Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Máte problémy s bolestivými svalmi? Skúste horčíkový olej

subpage-img

Nedostatok horčíka nie je nič, nad čím by sme snáď mali dlho nariekať. Často taký deficit ani nespoznáte, však nie je dobré to nechávať len tak. Z dlhodobého hľadiska si môžete privodiť nepríjemné problémy typu tetania.

Prejavy môžu byť nulové aj dramatické

Ak ste sa niekedy nedostatkom horčíka nejako viac do hĺbky zaoberali, máte iste zistené, že ním trpí veľké množstvo ľudí. Niet ani divu. V hojnej miere je na vine nie príliš zdravý jedálniček väčšinového obyvateľstva, ktorý okrem iného môže aj za iné ťažkosti.

Horčík samotný, respektíve jeho deficit, môže mať celý rad podôb. Občasné zašklbnutie svalu si väčšina ľudí vôbec nevšimne, avšak bolesti a kŕče už zaznamená asi každý. Magnézium totiž slúži hlavne k správnemu fungovaniu svalov, však výrazným spôsobom ovplyvňuje aj nervovú sústavu.

Často sa tak dostavuje tras, a to aj počas sparných dní. Tiež sa pri nedostatku horčíka zhoršuje spánok, respektíve vysychajú sliny v ústach. Samostatnou kapitolou potom je tetania, ktorý vo svojej manifestnej forme môže vyzerať dosť zle a dokáže ako chorého, tak i jeho bezprostredné okolie pekne vyľakať.

Liečba

Liečba tetanie, ako aj ďalších negatívnych prejavov deficitu magnézia, je možná v podstate len podávaním horčíka, najčastejšie vo forme tabliet. Každému však nemusia tablety sadnúť. Hlavne ľudia s tráviacimi ťažkosťami môžu horčík viac vylúčiť ako prijať. Pre takých je tu však ešte horčíkový olej.

Ideálne sú masáže

Olej sa nepije ani inak nekonzumuje, ale používa sa na masáže, prípadne do horúceho kúpeľa. Emulziu si každý môže na postihnuté miesto aplikovať sám. Stačí len jemne votrieť a čakať zhruba pätnásť dvadsať minút, než sa všetok olej vstrebe. Občas môžu zostať zvyšky. Tie proste len zmyte vodu, prípadne utrite handričkou.

Olej pôsobí veľmi rýchlo hlavne pri bolestivých stavoch svalov.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Vedci možno zistili, ako zastaviť starnutie. Môžeme žiť aj 150 rokov?

Mladý pár sa narodil v rovnaký deň aj v rovnakej nemocnici. To ale nie je všetko, posledná informácia je šokujúca

Najrozkošnejšie momenty bábätiek: Fotky, aké musí mať každý rodič vo svojom albume

Je štvrtá dávka vakcíny COVID-19 potrebná a účinná? Vedci prišli s prekvapivou odpoveďou

Osýpky. Hrozba, ktorú zlomí očkovanie