Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Neuveríte, čo sa stane s vaším telom, ak sa nebudete sprchovať

subpage-img

Ak musíte cestovať mestskou hromadnou dopravou, možno vás napadne, či sa niektorí ľudia vôbec niekedy sprchujú a používajú dezodoranty, antiperspiranty či parfumy. Príčinou tejto otázky býva často pocit, že kvôli všadeprítomnému zápachu asi čoskoro omdliete.

Ľudia, pre ktorých je sprchovanie a osobná hygiena len stratou času, asi veľakrát ani netušia, ako nielen nepríjemný, ale aj nebezpečný pre nich tento zlozvyk je. Prejavy nedodržiavania pravidiel osobnej hygieny na seba nenechajú dlho čakať, telo nepríjemne zapácha, vlasy sú mastné a pokožka začne pomaly praskať. Dôvodom je, že všetky nečistoty zostávajú na jej povrchu.

Ako často sa umývať?

Mnoho ľudí uvádza, že svoj deň začínajú práve rannou osviežujúcou sprchou, ktorá dodá telu energiu a pocit čistoty. Môžeme naozaj povedať, že sprchovanie jedenkrát denne by mal byť akýsi hygienický základ každého človeka. Výnimkou sú iba bábätká, ktorých pokožka je ešte príliš citlivá a každodenné kúpanie by ju mohlo poškodiť. Preto lekári odporúčajú malé deti kúpať iba raz až dvakrát týždenne.

Nutnosť každodenného sprchovania je jasná, ale mnoho ľudí, predovšetkým ženy, sa zaoberajú aj otázkou, ako často by si mali umývať svoje vlasy. Ako najvhodnejšie sa ukazuje umývanie vlasov dvakrát týždenne, výnimkou môžu byť len veľmi suché a jemné vlasy, ktoré sa môžu umývať menej často.

Raj pre baktérie a plesne

Pravidelná osobná hygiena je nevyhnutná, lebo každým okamihom sa na našej pokožke objavujú nové a nové baktérie a plesne, ktoré ak sa premnožia, môžu mať veľmi negatívny vplyv nielen na to, ako nás bude vnímať naše okolie, ale aj na naše zdravie.

Uvádza sa, že každý deň sa na našej koži zdržiava približne tisíc rôznych baktérií a štyridsať typov plesní. Najväčšie množstvo by sme našli predovšetkým na pokožke rúk a tváre. Ak by sme sa nesprchoval dlhšiu dobu, dôjde tiež k tomu, že sa odumretá mŕtva koža, ktorá je za normálnych okolností splachovaná pri sprchovaní, spojí s mastnotou nášho tela a na koži sa začnú tvoriť fľaky a hrudky, ktoré majú hnedý odtieň.

Nebuďte leniví

Verte teda tomu, že každý deň, keď z nejakého dôvodu, väčšinou lenivosti, osobnú hygienu vynecháme, vytvoríme pre najrôznejšie choroboplodné zárodky a škodlivé baktérie skvelú živnú pôdu. Špinavá koža, odumreté časti buniek a pot sú pre tieto baktérie ideálnymi podmienkami a tie sa tak začnú okamžite a nekontrolovateľne množiť. Dôsledkom takéhoto premnoženia sú potom rôzne infekcie či bradavice. Jednoduchou prevenciou je pravidelné sprchovanie, ktoré z nášho tela všetky škodlivé a nechcené organizmy ľahko odstráni. Len pre úplnosť dodajme, že pre ženy by rovnako samozrejmé ako sprchovanie malo byť aj každodenné odlíčenie pleti od make-upu a ostatných líčidiel.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Najrozkošnejšia choreografia: Tancujúci oteckovia nemajú chybu

Aj vy ste vždy túžili po krásnej korune krásy? Tieto fotky vám ukážu, aké ťažké to niekedy majú majiteľky dlhých vlasov

Vianočné prešľapy, ktoré vás rozosmejú

Lekári tvrdia, že jedenie vlastných „holubov“ je extrémne zdravé. Čo nášmu telu dávajú?

Päťročné dievča používalo hygienické vložky spôsobom, ktorý jej matku rozosmial až k slzám! Neuveríte, čo s nimi urobila