Portál pre mamičky a ich detičky
-

Počuli ste o bielom šume? Touto metódou dokážete nepokojné bábätko utíšiť aj uspať

subpage-img

Biely šum vie pomôcť v situáciách, ktoré sa zdajú byť bezradné. Mnohí rodičia novorodeniatok skúšajú možné aj nemožné, len aby uspali svoje bábätko. Sami pritom neraz padajú únavou. Uznávaný americký pediater Harvey Karp radí, ako rýchlo utíšiť nepokojné dieťa.

Neprestávajuci žalostivý nárek dokáže vysiliť aj tú najstatočnejšiu mamičku či otecka. Po niekoľkých hodinách úpenlivého plaču denne sa z nejedného rodiča stáva iba frustrované telo bez duše. Najkrajšie obdobie v živote sa zrazu mení na horor, prichádzajú obavy o zdravie bábätka, stres, neskôr vyčerpanie a z neho vyplývajúca nervozita. Nezhody medzi partnermi nepridávajú na nálade.

Foto: pixabay.com

Na internete koluje nespočetné množstvo osvedčených trikov a rád, ako utíšiť plačúce dieťa. Keď sa zdá, že už nič nefunguje, rodičia sa môžu obrátiť aj na alternatívne metódy, medzi aké patrí napríklad tzv. biely šum.

Návrat do prenatálneho obdobia

Otázkami, ako pomôcť nepokojnému bábätku sa podrobne zaoberá americký odborník na vývoj detí Harvey Karp. Podľa pediatra spočíva riešenie v napodobnení podmienok, ktoré dieťa malo ešte pred príchodom na svet. Karp vychádza z faktu, že dieťa poznalo niekoľko mesiacov iba stiesnené priestory maminho bruška, ktoré mu zaisťovali určité pohodlie a, najmä, pocit bezpečia.

 Foto: Facebook/Harvey Karp

Bábätko malo v maternici všetko, čo potrebovalo, no príchodom na svet sa zrazu celé jeho bytie obrátilo na ruby. Karp zastáva názor, že mnohé deti majú problém práve s prispôsobovaním sa novým podmienkam mimo prostredia maternice. Plačom dávajú najavo, že im chýba niečo z toho, čo dosiaľ bolo pre ne samozrejmosťou.

Karp rozlišuje 5 základných vecí, ktorých absenciu novorodeniatko môže brať mimoriadne ťažko - stratu malého, no zároveň príjemného a bezpečného priestoru maternice, polohu na boku, pohupovanie, sanie, a tzv. biely šum. Každé dieťa má pritom podľa odborníka individuálne potreby. Kým jedno nemusí vyžadovať žiadnu zo spomenutých vecí, inému môže chýbať jedna a ďalšiemu aj všetkých päť.

reklamatext1

Čo je to biely šum?

Bábätko je v brušku obklopované rôznymi zvukmi, ktoré vydáva napríklad búšenie matkinho srdca, prúdenie krvi, či pracujúci tráviaci trakt. Keď sa dieťa narodí, snažíme sa ho uchrániť všetkých rušivých vnemov. Ticho, v ktorom sa ho odrazu v dobrej viere snažíme uspať, ho paradoxne môže rozrušovať. Dôvodom je, že dosiaľ úplne prirodzené a príjemné zvuky, ktoré vnímalo v pozadí, sa odrazu úplne vytratili z jeho života.

Biely šum je nástroj na upokojenie a posilnenie spánku, a vie robiť zázraky nielen u detí, ale aj u dospelých. V prípade najmenších bábätiek ide o navodenie podobnej atmosféry, akú zažívali v brušku maminy deväť mesiacov. Ideálnym spôsobom, ako to docieliť, je púšťať dieťaťu rôzne šumivé zvuky, poprípade nájsť iný prvok, ktorý bude práve na vášho drobca pôsobiť ukľudňujúco.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Blaire Cottingham (@blairecottingham) on

Doktor Karp upokojuje rodičov, že sa nemusia báť pustiť nahlas spotrebič. Podľa neho je v maternici hluk až akolo 90 decibelov, čo zodpovedá pustenému vysávaču či kosačke na trávnik. Bubienky dieťaťa sú po narodení dostatočne silné a citlivejšími sa stanú až v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Tón zvuku by však nemal byť príliš agresívny, skôr naopak, mal by byť nízky a hypnotický.

Kde nájsť vhodné zvuky?

Najrýchlejší spôsob, ako využiť techniku bieleho šumu, je pomocou vlastných úst. Priložte ich k plačúcemu bábätku na vzdialenosť asi 3 až 6 centimetrov od jeho ucha a začnite vydávať vytrvalý a ostrý zvuk “ššššš”. Syčte tak intenzívne, ako nahlas plače dieťa. Až začnete pozorovať, že sa vaše novorodeniatko ukľudňuje, môžete znížiť aj úroveň vášho syčania. Doktor Karp tvrdí, že dieťa sa utíši v priebehu 1 až 2 minút, po zvládnutí techniky aj rýchlejšie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Uykusuz Anneler Kulübü (@uykusuzanneler) on

Hoci sa to môže zdať zvláštne, výbornými pomocníkmi môžu byť aj tie úplne najbežnejšie veci, ktoré akosi automaticky v prítomnosti bábätka vypíname. Mnohí rodičia si nevedia vynachváliť upokojujúci účinok vysávača, iní našli spásu vo féne či digestore.

Hľadať inšpiráciu môžete aj na internete, kde dnes už nájdete všetko. Ak máte záujem vyskúšať túto techniku uspávania, stačí otvoriť youtube a zadať heslá ako biely šum, alebo anglický ekvivalent výrazu, ktorým je “white noise”.

Užitočnými sú aj aplikácie, ktoré si pohodne môžete stiahnuť do vášho smartfónu. Pre telefóny s Androidom je dostupná napríklad aplikácia Baby Sleep Instant, iPhone podporuje Sleep baby sleep. Môžete si tiež zapezpečiť CD s relaxačnými nahrávkami šumu potoka, či zvukmi bubnujúceho dažďa.

Foto: pixabay.com

Informácie o bielom šume, ako aj ďalších technikách upokojovania dieťaťa doktor Karp podrobne popísal vo svojej publikácii. V našich končinách ju možno kúpiť pod názvom Nejšťastnejší miminko v okolí.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Spánok detí

Potravinová alergia

Odvykanie detičiek od plienok

Ekzém u detí. Ako si s ním poradiť?

Sťahovať, či nesťahovať predkožku? - Večný problém u chlapcov