Portál pre mamičky a ich detičky
- diana.hoppejova

Odborník na výživu odsudzuje pitie kakaa. Môže ranný nápoj našim deťom uškodiť?

subpage-img

Každé dieťa miluje sladké. Preto veľa mamičiek deťom dáva do mlieka kakao, aby do ich tela dostali vápnik pre zdravý vývin kostí. Nastal však čas, kedy sa deťom do jedla dostáva čoraz viac cukru a slovo obezita je často skloňovaným termínom.

Akú náhradu kakaa používať a či je vôbec vhodné podávať deťom tento nápoj prezradil výživový poradca Igor Bukovský pre portál TV Markíza v relácii Zdravý ako BUKovský.

Naviac sa v nasledujúcom článku dočítate, koľko cukru obsahuje kakao a pozrieme sa aj na zloženie alternatívneho prášku.

Riziká pitia kakaa nájdete na konci článku.

Kakao

Kakao je obľúbeným sladidlom malých detí, ktoré ho s obľubou pijú rozpustené v mlieku. Je bohaté na antioxidanty, vitamíny C a B, horčík a draslík. Obsahuje však 20 – 40g sacharidov na 100g, čo znamená že pri nadmernej konzumácii v spojení s nedostatkom pohybu môže prispievať k nadváhe už v mladom veku. To platí najmä pri vysokej konzumácii tučných a nekvalitných čokolád, kedy sa do čokolády pridáva ešte cukor navyše. Preto sa mamičky začínajú zaujímať o zdravšiu náhradu tejto dobroty a tou je karobový prášok.Eerika Schulz/ flickr.com

Karobový prášok

Karobový prášok je múka zo svätojánskeho chlebíka. Tá sa získava z pražených aj nepražených luskov karobu. Narozdiel od kakaa neobsahuje kofeín ani iné dráždivé zložky a sladkú chuť má už bez potreby pridaného cukru. grrlscout224/ flickr.com

Môžeme ho považovať za prirodzenú a zdravú náhradu kakaa,“ prezradil Bukovský. Každá minca však má dve strany. Kým niekto ho považuje za lepšiu alternatívu, iní môžu tvrdiť, že neobsahuje také množstvo antioxidantov a horčíka ako obyčajné kakao. „Je to však veľmi dobrá alternatíva pre deti, keďže vieme, že kakao detskú nervovú sústavu veľmi dráždi,“ dodal na záver. Vysoký príjem kakaa totiž spôsobuje u detí nepozornosť.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Tehotná aj po manželovej vazektómii? Príbeh ktorý chytí za srdce

Ilustrátorka v obrazoch dokonale vystihla intimitu dvoch ľudí

Tieto fotky vás presvedčia, že pes je najlepšia opatrovateľka na svete

10 malých víťazstiev pracujúcich mám, ktoré muži nikdy nepochopia

Mamička ostala vydesená po tom, ako jej bábätku cez noc narástol upírsky zub