v skratke

Je to známy vitamín, ktorý sa nedá uložiť v tele do zásob. Prepotrebný vitamín C sa vylučuje z tela močom.  Jeho ,,predávkovaním“ sa experimentuje pri podpore imunity. Takáto liečba sa nazýva megaskorbická. Vitamín C je v podstate kyselina L-askorbová.

Načo je dobrý?

V boji proti infekciám, chorobám a na zlepšenie imunity. Niekedy sa predáva aj s látkou betaglukán, ktorá je určitým druhom cukru, ktorý tiež pomáha v boji proti oslabenej imunite. Betaglukán sa nachádza napríklad v Hlive ustricovej.

Čo spôsobuje jeho nedostatok?

Príznaky nedostatku vitamínu C majú rôzne prejavy. Napríklad infekcie, únavy, menšia odolnosť voči ochoreniam, oslabená imunita, zapálené ďasná a oslabené zuby. Ďalším prejavom nedostatku tohto vitamínu môže byť ťažkopádne hojenie rán a jaziev. Ohrozenou skupinou sú napríklad fajčiari či starší ľudia.

V ktorých potravinách sa nachádza?

Možno by ste neverili, ale vitamín C sa nenachádza len v kyslom ovocí ako je napríklad citrón. Obsahuje ho aj kapusta, kel, šípky, cibuľa či špenát.

Foto: Pixabay.com

Autor: Katarína V.

 

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Vyrobte si domáci repelent proti komárom, ktorý účinkuje spoľahlivo!

Na čo všetko sa dá využiť zubná pasta? Poradíme Vám

Obed alá mäsko na víne

Vonku dážď, vnútri nuda. 5 aktivít, pri ktorých sa nebudete nudiť

Všestranný pomocník: Aj takto môžete využiť soľ v domácnosti