Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Pokiaľ sa vám na koži objavujú červené škvrnky, nie je nutné mať hneď obavy

subpage-img

Niektorí ľudia si aj do neskoršieho veku uchovávajú hladkú kožu bez škvŕn a vyrážok, ale tých je menšina. Väčšina začne skôr či neskôr na koži pozorovať určité zmeny, medzi ktoré patrí aj výskyt červených alebo fialových škvrniek.

Ak ich na svojom tele objavíte, nie je dôvod na paniku. Jedná sa o angióm, dôsledok abnormálneho zoskupenia krvných alebo lymfatických ciev, kedy sa vytvorí benígny výrastok. Angiomy obvykle pre človeka neznamenajú nebezpečenstvo.

Druhy vzniku angiómov

Pokiaľ ide o dôvody ich vzniku, existujú dva hlavné. Zdravotné problémy (napríklad obehové ochorenia, dysfunkcia pečene alebo hormonálna nerovnováha) alebo nevhodný životný štýl, pre tento typ výrastku sa v lekárskej terminológii vžil pojem "pavúčí angióm", je preňho typické, že býva skôr plochý a tým sa od ostatných typov angiómov líši, názov získal podľa svojho tvaru, kedy sa z červenej stredovej plôšky rozbiehajú do strán malé krvné cievy pripomínajúce pavúka. A potom je to proces starnutia, kedy sa tento typ škvŕn pomerne bežne objavuje u ľudí nad 30 rokov, a to obvykle na trupe a horných končatinách, u žien aj v oblasti pŕs.

Prevencia, monitoring a spôsoby odstránenia

Ak chcete mať kožu mladistvú, zdravú a bez škvŕn, najlepšou cestou je úprava životosprávy a obohatenie jedálnička o pravidelné a väčšie dávky ovocia, zeleniny, a nahradenie ťažkých tukov zdravšími a v menšom množstve. Ako sme v úvode uviedli, angiómy nebývajú nebezpečné, obvykle nevyžadujú lekárske ošetrenie alebo zákrok a niektoré dokonca aj bez vonkajších príčin samé zmiznú. Napriek tomu je vhodné ich sledovať, pretože môžu v priebehu času začať napríklad krvácať alebo výrazne meniť veľkosť, tvar alebo prípadne farbu. Potom je na mieste požiadať o radu svojho lekára, ktorý môže stanoviť ďalší postup. Aj keď lekár prípadne usúdi, že daný angióm cez svoje morfologické zmeny nie je nebezpečný, má človek možnosť nechať si ho odstrániť aj z estetických alebo kozmetických dôvodov. Najbežnejšie býva ich odstránenie laserom, využíva sa však aj metóda zmrazenia tekutým dusíkom a v ťažších prípadoch aj malý chirurgický zákrok.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Mamička štylizuje brata a synčeka do rovnakých póz. Model a jeho mini kópia bavia internet

Je vaše rúško skutočne kvalitné a ochráni vás? Skúste jednoduchý trik

S ôsmimi deťmi v Tasmánii! Mamička dokazuje, že cestovať po svete sa dá aj s veľkou rodinou

Čo sa stane s vašim telom, ak vypijete jedlú sódu

Pozor. Po prečítaní tohto článku už nikdy nebudete piť diétne nápoje