Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Je vaše dieťa staršie ako 13 rokov? Tu je súpis toho, čo by už všetko malo vedieť, aby bolo schopné sa o seba v živote postarať

subpage-img

Podľa niektorých psychológov je za dospievajúce obdobie dieťaťa považovaný vek od 9 do 13 rokov, čo je prechodné obdobie typické odlúčením od rodičov, kedy by rodičia mali nechať svoje dieťa rásť a stať sa nezávislým. Aby bol tento prechod hladký, rodičia by mali svojim deťom pomôcť získať základné životné zručnosti do veku 13 rokov. Zostavili sme zoznam zásadných životných zručností, ktoré by všetky deti mali mať vo veku 13 rokov.

1. Schopnosť získať a spravovať svoje peniaze

Vaše deti môžu získať základné finančné zručnosti, akonáhle sa naučia, ako počítať. Do veku 13 rokov by deti mali byť teda schopné ušetriť peniaze z týždenného príspevku, vedieť, koľko základných nákladov sa vynaloží na chod domácnosti, porozumieť rozdielu medzi debetnou a kreditnou kartou a byť schopní rozhodovať o výdavkoch a úsporách.

2. Základné domáce práce

Podľa odborníkov na psychológiu môžu deti už v ranom veku mať na starosť domáce práce, ako je upratovanie po večeri, alebo zhromažďovanie oblečenia v čase prania. Do veku 13 rokov by mali byť deti schopné vyžehliť svoje oblečenie, vyložiť riad z umývačky, prezliecť svoje obliečky, umyť auto, vyčistiť kúpeľňu a upratať kuchyňu. Rodičia by mali byť konzistentní a konkrétni so svojimi žiadosťami a mali by svoje deti podporovať.

3. Pripraviť si jedlo

Varenie je dôležitá zručnosť, ktorú vaše deti budú potrebovať, keď vyrastú a na začiatok je tu množstvo jednoduchých receptov, ako sú sendviče, miešané vajcia, cestoviny, polievka a šaláty. Do veku 13 rokov by deti mali mať možnosť naplánovať rodinné jedlo, držať sa jednoduchého receptu a byť schopné pracovať s kuchynským vybavením. Nezabudnite svoje deti naučiť zasady hygieny a bezpečnosti.

4. Obchod s potravinami

Nakupovanie spoločne s vašimi deťmi im pomôže rozvíjať také základné zručnosti, ako je súpis zoznamu potravín nutných do domácnosti a dodržiavanie rozpočtu v čase, keď vyrastú. Naučte ich, ako čítať výživové štítky a ako nájsť dobré ponuky. Nezabudnite si stanoviť limity! Štúdia z Univerzity v Kansase ukázala, že 50 % malých detí, ktoré sprevádzajú svojich rodičov v supermarkete, ich požiadajú, aby im niečo kúpili a len 50 % rodičov dokáže odolať.

5. Osobná hygiena

Odborníci pripúšťajú, že mnohí rodičia predpokladajú, že ich desaťročné alebo jedenásťročné deti sa dozvedia o hygiene prirodzene. V skutočnosti však existuje mnoho vecí, ktoré by mali rodičia s deťmi diskutovať skôr, než bude príliš neskoro: dôležitosť denného sprchovania, používanie dezodorantov, výmena oblečenia, holenie, ústna hygiena a porozumenie vlastnému telu. Nezabudnite, že ste dobrým vzorom pre svoje dieťa, a tak vždy dajte svojim deťom vysvetlenie, prečo by mali konkrétne veci robiť.

6. Základná prvá pomoc

Základné zručnosti prvej pomoci pomôžu vašim deťom pomôcť si, keď sú zranení a nikto nie je blízko. Vo Veľkej Británii Červený kríž obhajuje zaradenie vzdelania prvej pomoci do učebných osnov. Niektoré štúdie ukázali, že 4 ročné až 5 ročné deti sú už schopné si uvedomiť správne telefónne číslo pre núdzové volanie, správne posúdiť dýchanie človeka a pamätať si správne polohy na zotavenie. Niektoré zručnosti pre staršie deti zahŕňajú schopnosť zastaviť krvácanie, liečiť popáleniny a včelie bodnutie.

7. Riadenie času

Zručnosti pre riadenie času sú nevyhnutné. Váš dospievajúci by mal byť schopný plánovať, uprednostňovať a organizovať svoju prácu. Snažte sa svojim deťom ponúknuť niektoré nástroje, ktoré pre nich môžu byť efektívne, ako sú upozornenia na telefóne, alebo špeciálne kalendáre. Nezabudnite, že rozhodovanie o tom, čo robiť a kedy to urobiť, je oveľa jednoduchšie, keď si to zapíšete. Dajte im hodinky ako darček, pomôžte im spravovať rozptýlenie a ako vždy poskytnite dobrý príklad.

8. Sociálne zručnosti a správanie

Je dôležité, aby ste to čo najskôr naučili svoje deti. Mladším deťom buďte príkladom, povzbudzujte ich k zdieľaniu, zdvorilosti a rešpektu k starším ľuďom. Udalosti doma sú vhodnou príležitosťou na to, aby sa vaše deti naučili, ako byť dobrým hostiteľom. A nezabudnite, že v modernej spoločnosti je digitálna etiketa rovnako dôležitá ako "offline" spôsoby.

9. Schopnosť navigovať

Je pravdepodobné, že vaše deti budú raz riadiť auto, alebo cestovať sami, preto je dôležité, aby boli schopní pochopiť, ako používať navigačné nástroje a ako čítať mapu. Do veku 13 rokov by si deti mali zapamätať svetové strany a vedieť čítať symboly máp a orientovať sa. Dnes už navyše existuje množstvo zdrojov online, ktoré vám pomôžu s orientáciou.

10. Zručnosť regulácie emócií

Nielen dospievajúci, ale aj mnoho dospelých postráda schopnosť prijímať a riadiť svoje emócie, ako je hnev, stres a úzkosť. Medzi zručnosti v oblasti regulácie emócií patrí schopnosť identifikovať pocity, porozumieť situácii, riadiť svoje emócie a vyhľadávať pomoc v prípade potreby. Uvedomenie si, že pocit smútku nie je známkou slabosti a že emócie môžu pomôcť pri riešení situácií, pomôžu vašim deťom v ich neskoršom živote.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Neuveriteľné! Chlapec stratil sluch aj zrak kvôli jedlu, ktoré jeme tiež

3-týždňové dieťa zmodralo po 2 hodinách cestovania v autosedačke. Mamička varuje všetkých rodičov

To, čo sa jej stalo na pôrodnej sále, nechce zažiť žiadna mamička. Takto si svoj veľký deň nepredstavovala

Vlašské orechy sú doslova dar z nebies. Takto ich môžete používať aj vy. O tomto všelieku vedeli už naše babičky

Neuveriteľná premena: Otecko schudol desiatky kíl kvôli svojim deťom