Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Naučte deti ovládať emócie .

subpage-img

Každý z nás určite vie, že deti svoje emócie striedajú veľmi rýchlo. Plač, smiech, zlosť, a jeden nikdy nevie, kedy sa to  zase otočí. Je veľmi dôležité, aby sa so svojimi emóciami naučili pracovať a dokázali ich zvládať. To sa však samy nenaučia, takže im budete musieť pomôcť. Poďme si ukázať, ako na to, aby ste si raz mohli povedať, že ste boli dobrým rodičom pre svoje dieťa. Je dôležité, aby si dieťa uvedomilo, ako sa vlastne cíti, prečo sa tak cíti a čo sa s tým dá z jeho strany robiť.


Maľujte s deťmi emócie, a hlavne s emóciami pracujte.

Neexistuje snáď nič jednoduchšie ako maľovať smajlíky  podľa emócií. Tieto emócie naďalej pomenujte . Deti pred škôlkarským  vekom a v školskom  veku veľa zaujímajú farby. Skujte ich  preto využiť a deti nimi zaujať. Čo tak vyfarbovať tváre smajlíkov podľa toho, aké vyjadrujú emócie. Trebárs panáčik vyjadrujúci zlosť bude vyfarbený červeno.

Veľa Vám tiež pomôže s dieťaťom o emóciách hovoriť. A nehovorte len o tých jeho, naopak popisujte tie svoje. Hovorte mu, ako sa práve cítite, prečo sa tak cítite, prípadne aj to, čo sa s tým dá robiť, aby ste sa cítili lepšie. Rovnakým spôsobom sa mu snažte pomôcť pochopiť aj emócie jeho okolia a jeho samotného. Keď sa deťom deje niečo, čo je pre nich nepríjemné, nastáva pre nich situácia, v ktorej si nevie poradiť. Nevedia, čo si počať. Preto sa často prejavujú hnevom , plačom a urputným revom. To nevyriešite ďalšou vlnou negatívnych emócií, ktoré budete vysielať zo svojej strany. Ba naopak , hnevanie sa na dieťa, zlosť a zákazy nikam nepovedú. Čo keby ste mu radšej poradili, ako z toho von? Radšej dieťaťu v takej situácii poraďte, ako zakážte. Skúste ho viesť, aby sa párkrát zhlboka nadýchlo, vydýchlo, ak vie počítať, počítalo napríklad len do 5 a povedalo Vám, čo sa deje, ako sa cíti a čo by chcelo, aby sa zmenilo. Na to potom už zase môžete pozitívne začať reagovať Vy. Vďaka tomu zostanete na pozitívnej  vlne  tak ako Vy tak  aj Vaše dieťa.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

12 naozaj pekelných vecí, ktoré nám robili naši rodičia. Robíte to tiež?

Ak máte v kúpelni špongie na umývanie, zahoďte ich

Matka varuje ostatných rodičov: Takto onemocneli moje dve deti na koronavirus, sledujte príznaky

Najväčšia chyba, ktorú robíte pri pití vody s citrónovou šťavou

Boli vám v detstve odstránené mandle? Účinok môže byť fatálny, výsledky výskumu sú znepokojujúce