Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Čo robí paralen s ľudským mozgom?

subpage-img

Ste človek, ktorý sa lieči prírodnou cestou, alebo radšej siahnete po liekoch? Ako riešite bolesti alebo zvýšenú teplotu? Beriete lieky? Ak áno, rozhodne poznáte paracetamol, ktorý u nás môžete poznať v najrôznejších názvoch, ako napríklad Paralen, Panadol alebo Coldrex. Patrí medzi najpredávanejšie lieky a len v Amerike túto látku obsahuje viac ako 600 liekov. Vedci sa rozhodli, že tento veľmi obľúbený liek poriadne preskúmajú a rozhodne urobili dobre. Prišli totiž na veľmi zaujímavé informácie, ktoré by ste mali rozhodne poznať.

Čoho všetkého je liek schopný?

Vedci dali každému dobrovoľníkovi jeden prášok. Niektoré obsahovali paracetamol, iné boli obyčajné placebo. Následne všetkých dobrovoľníkov požiadali o to, aby napísali niekoľko viet o smrti. Ukázalo sa, že jedinci, ktorí dostali prášok obsahujúci paracetamol, boli menej negatívni, respektíve paracetamol zmierňoval ich negatívne emócie. Lenže to rozhodne nie je všetko, čo tento liek dokáže.

K výskumu sa prihlásilo 82 dobrovoľníkov, polovica dostala gram paracetamolu, druhá placebo. Po hodine vstúpil liek do mozgu a vedci dali následne dobrovoľníkom 40 najrôznejších obrázkov. Niektoré boli neutrálne, iné zase veľmi smutné, zobrazujúce podvyživené deti a veľmi smutné udalosti. Dobrovoľníci mali následne každú fotografiu ohodnotiť na stupnici od nuly po desať, čím mali naznačiť, aký veľký vplyv mala fotografia na ich emócie. Tí, ktorým bol podaný paracetamol, boli negatívnymi pocitmi zasiahnutí menej.

Lenže všetko má aj svoje mínusy a naopak fotografie, ktoré v nich mali vyvolávať radosť, v nich takmer žiadnu radosť nevyvolávali. Zdá sa teda, že paracetamol tlmí ľudské emócie. Vedci, ktorí prieskum vykonali, sa chystajú skúmať ďalšie lieky proti bolesti.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Prádlo vyvinuté špeciálne pre oteckov: Počuli ste už o boxerkách, ktoré chránia mužskú pýchu pred deťmi?

Mužovi sa do srdca zapichlo obyčajné špáradlo

Vedci zistili strašný fakt o smrti.Keď umierate, táto vec sa deje vo vašom vedomí. Radšej by ste to nevedeli

Najstaršie dvojičky Británie oslávili 102 rokov. Aký je ich recept na dlhovekosť?

Skutočný zabijak tukov. Len 1 odmerka vám pomôže schudnúť takmer 10 kg