Portál pre mamičky a ich detičky
- Mamila

Dojčenie po cisárskom reze

Aj v prípade cisárskeho rezu (i pri predčasnom pôrode) prichádzate do pôrodnice s prsníkmi, v ktorých je už mlieko. Tvorba mlieka je teda po cisárskom reze a po vaginálnom pôrode rovnaká.

Môžete dojčiť už pri prvej možnej príležitosti. Jediný rozdiel medzi cisárskym rezom a vaginálnym pôrodom z hľadiska tvorby mlieka môže byť v tom, že po cisárskom reze je ďaleko častejšie, že matka po prvýkrát dojčí bábätko až viacero hodín (dní) po pôrode a kým matka začne dojčiť, bábätko býva kŕmené fľašou, prípadne dostane cumlík. Kombinácia neskorého začiatku dojčenia s kŕmením z fľaše a s cumlíkom, môže byť príčinou následných ťažkostí s prisávaním bábätka či dojčením ako takým. Ale nemusí to tak byť.

V prípade cisárskeho rezu, môžete pre dojčenie urobiť tieto kroky:

  • Dajte si položiť bábätko na hruď koža na kožu čo najskôr a strávte tak čo najviac času.
  • V kontakte koža na kožu pokračujte hneď, ako budete mať bábätko pri sebe.
  • Začnite s dojčením čo najskôr, ideálne už počas prvého kontaktu koža na kožu.
  • Nie je pravda, že po cisárskom reze mlieko budete mať až neskôr; s mliekom prichádzate už do pôrodnice. Čím skôr s dojčením začnete, tým to môže byť jednoduchšie.
  • Ak ste od bábätka oddelená, najneskôr do 6 hodín po pôrode požiadajte o skúmavku a začnite s odstriekavaním mlieka po kvapkách do skúmavky; odkvapkané mlieko by malo byť podané bábätku priamo zo skúmavky do pusinky; odstriekavajte po kvapkách často. Tieto kvapky mlieka predstavujú pre vaše bábätko tekuté zlato.
  • Požiadajte o pomoc s priložením bábätka tak, aby poloha a prisatie boli čo najlepšie, aby ste sa vyhli poraneniu bradaviek už pri prvých prisatiach. Pri správnej polohe a správnom prisatí bude zároveň bábätko získavať najviac mlieka.
  • Vyhnite sa použitiu cumlíka.
  • Ak je dokrmovanie skutočne potrebné, nepoužívajte fľašu, ale laktačnú pomôcku priamo na prsníku, príp. pohárik/skúmavku, ak sa bábätko neprisáva.

“Matky sa učia dojčiť dojčením.” Jack Newman

Po cisárskom reze je kontakt bábätka a matky koža na kožu rovnako dôležitý ako pri vaginálnom pôrode. Ak sa neuskutoční, skúste ho dohnať hneď, ako to bude možné.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Tak toto najlepšie vystihuje generačný rozdiel detí v súčasnosti ( v článku )

Každý má v sebe X- faktor

Mami, vysmievajú sa mi pre moje ušká

Zdravotní klauni: Sú situácie, keď nás rodičia potrebujú viac ako deti

POZOR, je tu čas kúpania...ako správne podať prvú pomoc? Ako zachrániť topiaceho?