Portál pre mamičky a ich detičky
- František Stacho

Dôležité veci, na ktoré treba myslieť, keď máte doma batoľa!

subpage-img

Z pohľadu batoľaťa je všetko zaujímavé a nové...

Preskúmavať celý byt patrí medzi jeho najobľúbenejšie zábavy. Dospelému ani koľkokrát nedôjde, aké nebezpečenstvá číhajú na každom detskom kroku. Eliminujte ich a pripravte pre svoje deti bezpečné miesto..

Nízka posteľ

Keď už sa vie malý objaviteľ postaviť, nastavte jeho postieľku do najnižšej možnej pozície a odstráňte všetky závesné hračky, po ktorých by sa mohol vrhať. Ľahko sa môže prevrátiť cez okraj, tak nech je prípadný pád minimálne bolestivý.Pod postieľkou môžete umiestniť mäkký detský koberec alebo podložku.

V kúpeľni nikdy o samote

Kúpeľňa je priamo diabolské miesto, kde sa toho môže prihodiť veľa. Nenechávajte dieťa v kúpeľni samo, zvlášť potom vo vani. Vodovodnú batériu radšej obaľte uterákom, aby si neporanilo hlavičku. Do vane dajte protišmykové gumové nálepky. Majú rôzne tvary a farby, drobcovi sa budú páčiť.

Elektrické zásuvky zabezpečte

Elektrické zásuvky zakryte detskými poistkami - mokré prstíky, alebo drobné predmety môžu spôsobiť elektrický šok

Podlahy udržujte čisté

Batoliace dieťa sa bude pohybovať po štyroch na podlahe. Udržujte ju preto čo najviac hygienickú a kontrolujte vyčnievajúce časti, o ktorej by sa batoľa mohlo poraniť.

Závesy preč

Všetky závesy, záclony a textílie predstavujú pre dieťa reálne nebezpečenstvo zamotania sa a uškrtenia. Preto by ste ich mali skrátiť, schovať alebo úplne odstrániť! Nedávajte takto malým deťom nad postieľku ozdobné nebesá alebo girlandy. Preč s látkami, čo visia

Zásuvky zamykajte

Zásuvky nechávajte zakaždým zamknuté. Už sa mnohokrát stalo, že ich dieťa vytiahlo a nábytok sa na ne prevrátil. Ak môžete, priskrutkujte komody a malé skrinky k stene!

Káble si upracte

Elektrické šnúry môžu byť veľkým lákadlom na ochutnávanie a tiež motanie. Bábätko môže takto na seba stiahnuť aj väčšie elektrospotrebiče, alebo sa na kábli uškrtiť. Takže káble schovávajte.

Pozor na kvety

Veľa druhov izbových rastlín je v skutočnosti jedovatých. Rovnako ako imelo alebo napríklad konvalinky.

Odpadky vynášajte

Kôš vynášajte viac než pravidelne. Do košov totiž nelezú len zvedaví psy a mačky, ale aj zvedavé deti

Pozor na rohy stolov

Na ostré rohy možno kúpiť špeciálne mäkké chrániče, aby si batoľa neublížilo, keď do nich narazí. Najčastejšie hlavou, bohužiaľ. Tiež sa na čas rozlúčte s obrusmi. Dieťa ho na seba ľahko stiahne aj so všetkým, čo na stole stojí.

Schody sú nebezpečné

Pokiaľ máte doma schodisko, zataraste spodnú aj vrchnú časť špeciálnymi dvierkami! Dieťa trpezlivo naučte chodiť po schodoch, až bude staršie

Kuchyňa plná nástrah

Sporák, chladnička aj skrinka s chemickými čistidlami sa musí zabezpečiť detskými poistkami. Varte len na zadných platničkách, zvlášť, keď vám chce vás miláčik vehementne pomáhať.

Zaistite záchod

Zatvárajte poklop detskou bezpečnostnou poistkou, inak hrozí, že sa váš prieskumník pôjde pozrieť, čo to v tej mise je.

Nezabúdajte na okná

Jedna z najhorších predstáv i realít! Dieťa úplne neodhadne, že je vysoko a aké nebezpečenstvo to poskytuje. Samo dokáže vyliezť až na okno! Bezpečnostné poistky na oknách vám ušetria zbytočný strach z vypadnutia. Tiež by ste mali odstrániť všetok nábytok pod oknami, ktorý poskytuje možnosť vyšplhať sa ľahko hore.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Jasle áno či nie?

Dôležité veci, na ktoré treba myslieť, keď máte doma batoľa!

Budem mať mlieko a bude ho dosť? - časť 1.

Neškodná zábava, alebo problém? Čo robiť, ak sú vaše deti závislé na televízore?

Ako vybrať darček pre dieťa