Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Povinné očkovanie proti TBC asi zrušia

subpage-img

Proti tuberkulóze sa povinne očkuje na štvrtý deň po narodení. Toto ochorenie postihovalo a postihuje najmä chudobnú skupinu obyvateľstva. Ide o infekčné ochorenie, ktoré postihuje nielen pľúca, ale aj ostatné vnútorné orgány. Spôsobuje zápal pľúc, obličiek a kostí. Nežiadúce účinky očkovania sú podľa lekárov zriedkavé.

Povinné očkovanie proti tuberkulóze vyvolá každý rok nežiaduce účinky u desiatok novorodencov.

„Nie je to nič mimoriadne, čo by sme museli riešiť,“ hovorí o výskyte negatívnych reakcií po očkovaní proti tuberkulóze doktorka Katarína Kadlicová z detskej pneumoftizeologickej ambulancie v Bratislave. Komplikácie po očkovaní z celkového počtu zaočkovaných detí tvoria podľa nej promile prípadov.

Najčastejšie ide o  zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti ľavého podpazušia, vysvetľuje primárka Martina Miškovská zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a pľúcnych chorôb v Dolnom Smokovci. „Menej často o uzlinky nad kľúčnou kosťou vľavo.“

Primárka Miškovská hovorí, že za posledné dva roky mala v ambulancii 120 takýchto prípadov. Doktorka Kadlicová pridáva ďalších zhruba 200 prípadov za dva roky. Okrem uzliniek ide aj o hnisavé zápaly v mieste očkovania.

Komplikácie sú podľa primárky Miškovskej pri dobre fungujúcom imunitnom systéme liečiteľné, pacienti nesmú však už viac byť očkovaní týmto typom vakcíny proti tuberkulóze.

V roku 1960 bolo hlásených 7817 prípadov. V dávnejšej minulosti, najmä v poslednej tretine 19. storočia, toto infekčné ochorenie zabíjalo tisíce ľudí a úmrtnosť na Slovensku patrila medzi najvyššie v strednej Európe.

Na Slovensku na tuberkulózu vlani ochorelo 443 ľudí z toho 10 detí.

Najhoršia situácia je v Prešovskom a Košickom kraji. Väčšina pacientov je z rómskych rodín. Bratislava je na treťom mieste a to pre najvyšší počet bezdomovcov a asociálov.

Klesajúci počet ochorení na tuberkulózu viedol vlani aj k zrušeniu povinného preočkovania detí v 11. roku života a zostalo už len povinné očkovanie novorodencov. Toto rozhodnutie sa považuje za „medzikrok“ k celoplošnému zrušeniu očkovania.

Svetová zdravotnícka organizácia zrušenie povinného očkovania pripúšťa, ak je výskyt tuberkulózy v menej ako desiatich prípadoch na stotisíc obyvateľov a dva roky po sebe trend klesá. Slovensko tieto podmienky spĺňa.

Výskyt tuberkulózy u nás je podľa docenta Soloviča  niečo málo vyše osem prípadov na stotisíc obyvateľov. Spĺňame aj kritérium výskytu choroby medzi deťmi. Nie je to ani jeden a pol prípadu na stotisíc, kritérium pripúšťa dva prípady.

„Máme splnené všetky kritériá, ktoré vyžaduje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO),“ odôvodňuje docent Ivan Solovič z pneumoftizeologickej spoločnosti návrh na zrušenie celoplošného očkovania proti tuberkulóze.

Po zrušení celoplošnej vakcinácie sa podľa návrhu ďalej budú očkovať rizikové skupiny obyvateľstva. „U nás sú to predovšetkým rómske deti,“ hovorí  primárka Martina Miškovská zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a pľúcnych chorôb v Dolnom Smokovci.

Neuvažuje sa však o absolútnom zrušení očkovania. "To znamená, že sa budú naďalej očkovať vybrané rizikové skupiny obyvateľstva. Rizikové skupiny sú sociálne slabšie skupiny, u nás sú to predovšetkým rómske deti, potom sú to deti, u ktorých je riziko závažných porúch imunity, kde by mohla mať TBC závažný priebeh," doplnila primárka Miškovská.

Aj vďaka klesajúcemu trendu sa v roku 2012 plánuje ukončenie plošného očkovania proti TBC. "Dovtedy musia byť urobené dôkladné štúdie, rozbory, aké sú nežiaduce účinky po očkovaní, aké sú náklady na očkovanie, na liečbu a podľa toho sa určí ďalší postup," uzavrela Miškovská.

Zdravotné poisťovne Dôvera a Union vynaložili vlani na povinné očkovanie proti tuberkulóze vyše 28­tisíc eur. Všeobecná zdravotná poisťovňa nestihla poskytnúť údaje.

Foto: sxc.hu

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Budem mať mlieko a bude ho dosť? - časť 2.

Dvojčatá, viacerčatá a starostlivosť o nich

Samostatné dieťa vs. samostatný rodič

Počuli ste o bielom šume? Touto metódou dokážete nepokojné bábätko utíšiť aj uspať

Základné pravidlá výživy pre kojenca, batoľa a dieťa po 2 rokoch