Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Materská dovolenka a rodičovský príspevok v roku 2018

subpage-img

Či už máte bábätko doma alebo vás materská dovolenka v budúcom roku ešte len čaká, pozrite si, aké zmeny od nového roka nastanú vo vyplácaní príspevkov pri starostlivosti o vášho potomka. Čas, ktorý žena strávi plnou starostlivosťou o dieťa je krásny a významný, z hľadiska financií však dokáže byť náročný. Preto je dôležité, aby bola matka informovaná o všetkých možnostiach, ktoré štát ponúka a vedela, na akú podporu má nárok.

Pracujúce ženy majú nárok na materskú

Na materskú dovolenku nastupuje žena spravidla 6 až 8 týždňov pred pôrodom. Ak ste boli počas posledných dvoch rokov zamestnaná aspoň 270 dní, máte nárok na materskú, ktorá od roku 2017 predstavuje 75% z vymeriavacieho základu. Tu samozrejme platí: čím vyšší plat, tým vyššia materská. Na tú má žena nárok prvých šesť mesiacov, potom nastupuje klasický rodičovský príspevok.

Pozor si musia dať živnostníčky. Štát pri poskytovaní materskej vyžaduje, aby si posledné dva roky platili minimálne 270 dní odvody na nemocenské poistenie. Ak živnosť ukončili alebo prerušili ešte pred otehotnením, majú nárok využiť ochrannú lehotu osem mesiacov, počas ktorej môžu nastúpiť na materskú dovolenku.

Aj na Slovensku využíva možnosť materskej dovolenky čoraz viac oteckov, najmä ak je to pre finančnú situáciu v rodine výhodné. Pre podrobnejšie informácie v otázkach vašich nárokov na materskú odporúčame príručku Materská 2018 od Jozefa Mihála.

Prečítajte si aj: Príspevok pri narodení dieťaťa a daňový bonus

Rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok poberá matka alebo otec, ktorí nastúpili na rodičovskú dovolenku. Tá začína rovnako ako materská dovolenka, ak mamička pred otehotnením nepracovala alebo študovala, alebo na ňu žena môže plynule prejsť z materskej dovolenky. Rodičovský príspevok sa poskytuje do tretieho roku života dieťaťa. Výška rodičovského príspevku je jednotná a neodvíja sa od príjmu rodiny.

Rodičovský príspevok na jedno dieťa 214,70 €
Rodičovský príspevok na dvojičky 268,40 €
Rodičovský príspevok na trojičky 322,05 €

Pri súčasne narodených deťoch narastá príspevok o 25% na každé ďalšie dieťa. Popri ňom môže žena využiť možnosť pracovať alebo získať príjem navyše.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Ako zistíte, že Vaše dieťa klame

Rozvod a deti.sk

Mamička obliekla do škôlky svojmu synovi šaty Elsy z rozprávky Ľadové kráľovstvo, pretože sa mu to páči a ona ho v tom podporuje

Príspevok pri narodení dieťaťa a daňový bonus na rok 2018

Tradičná rodina- má ešte zmysel?