Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Nové nechutné detaily zo zneužívania. Mníšky robili dievčatám niečo strašné

subpage-img

O škandáloch v katolíckej cirkvi vo Francúzsku je známych stále viac šokujúcich podrobností. Mníšky znásilňovali aj dievčatá s krucifixom.

Približne 216 000 detí a mladých ľudí vo Francúzsku bolo od 50. rokov minulého storočia obeťami sexuálneho zneužívania. Ak zahrnieme aj zariadenia prevádzkované katolíckou cirkvou, dokonca sa predpokladá, že obetí bolo až 330 000. Oznámil to predseda Nezávislej komisie pre zneužívanie v cirkvi Jean-Marc-Sauvé.

80 percent obetí bolo vo veku od 10 do 13 rokov. 20 percent tvorili dievčatá v rôznych vekových skupinách. Takmer pri tretine prípadov išlo o znásilnenie.

"Čísla sú ohromujúce a nemôžu zostať bez následkov," povedal Sauvé. Obete zažili utrpenie, izoláciu, hanbu a pocity viny. Mnohí z nich následky znášajú aj po rokoch.

Ako teraz uvádza britský denník Daily Mail, mníšky používali na znásilnenie dievčat krucifixy. Jedna obeť vypovedala, že bola zneužívaná, keď mala 11 rokov. Aj keď dievča o incidente hovorilo so svojimi rodičmi, odmietli jej veriť. Zneužívanie trvalo ďalší rok! "Bola som darčekom pre túto mníšku, pretože veľmi dobre vedela, že nič neriskuje," citovali britské noviny obeť.

V dvoch tretinách prípadov sú v tejto štúdii obvinení duchovní. Od roku 1950 bolo ako páchateľov identifikovaných 2900 až 3200 duchovných. Podľa rodiny a okruhu priateľov je katolícka cirkev vo Francúzsku miestom s najvyšším rizikom zneužívania, píše sa v štúdii.

„Toto je hodina hanby“  takto reagoval pápež František v Ríme na správu o zneužívaní detí vo Francúzsku. Jeho myšlienky sú predovšetkým s obeťami. Cíti veľký smútok za ich zranenie a vďačnosť za ich odvahu.

Keď predstavili správu, na ktorú sa vo Francúzsku netrpezlivo čakalo, zakladateľ združenia obetí "La Parole Libérée" varoval cirkev: "Za všetky tieto zločiny musíte zaplatiť". Pôjde o miliardy dolárov. Francúzska biskupská konferencia oznámila dôsledky. „Tvárou v tvár toľkým rozbitým, často rozpadajúcim životom sa hanbíme“ povedal arcibiskup Eric de Moulins-Beaufort. Budú prijaté všetky nevyhnutné opatrenia, aby sa podobný škandál neopakoval. Opatrenia by mali byť prijaté na novembrovom zasadnutí orgánov cirkvi.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Nemôžete ich ignorovať! Top 7 príznakov nedostatku kyseliny listovej

Prečo mužov priťahujú ženy plnších tvarov?

Oplatí sa obetovať celý svoj život rodine a deťom?

Inteligenciu dedíme po matke, nie po otcovi. Hovorí nový výskum

100 rokov svadobných šiat v 3 minútach – Pozrite, ako sa menili nevesty od roku 1915