Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Pomoc! Moje dieťa chce byť youtuber

subpage-img

My dospelí len neveriacky krútime hlavou, ale faktom zostáva, že fenoménom súčasnosti sa stal youtubering. Celebritami našich detí sú teenageri s kamerou, ktorí sa môžu pochváliť drzosťou, výrečnosťou a najmä zmyslom pre humor. Youtube nahradil televíziu a krátke videá z každodenného života vytlačili televízne relácie a filmy o ôsmej.

Ak aj u vás doma platí pravidlo, že sociálne siete musia byť neustále dostupné, pretože obľúbený youtuber neustále postuje svoje fotky a myšlienky na instagram a facebook, je čas spozornieť. Netúži náhodou po youtube kariére aj váš potomok?

Fenomén slávy youtuberov

Kým v zahraničí youtubering poznajú diváci už roky, u nás je biznis s krátkymi videami stále na začiatku. Na vrchole slovenského rebríčka sa nachádza približne šesť youtuberov, ktorí sa svojou tvorbou dokážu uživiť. V Česku, kde je scéna o niečo väčšia, je takýchto sebestačných autorov približne 25.

Najznámejším menom, ktoré u nás hýbe internetovou scénou, je youtuber Gogo, ktorý na svojom youtube kanále GoGoManTV vytvára videá venujúce sa najmä komentovaniu počítačových hier, zábavným výzvam a vlogom (video blogom) z každodenného života. Českej scéne vládne Jirka Král, ktorého videá dosahujú státisicové zhliadnutia.

Čo zaváži u chlapcov, nestačí u dievčat. Mladé youtuberky pre svoje diváčky natáčajú videá, v ktorých sa venujú prevažne témam ženského sveta- móde, kozmetike a skrášľovacím tipom. Veľmi obľúbené sú hauly- teda vlogy z nákupov- čo je akási rekapitulácia kúpeného oblečenia a kozmetických produktov za určité obdobie.

Pýtate sa, koho to môže zaujímať? Samozrejme, hlavnými odberateľkami videí sú násťročné dievčatá. Tajomstvo je v tomto prípade veľmi jednoduché. Slečny youtuberky nakupujú v tých istých obchodoch ako vaše dcéry a nechýba im zmysel pre kombinovanie, nápaditosť, spontánnosť a chuť predviesť sa. Narozdiel od slávnych osobností z novín a televízie je pre mladé dievča jednoduché sa s nimi stotožniť.

Sen o sláve

Ak mladým youtuberom nechýba kamera, chuť zviditeľniť sa a dobrý nápad na atraktívne a pútavé video, môžu uspieť. A áno, môžu dokonca zarábať. Niekedy viac než v bežnom osemhodinovom zamestnaní. Youtuberi sú totiž obľúbeným terčom firiem, ktorí svoje značky chcú posunúť k širšiemu a ľahko ovplyvniteľnému publiku. A tým sú práve teenageri.

Zarobiť si vyzerá jednoducho a sláva sa zdá byť na dosah ruky. Je to však naozaj tak? Každý youtuber musí mať na začiatok kvalitnú výbavu- nielen technickú, ale aj charakterovú. Youtube je sociálna sieť, ktorá si totiž žiada vedieť ísť s kožou na trh a predať sa. Hovoriť jednoducho, spontánne a mať podrezaný jazyk. Mať schopnosť odolávať kritike a zasmiať sa pred kamerou sám na sebe, pretože to je to, čo mladých divákov láka najviac.

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou práce je technika. Videokamera, počítač, programy na úpravu videa a zvuku. Bez kvalitnej postprodukcie sa nezaobíde ani ten najtalentovanejší youtuber. No ani tie najlepšie videá nestačia, ak tvorca neovláda prácu so sociálnymi sieťami a nedokáže svoje videá následne distribuovať do virtuálneho sveta. Konkurencia je obrovská a je možné, že video nakoniec nenájde svoju divácku skupinu. Vlastne, viac než možné.

Aj ja chcem natáčať!

Ak vás váš inak tichý a nijak zvlášť ambiciózny teenager ohromí touto hláškou, nepanikárte. Ani sa ho nepokúšajte zbytočne odhovárať alebo mu niečo zakazovať. Pretože každý mladý človek dnes vlastní mobilný telefón a prístup na internetovú sieť má neustále, zrejme by ste si týmto zákazom príliš nepomohli.

Skúste sa k jeho nápadu postaviť ako k výzve, vďaka ktorej sa môže niečo naučiť- o používaní sociálnych sietí, práci, komunikácii, ale aj o sebe samom. Na začiatku si dohodnite jasné pravidlá- napríklad aký slovník je vo videách neprístupný, alebo ho upozornite na ochranu súkromia pre seba aj zvyšok rodiny. Takisto ho nechajte, aby si techniku zabezpečil sám. Práca s fotoaparátom, videokamerou a rôznymi počítačovými programami ho môže veľa naučiť a tieto schopnosti v budúcnosti určite využije.

Vymyslieť, natočiť a následne upraviť zaujímavé video je náročná práca. Desaťminútový vlog zo spoločného výletu s kamarátmi vzniká celé hodiny. Váš teenager veľmi rýchlo zistí, že rozprávať na jednu tému vtipne a zaujímavo vyžaduje prax, prípravu a nehodí sa pre hocikoho. Rovnako aj nájsť zaujímavý exteriér, zostrihať jednotlivé zábery či naučiť sa pracovať so zvukom či svetlom nie je jednoduché. Všetky tieto schopnosti si vyžadujú hodiny skúšania, práce a hľadania nových informácií.

Odborník na sociálne siete

Natočením atraktívneho videa celá práca iba začína. Na rad prichádza komunikácia s odberateľmi, čo sú akýsi fanúšikovia youtubera. To si vyžaduje ovládanie facebooku a instagramu, dennodenné postovanie a širokú základňu priateľov a známych. Ak ovládne váš teenager tajomstvo sociálnych sietí, má vyhrané.

Následne ho čaká množstvo reakcií a váš mladý youtuber sa bude musieť naučiť reagovať na kritiku, nepriateľské komentáre a neraz aj slovnú agresivitu. S tým sa dokáže vyrovnať len malé percento tvorcov, pretože v rodinách a medzi priateľmi sú naučení prijímať najmä pochvalu a povzbudenia. Zvládnuť negatívne reakcie je zároveň tou najväčšou školou youtubu, pretože vyžaduje značnú dávku sebavedomia a zrelosti.

Vynikajúca škola zručností

Natáčanie youtube videí láka obrovské množstvo teenagerov. Nebojte sa, nie ste teda jediní rodičia, ktorých sa to týka. Väčšina mladých talentov však rýchlo zistí, že takáto tvorba si vyžaduje nadanie, schopnosti, ale aj veľa voľného času. Ten je však ochotný obetovať len máloktorý z nich.

Nechajte ich vyskúšať svoje schopnosti a trpezlivosť. Aj keď skutočnej kariéry sa dočkajú len vyvolení, naučiť sa niečo nové a otestovať svoje nadšenie môžeme všetci. A o tom vlastne celé youtubertvo je.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Krásna známa uspávanka Twinkle, twinkle little star po slovensky!

Kde má zaspávať dieťatko - v postieľke, či v posteli?

Výborný recept na zemiakové krokety. Pripomeňte si chuť mladosti.

Prichádza Black Friday: deti dajte k babke a vy vyrazte na veľké nákupy za nízke ceny!

S ľadvinovým pásom máte záruku absolútneho tepla a maximálneho pohodlia