Portál pre mamičky a ich detičky
-

Neškodná zábava, alebo problém? Čo robiť, ak sú vaše deti závislé na televízore?

subpage-img

Nie a nie sa odlepiť od obrazovky?! Občas si aj rodič potrebuje oddýchnuť, a vtedy sa rád spoľahne sa na výdobytky modernej techniky. Pozor však na závislosť na televízore. U niektorých detí totiž dokáže nevinná zábavka rýchlo prerásť v poriadny problém. 

Čo robiť, ak ste už do toho kolotoča spadli?

Je mnoho prípadov, kedy detská závislosť na televízore prerástla až do extrémnej. Deti, ako páni ovládačov, sú tými, kto často vyberá program. Ak sa u nich už prehlbuje problém, často sú neodbitné, až nevrlé, najmä, ak sa im snažíte zabrániť v ich obľúbenej aktivite.

  
Foto: pixabay.com

Pri televízore chcú robiť všetko - jesť, obliekať sa, zabávať sa, zaspávať a niekedy dokonca pri ňom chodia aj na nočník. Varovným signálom je, ak tieto činnosti bez hľadenia na obrazovku nezvládajú robiť. V takomto prípade sa pripravte na boj, s odnáučaním to totiž pravdepodobne nepôjde tak jednoducho. Na začiatok  skúste vašej ratolestti predostrieť iné možnosti zábavy.

reklamatext1

Vyberte sa do prírody

Vášmu drobcovi určite prospeje, ak s ním budete častejšie chodievať von a strávite tam spoločne viac času. Nechajte deti nech sa vyblbnú, zabavia, trošku unavia, a keď prídu domov, nebudú mať už toľko záujmu pozerať televízor.

Foto:pexels.com

Vyberte sa na rôzne výlety či exkurzie, postarajte sa vašej ratolesti o zážitky. O akciách, ktoré spolu podniknete, budete môcť ešte dlho diskutovať a zabávať sa na tom, čo ste prežili. Oplatí sa vám to aj do budúcna, kedy sa vám vaši potomkovia určite poďakujú za všetky tie nezabudnuteľné spomienky z detstva.

Rádio ako náhrada

Miesto televízora skúste doma naladiť napríklad detské rádio, alebo púšťajte vášmu drobcovi riekanky a rozprávky nahraté v audio kvalite. Skúste si spomenúť na vlastné detstvo a na to, ako ste sa doslova dožadovali rozprávok z kaziet, ba ešte aj z platní. Veď kto by ich nemiloval. Cibria predstavivosť a hrajú sa s detskou fantáziou.

Foto:pexels.com

Kamaráti sú vítaní

Ak máte dobrý vzťah s mamičkou kamaráta zo škôlky či školy, pozývajte ich k sebe na návštevu. Deti sa zahrajú spoločenské hry a mamičky si vymenia dobré rady pri káve a zákusku. Človek je tvor spoločenský, a to treba mať na pamäti.

Výroba krásnych vecičiek

Vyrábajte doma všakovaké predmety, hrajte sa s kreativitou vášho dieťaťa. Na internete je množstvo návodov, ako na to. Námety si môžete prispôsobiť podľa aktuálneho ročného obdobia, či sviatkov. Témy vašich projektov však rovnako tak pokojne nechajte na výbere malého výtvarníka. Výrobkami môžete dozdobiť vašu domácnosť, alebo ich využíť na ďalšiu hru s vaším drobcom. 

Foto: pexels.com

Foto: pexels.com, pixabay.com

Autor: Katarína V. 

 

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Psychomotorický vývoj

Očkovanie

Pitný režim - voda a deti

Detský plač

Vyskúšate bilinguálnu výchovu?