Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Čo robí paralen s ľudským mozgom?

subpage-img

Ste človek, ktorý sa lieči prírodnou cestou, alebo radšej siahnete po liekoch? Ako riešite bolesti alebo zvýšenú teplotu? Beriete lieky? Ak áno, rozhodne poznáte paracetamol, ktorý u nás môžete poznať v najrôznejších názvoch, ako napríklad Paralen, Panadol alebo Coldrex. Patrí medzi najpredávanejšie lieky a len v Amerike túto látku obsahuje viac ako 600 liekov. Vedci sa rozhodli, že tento veľmi obľúbený liek poriadne preskúmajú a rozhodne urobili dobre. Prišli totiž na veľmi zaujímavé informácie, ktoré by ste mali rozhodne poznať.

Čoho všetkého je liek schopný?

Vedci dali každému dobrovoľníkovi jeden prášok. Niektoré obsahovali paracetamol, iné boli obyčajné placebo. Následne všetkých dobrovoľníkov požiadali o to, aby napísali niekoľko viet o smrti. Ukázalo sa, že jedinci, ktorí dostali prášok obsahujúci paracetamol, boli menej negatívni, respektíve paracetamol zmierňoval ich negatívne emócie. Lenže to rozhodne nie je všetko, čo tento liek dokáže.

K výskumu sa prihlásilo 82 dobrovoľníkov, polovica dostala gram paracetamolu, druhá placebo. Po hodine vstúpil liek do mozgu a vedci dali následne dobrovoľníkom 40 najrôznejších obrázkov. Niektoré boli neutrálne, iné zase veľmi smutné, zobrazujúce podvyživené deti a veľmi smutné udalosti. Dobrovoľníci mali následne každú fotografiu ohodnotiť na stupnici od nuly po desať, čím mali naznačiť, aký veľký vplyv mala fotografia na ich emócie. Tí, ktorým bol podaný paracetamol, boli negatívnymi pocitmi zasiahnutí menej.

Lenže všetko má aj svoje mínusy a naopak fotografie, ktoré v nich mali vyvolávať radosť, v nich takmer žiadnu radosť nevyvolávali. Zdá sa teda, že paracetamol tlmí ľudské emócie. Vedci, ktorí prieskum vykonali, sa chystajú skúmať ďalšie lieky proti bolesti.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Túto hádanku zvládne vyriešiť len 12% ľudí! Zvládnete to vy ?

Pre všetky mamičky. Ako odhaliť akýkoľvek zdravotný problém u detí?

Mamička zverejnila roztomilé video svojej dcérky pri bezradnej snahe vysloviť slovko tyčinky

Dramatická záchrana novorodeniatka: Dievčatko zhodil zo strmého útesu vlastný otec

Lekári žiadajú ženy, aby začali používať mätu! Toto je dôvod