Portál pre mamičky a ich detičky
-

Máte doma ľaváka?

subpage-img

Ak máte v rodine ľaváka, isto viete, že jeho život v našom „praváckom svete“ je dosť ťažký. Keďže ľavákov je približne iba 10 - 15% menšina, väčšina výrobkov je prispôsobená väčšine - pravákom. To čo my praváci berieme v každodennom živote ako úplnú samozrejmosť, môže ľavákovi spôsobovať problémy.

Za to, či je človek ľavák, alebo pravák môže náš mozog. Už počas vnútromaternicového vývoja sa náš mozog rozdeľuje na ľavú a pravú hemisféru, z ktorých jedna sa stáva vedúcou a druhá pomocnou. Každá z nich potom riadi istú časť tela.

Ľavá hemisféra riadi pravú časť tela a naopak pravá hemisféra riadi ľavú časť tela.

To znamená, že ak sa vedúcou – dominantnou hemisférou stane ľavá hemisféra, človek je pravák. Ak je dominantná pravá hemisféra, človek je ľavák.

Môže sa však stať, že ani jedna z hemisfér nie je dominantná. Vtedy má človek obidve ruky rovnako obratné a niektoré činnosti vykonáva pravou rukou, čiže ako pravák, iné zase ľavou rukou, čiže ako ľavák.

Vo väčšine prípadov je ľaváctvo  dedičné, avšak môže ho spôsobiť aj ľahšie poškodenie mozgu plodu počas vývoja v maternici.

V minulosti boli ľaváci považovaní za menejcenných a dokonca násilím preúčaní na pravákov. Prenasledovanie a následné „naprávanie“ ľavákov vo väčšine krajín skončilo v druhej polovici 20. storočia. U nás je takéto preúčanie zakázané od roku 1967.

Násilné preúčanie ľavákov na pravákov môže mať veľmi negatívny vplyv na ich psychiku.

Môže mať za následok:

 • nočné pomočovanie
 • zajakávanie prípadne iné poruchy reči
 • rôzne tiky
 • poruchy učenia  napríklad dyslexia – porucha čítania alebo dysgrafia – porucha písania
 • odpor ku škole
 • zhoršenie prospechu v škole
 • celkový nepokoj a zmena správania

Ako zistíme, že je naše dieťatko ľavák?

 • ak pri hre berie hračky do ľavej ruky
 • keď mu niečo podávame, natiahne ľavú ručičku
 • ak sa otočí za hračkou napriek tomu, že ju má v blízkosti pravej ruky a chytí ju do ľavej
 • keď ide papať, uchopí lyžičku do ľavej ruky
 • kreslí ľavou rukou
 • pri obliekaní nohavíc, ako prvú navlečie ľavú nožičku
 • na kolobežke sa odráža ľavou nožičkou
 • na bicykel nasadá tak, že prvá ide ľavá noha
 • do lopty kope ľavou nohou
 • ďalekohľad prikladá k ľavému očku

Problematické písanie

To, či je vaše dieťatko ľavák, by ste mali zistiť ešte pred začiatkom povinnej školskej dochádzky. Ľaváci majú problémy najmä s písaním. Keďže sa píše zľava doprava, ľavák musí pero pred sebou tlačiť a následne si zakrýva už napísaný text. V minulosti, keď sa v prvých ročníkoch písalo hlavne atramentovými perami to ľaváci mali ťažké. Naši malí školáčikovia si pri písaní atrament nechtiac rozmazávali, čo malo za následok nielen špinavé rukávy, ale aj horšiu úpravu v zošite. Museli teda vynakladať väčšiu námahu oproti pravákom, keďže si museli dávať dvojnásobný pozor – nielen na pekné písmo, ale aj aby ho nerozmazali. Dnes to už majú naši ľaváčikovia jednoduchšie. Existujú perá pre ľavákov, ktoré sa nerozmazávajú a dajú sa dokonca aj zmizíkovať /čo je pre deti veľmi podstatné/.

Ešte  pred nástupom do školy by ste mali svoje dieťa pripraviť na to, že aj keď bude trošku odlišné od svojich spolužiakov, nič sa nedeje, že je to úplne prirodzené. Skrátka niekto píše pravou rukou a niekto ľavou. Ibaže ľavákov je podstatne menej a možno bude v triede jediné.

Aj keď sa často vraví nešikovnému človekovi že je „ľavý“, čo sa zachovalo ešte z doby kedy boli ľaváci prenasledovaní a následne preúčaní, povzbuďte svoje dieťa príkladmi slávnych osobností, ktoré boli tiež ľavákmi.

Slávni ľaváci:

 • Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Charles Chaplin
 • Zo súčasných celebrít napr.: Angelina Jolie, Kim Basinger, Julia Roberts

Vlastná skúsenosť

Donedávna som ani ja netušila, aké ťažkosti môžu mať ľaváci pri úplne obyčajných činnostiach. Náš syn je ľavák. Nie však „úplný“. Pri niektorých činnostiach používa ľavú ruku, pri niektorých sa správa ako pravák. V materskej škole mal problémy a dokonca mu chceli dať návrh na odloženie nástupu do školy. Jednoducho tým, že raz používal jednu ruku, raz druhú, nevedel rozoznať, ktorá strana je ľavá a ktorá pravá a následne nedokázal plniť úlohy, ktoré po ňom požadovali, ktoré by mal vedieť pred nástupom do prvého ročníka. Hoci bol veľmi šikovný v matematike, vedel už sčítať a odčítať, poznal niektoré písmená.

Až keď sme išli kupovať pomôcky do školy som zistila, že existuje také niečo ako nožničky pre ľavákov a perá pre ľavákov. Keď som doma skúsila s týmito nožničkami vystrihnúť obrázok, zistila som, že to vôbec nie je jednoduché. Výrobky pre ľavákov sú totiž zrkadlovo otočené.

Obchody pre ľavákov

V zahraničí je množstvo obchodov s potrebami pre ľavákov. U nás sa tento druh podnikania iba rozbieha. Ich cieľom je uľahčiť život ľavákom, aby sa necítili diskriminovaní v našom praváckom svete.

Vo svojej ponuke majú napríklad otvárače na konzervy, škrabky na zemiaky, vývrtky na fľaše, pravítka a metre s číslovaním sprava doľava, strúhatká na ceruzky, nožničky. Dokonca aj počítačové klávesnice a myši už bývajú prispôsobené ľavákom. Tiež niektoré hudobné nástroje - napríklad gitary a športové potreby – hokejky, golfové palice.

Konečne sa ľaváci nemusia cítiť ako na inej planéte, kde je všetko naopak. Aj keď ich je podstatná menšina, majú právo na život rovnocenný pravákom a na akceptovanie spoločnosťou takých, akí sú.

Dnes už ľaváci majú dokonca svoj sviatok a to 13.8. kedy je medzinárodný deň ľavákov.

Ilustračné foto: sxc.hu

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Domáca lekáreň: Zdravotné problémy odožente jedením týchto bežných potravín

Zajtra je Medzinárodný deň bez diét. Predstavujeme extra maškrtné menu

Bojujete s nadmerným potením? Zistite, čo môže stáť v pozadí vášho trápenia

Depilovanie chĺpkov na tvári aj v bikiny oblasti. Ako na to?

Ako ušetriť rodinný rozpočet- potraviny