Portál pre mamičky a ich detičky
- Veronika Rajnicova

Fit v tehotenstve: Šport vám môže pomôcť aj ublížiť

subpage-img

Budúce fitmamičky možno váhajú, či s bruškom cvičiť, ako doteraz. Lekári neodporúčajú pohyb úplne vynechať. Čím aktívnejšie budete počas tehotenstva, tým lepšie sa vaše telo vyrovná so zmenou tvaru a hmotnosti. Pre športovkyne je zároveň pôrod spravidla ľahší.

Naozaj však môžeme čokoľvek? Videá žien v deviatom mesiaci tehotenstva ako zdvíhajú činky nás majú presvedčiť, že áno. Čo na to však hovoria lekári?

Aj začiatočníčky

Úplne najzákladnejším pravidlom je príliš sa nevyčerpať. Počas pohybovej aktivity si to môžete odsledovať tak, že sa budete s niekým rozprávať. Akonáhle neviete nabrať dych, mali by ste spomaliť.

Tehotenstvo nie je najlepším obdobím, kedy začať s cvičením, ak ste doteraz maximálne prešli z bytu do práce a z práce do obchodu. Ak sa však pre to predsa len rozhodnete, mali by ste inštruktora upozorniť na svoj stav.

Najprv vyskúšajte ľahkú atletiku maximálne 15 minút 3 x týždenne, postupne môžete pridávať. Nezabudnite sa vždy poriadne rozvičiť a na konci ponaťahovať. Samozrejmosťou by mal byť aj dostatočný príjem tekutín. Voľte priedušné oblečenie, ideálne funkčné a dbajte na to, aby tvorila podprsenka dostatočnú oporu.

Ktorý šport je v tehotenstve ideálny? 

 

  1. plávanie 

  2. chôdza

  3. aerobic 

  4. beh

  5. jóga
     

Na čo si dať pozor

Ak milujete jazdu na koni, lyžovanie, gymnastiku, alebo byciklovanie, nikto vám nezakazuje, prestať s tým úplne. Zvážte však riziko pádu. Vyslovene kontaktné športy ako judo, squash, alebo box by sa mali pre vás stať na najbližšie mesiace absolútnym tabu.

Po šestnástom mesiaci by ste nemali ležať dlhší čas na chrbte, pretože váha brucha môže tlačiť na cievy a môžete cítiť mdloby. Dieťatku sa nepáči ani v príliš veľkých výškach, ani hĺbkach. Prostredie, v ktorom cvičíte, aby nemalo byť priveľmi teplé, alebo s vysokou koncentráciou vlhkosti.

Stále platí, že by ste mali počúvať svoje telo. Ono vie najlepšie, čo ešte vám a vášmu bábätku osoží a čo už nie.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

29. týždeň tehotenstva: Sníva sa vám o bábätku?

Trápia ma strie. Ako s nimi bojovať?

18. týždeň tehotenstva: Bábätko už má svoje jedinečné odtlačky prstov

Čakáte bábätko alebo nie? Odhaliť sladké tajomstvo vám pomôžu prvé príznaky tehotenstva

22. týždeň tehotenstva: Odbúrajte stres