Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Odborníci prišli so zaujímavým zistením. Niektorí starí ľudia sa môžu dožiť vyššieho veku, než iní rovesníci. Ako je to možné? Stačí mať vnúčatá a byť s nimi v pravidelnom kontakte

subpage-img

Čas strávený s prarodičmi väčšina z nás považuje za šťastný. Starí rodičia boli vždy zdrojom múdrosti a lásky, ale aj materiálnych vecí, ako je napríklad neutíchajúci zdroj cukroviniek a sem tam aj nejaké tie peniaze. Starí rodičia sú vždy menej prísni ako rodičia a môže s nimi byť veľká zábava. Prázdniny strávené u babičky a dedka sú tým, na čo ako dospelí radi spomíname. A je dobré vedieť, že takto strávený čas je veľmi vhodný aj pre prarodičov.

Kedy už budem mať vnúčatká?

V súčasnej dobe sa vec má tak, že najprv vaši rodičia zatúžia po tom, stať sa starými rodičmi. Veď ich doba bola trochu iná.Brali sa už vo veku dvadsiatich rokov, kedy už tiež plánovali rodinu. Tá dnešná "uponáhľaná" doba je v niektorých veciach zaostalá. A tým je založenie rodiny. Na to väčšina z nás čaká a nie je výnimkou, že matky majú svoje prvé dieťa až po tridsiatke.

Prečo by sme mali rodičom vyhovieť?

Mať dieťa, pretože o to vaše rodičia žiadajú, určite nie je vhodným dôvodom na založenie rodiny. Pokiaľ vám ale na rodičoch záleží, mali by ste to urobiť čo najskôr. Bola vykonaná štúdia, ktorá uvádza, že starí rodičia, ktorí sa starajú o vnúčatá majú o 37% nižšie riziko úmrtnosti ako dospelí rovnakého veku bez zodpovednosti za starostlivosť o deti.

Kto bol vo výskumnej skupine?

Táto štúdia bola vykonaná na základe zdravotných výsledkov päťsto ľudí vo veku od 70 rokov. Štúdia bola dlhodobá, pretože jej účastníci boli skúmaní a dotazovanie každé dva roky v rozmedzí rokov 1990 až 2009. Výsledky ukázali, že asi 50% tých, ktorí strážili svoje vnúčatá sa dožívali viac ako desiatich rokov. Naproti tomu 50% osôb, ktoré nestrážil svoje deti, zomreli do 5 rokov od prvého stretnutia.

Prečo to tak je?

Prečo sa ľudia, ktorí sa starali o svoje vnúčatá, dožívajú vyššieho veku? To je vecou špekulácie. Možný dôvod môže byť hlboko zakorenený v našej minulosti, kedy pomoc so starostlivosťou o deti bola kľúčová pre prežitie ľudského druhu. A nie je to jednostranné. Tiež vnúčatá sa tešia z času stráveného so svojimi starými rodičmi. Výskum uskutočnený univerzitou v Oxforde ukazuje, že starí rodičia hrajú dôležitú úlohu v dobrých životoch svojich vnukov. Navyše deti s vysokou mierou rodičovského a starorodičovského dohľadu mali menej emocionálnych  problémov.

Vnúčatá a prarodičia

Keď to zhrnieme, môžeme povedať, že spoločne strávený čas prarodičov s vnúčatami je prospešný pre obe strany. Ako pre babičku a dedka, tak aj pre deti. A koniec koncov tiež pre rodičov detí, ktorí si tak môžu zariadiť svoje záležitosti. A keď je to prospešné pre všetky tri strany, je dôležité prarodičov do výchovy taktiež zapojiť. Ak by sme prarodičom zamedzili styk s ich vnukmi, mohli by sme ich naopak stresovať a tým sa podpísať na zhoršenom stave.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Vedci tvrdia, že stráženie vnúčat funguje ako prevencia proti demencii!

Niekoľko výchovných metód, ktoré nás naučili naše zlaté mamičky.

Predčasne narodené deti a ich sila

Často zabúdate? Vedci zistili, že zábudliví ľudia sú vysoko inteligentný. Pozrite sa prečo

Horúci módny hit ďalšej sezóny? Mikro kabelku môžete nosiť na jedinom prste