Portál pre mamičky a ich detičky
-

Jete med pred spaním? Toto by ste mali vedieť o jeho účinkoch na váš organizmus

subpage-img

Tekuté zlato! Aj takto mnohí z nás nazývajú prírodný produkt so sladkastou chuťou. Med je nielen lahodná, ale i zdravá potravina, často využívaná v boji proti prechladnutiu, či k zvlhčovaniu pokožky. Má však aj mnohé ďalšie vlastnosti, o ktorých ste možno ešte nikdy nepočuli.

Med si od odborníkov vyslúžil aj pomenovanie “super jedlo”, a to nie len tak pre nič za nič. Ak si pravidelne doprajete lyžicu tejto chutnej potraviny pred spaním a necháte váš organizmus absorbovať ju počas noci, vaše telo sa vám určite poďakuje.

Dobrý spánok

Ak máte problémy so spánkom, určite by ste mali vyskúšať silu medu. Ten totiž obsahuje látku - aminokyselinu tryptofán - ktorá dáva telu signál, že je čas ísť do postele a pomáha nám relaxovať.

Počas spánku zas náš mozog potrebuje látku nazývanú glykogén, ktorý je rovnako tak obsiahnutý v mede. Jeho dostatok nám pomáha zabezpečiť, že sa neprebúdzame uprostred noci.

reklamatext1

Nižší krvný tlak

Vysoký krvný tlak môže byť veľmi nebezpečný, nakoľko prispieva k riziku vzniku srdcových ochorení. Med obsahuje antioxidačné zlúčeniny, u ktorých sa potvrdilo, že znižujú krvný tlak.

Rýchlejšie spaľovanie tukov

Med napomáha zrýchľovaniu metabolizmu. Zvyšuje cirkuláciu, a tým aj teplotu tela, vďaka čomu dokážete spaľovať tuk bez väčšieho úsilia.

Menej triglyceridov

Triglyceridy predstavujú tuky, prítomné v krvi. Ak je však ich hladina privysoká, zvyšuje sa aj riziko vzniku cukrovky a ochorení srdca. Našťastie, med je spájaný so znižovaním hladiny triglyceridov v tele.

Posilnený imunitný systém

Boj proti infekciám môžete vyhrať lavou zadnou. Med je bohatý na antioxidanty a antibakteriálne látky, ktoré pomáhajú posilniť imunitný systém. Jeho pravidelnou konzumáciou zvýšite prirodzenú obranyschopnosť organizmu, a baktérie či vírusy nebudú mať žiadnu šancu. Antibakteriálne látky obsiahnuté v mede sú navyše výborným pomocníkom na hojenie rán.

Spomalené starnutie

Med má blahodárne účinky aj na pokožku. Najlepšou prirodzenou metódou na spomalenie jej starnutia je konzumácia antioxidantov, ktorými je tento prírodný produkt doslova naplnený. Kožu možno taktiež hydratovať aplikáciou medu na suché miesta.

Stop kašľu

Ak vás trápi kašeľ, nie je nič jednoduchšie, ako siahnuť po mede. Táto potravina má protizápalové účinky a je považovaná aj za prírodné antibiotikum. Konzumáciou polievkovej lyžice medu zmiešanej s teplou vodou každý večer môžete minimalizovať podráždenie v krku a vyhnúť sa kašľu.

Ochrana proti depresiám

Ak chcete chrániť svoje duševné zdravie, med je opäť výborným pomocníkom. Chutná potravina obsahuje organickú chemickú látku polyfenol, ktorá pomáha bojovať proti depresii tým, že bráni oxidačnému stresu v mozgových bunkách.

Foto: pixabay.com, © Depositphotos.com, brightside.me

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Pomôžte Vašim deťom v učení. Naučte ich lepšie si pamätať učivo

Kvalitné sťahovanie v Bratislave

Poznáte tento prírodný zázrak proti bradaviciam?

Super nátierky pre deti aj rodičov

Krásne telo aj po pôrode. Ako sa starať o pokožku, aby strie nemali žiadnu šancu?