Portál pre mamičky a ich detičky
-

Hyperaktivita u detí

subpage-img

Rodičia, ktorí majú doma dieťa s diagnózou hyperaktivita, alebo porucha sústredenia, sú často nešťastní a bezradní. Nekonečné sedenia pri úlohách, kde dieťa len zasnene pozerá do neznáma a jeho myšlienky sú neustrážiteľné.

Čo je to vlastne hyperaktivita?

 • Hyperaktivita je syndróm ADHD / ADD.
 • ADHD v preklade znamená „porucha pozornosti s hyperaktivitou“.
 • ADD je presne to isté, ale bez hyperaktivity.

Je to chyba v nervovom systéme. Pred narodením, alebo pri pôrode môžu vzniknúť drobné poškodenia mozgového tkaniva. Je to vývinová porucha, postihnutý sa veľmi ťažko začleňuje do kolektívu a normálneho prostredia. Má problémy v správaní. Reaguje agresívne a vzdorovito. Často trpí nízkym sebavedomím, keďže je neustále pod paľbou príkazov a napomínania.

Ako zistiť, či je dieťa hyperaktívne?

Je to veľmi ťažko zistiť, ak je dieťatko ešte veľmi malé. Až okolo 3 – 5 roku si všímame odchýlky , ktoré sme predtým pripisovali len detským vrtochom. Dieťa je veľmi aktívne. Neposedí ani chvíľku. Stále pobehuje, poskakuje, žiadna hra u neho netrvá dlho. Ešte aj pri sedení sa stále vrtí, krúti, kope nožičkami. Pri aktivitách stále niekam odbieha, nevie sa poriadne sústrediť na prácu, ktorú práve vykonáva. Jednu činnosť ešte ani poriadne nedokončí a už začína druhú. Nevie odpovedať na naše otázky, pretože sa nesústredí, a tak nás poriadne ani nepočúva. Unikajú mu podstatné veci. Ak je len trošku vyrušené z nejakej činnosti, s problémami sa dostáva späť a je dezorientované.

Až po príchode do škôlky si zrazu všimneme rozdiel medzi detičkami. Vidíme, že to naše je akoby pozadu vo veciach, ktoré iné robí so samozrejmosťou. Nevie sa zaradiť do kolektívu  a nespolupracuje s pedagógmi.

Hyperaktivita môže byť spôsobená:

 • zlou životosprávou matky počas tehotenstva
 • fajčenie a alkohol u tehotnej ženy
 • poškodenie mozgu počas vývinu v maternici
 • poškodenie počas pôrodu
 • nedostatočné okysličenie mozgu
 • sociálne faktory, napr. stresy, traumy

Je to veľmi náročné pre rodičov takéhoto dieťaťa. Treba sa vyzbrojiť riadnou dávkou trpezlivosti a sebaovládania. Musíte si zvyknúť na to, že nad svojim dieťaťom musíte stáť, pomáhať mu so všetkým, neustále mu veci pripomínať a kontrolovať ho. Deti si to vôbec neuvedomujú, stále pociťujú nepokoj. Nemôžu za to, že svoju myseľ nemôžu udržať na uzde. Všetko strácajú a dokonca si nevedia ani spätne premietnuť, kde tú stratenú vec mali naposledy.

Táto nepozornosť robí najväčší problém deťom v škole. Dieťa sa na hodine pozerá von oknom, nepočúva učivo, nevie pokračovať, ak ho vyučujúci vyvolá. Stáva sa terčom posmechu. Spolužiaci ho neberú medzi seba a posmievajú sa mu. V šatni zostáva ako posledný a oblečenie na seba doslova nahádže. Veci v taške musia trpieť, ako sú tam nahádzané a pokrčené. Nepoznajú slovo poriadok a systematickosť.

Je veľmi ťažké dostať takéto dieťa pod kontrolu. Niekedy si nevieme dať rady, ako ho zvládnuť. Treba však odložiť všetko bokom a venovať svoj čas len jemu. Sedieť pri ňom pri úlohách, sledovať ho a pri zablúdení myšlienok ho vrátiť späť do reálneho života. Návšteva psychológa dokáže celej rodine veľmi pomôcť. Naučíme sa, ako pristupovať k dieťaťu, ako mu určiť presný režim a nevzbudzovať v ňom dojem, že je neschopné.

Ako to lepšie zvládať:

 • určite dieťaťu presný harmonogram
 • pristupujte k dieťaťu s kľudom a pokojne
 • ak je unavené, doprajte mu odpočinok, až potom pokračujte v práci
 • neznižujte sebavedomie dieťaťa
 • netrestajte ho za neúspechy
 • motivujte dieťa chválením
 • často sa spolu rozprávajte
 • komunikujte so zariadením, ktoré vaše dieťa navštevuje

Hyperaktivita nie je choroba a správnym zaobchádzaním sa dieťa môže dostať do normálu a jeho príznaky sa viditeľne zmiernia. Treba si určiť pevné hranice, a tých sa i držať. Je viac než isté, že takéto dieťa musíte držať pevne v rukách a len vašou trpezlivosťou a láskou dokážete zázraky. Časom, keď bude staršie a rozumnejšie, dokáže samé kontrolovať svoju nesústredenosť a bude vám vďačné, že ste ho v najhorších chvíľach dokázali podržať a podporiť.

Ilustračné foto: sxc.hu

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Ovčie kiahne (Varicella)

Ktoré športy sú dôležité pre malé deti?

Deti a vitamíny

Základné pravidlá výživy pre kojenca, batoľa a dieťa po 2 rokoch

Vedci opäť zdôraznili význam materského mlieka pre bábätká: Dojčenie znižuje riziko obezity