Portál pre mamičky a ich detičky
- František Stacho

Najväčšie epidémie ľudstva pochádzajú od zvierat, najsmrteľnejší je vírus Nipah

subpage-img

Jedna z najhorších bola epidémia eboly v roku 1976. Choroba preskočila na ľudí taktiež z netopierov. Ebola sa vtedy zo západnej Afriky rozšírila do deviatich krajín. Nakazených bolo viac než 34-tisíc ľudí, vyše 13 500 zomrelo. Úmrtnosť bola vysoká, dosahovala vyše 40 percent.

Vírus Nipah zabíja tri štvrtiny nakazených

Vysokú úmrtnosť vyše 52 percent mala i vtáčia chrípka, ktorá sa v roku 1997 rozšírila z Číny do 18 krajín. Nakazených bolo skoro 900 ľudí, no až 455 chorobe podľahlo.

Ďalší typ vtáčej chrípky zasiahol ľudstvo v roku 2013. Vírus H7N9 vtedy nakazil vyše 1500 ľudí, viac než 600 zomrelo, čo predstavuje úmrtnosť asi 40 percent. Akútny respiračný syndróm SARS potrápil ľudstvo v roku 2002. Chorobou sa nakazilo vyše 8000 ľudí, neprežilo ju asi 770 z nich.

Najvyššiu úmrtnosť zaznamenali pri nákaze nazvanej Nipah, ktorá sa objavila v Malajzii v roku 1998. Pochádza taktiež z netopierov a jej úmrtnosť presahuje 77 percent, pretože spôsobuje ťažkú encefalitídu.

K väčšej epidémii zatiaľ neprišlo, no Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje tento vírus za globálnu hrozbu. V roku 1998 sa vírusom Nipah nakazilo vyše 500 ľudí, skoro 400 zomrelo.

Prasacia chrípka má nízku úmrtnosť

Globálnu pandémiu vyvolala v rokoch 2009 a 2010 prasacia chrípka spôsobená vírusom H1N1. Do jedného roka sa rozšírila do 214 krajín, nakazených bolo vyše 760 miliónov ľudí.

Hoci šírenie choroby bolo mimoriadne rýchle a po celom svete zabila vyše 280-tisíc ľudí, úmrtnosť bola relatívne nízka a dosahovala len 0,02 percenta.

„Infekčné choroby budú prichádzať a odchádzať. Sú súčasťou sveta, v ktorom teraz žijeme. Žijeme v ére epidémií, príčinou sú globalizácia a naše zásahy do prírody,“ zdôraznil Eric Toner z Centra pre zdravotnú bezpečnosť Johnsa Hopkinsa.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Po hádke býva ticho. Alebo plač? Čo robiť, keď sa pohádam s partnerom: 6 rád pre každú správnu partnerku

Očakávanie vs. realita: Tieto fotky dokazujú, aký zradný môže byť nákup cez internet

Tínedžerka nosila prikrátke nohavice. Lekcia, ktorú jej dal otec, je hitom internetu

Doprajte si letné osvieženie aj v tehotenstve: Tie najlepšie drinky pre budúce mamičky

Najkrajšie stretnutie: Mamička prvýkrát na návšteve svojich pätorčiat