Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Pozor na hroziace nebezpečenstvo. Nechávate lieky, slnečné okuliare alebo fľašu s vodou v aute v lete? To je vážna chyba

subpage-img

V novinách alebo v hlavných televíznych správach venujú veľkú pozornosť tragickým udalostiam, kedy niekto nechá v horúcich letných mesiacoch v rozpálenom automobile malé dieťa, čo môže skončiť veľkými zdravotnými problémami alebo dokonca smrťou. Môže sa jednať o situácie, kedy rodič alebo iná dospelá osoba dieťa v aute skutočne zabudne alebo ich tam nechá vedome, s tým, že sa za chvíľu vrátia.

Obdobné prípady sa stávajú tiež vtedy, keď majiteľ nechá v zatvorenom aute psa a neuvedomí si hroziace riziká. Aj vďaka skutočnosti, že sa týmto udalostiam venuje veľa pozornosť, bude snáď viac ľudí v budúcnosti opatrnejších a podobným nešťastiam tak predídu. Nebezpečenstvo však nehrozí iba deťom a zvieratám. Čo sa môže stať pri ponechaní niektorých vecí v horúčave v aute?

Možno ste nevedeli, že aj uchovávanie niektorých predmetov  slnkom v rozpálenom vozidle môže mať vážne následky. Nebezpečenstvo je o to horšie, že doba, po ktorú sú tieto predmety takýmto extrémnym podmienkam vystavené, nemusí byť nijako dlhá. Je teda potrebná opatrnosť.

A o aké následky sa môže jednať? U niektorých predmetov môže dôjsť k ich poškodeniu, iné stratia svoju funkciu, niektoré vás môžu zraniť alebo dokonca spôsobiť zničenie vozidla. Preto je treba myslieť nie prevenciu a vedieť, ktoré veci je potrebné brať vždy sebou alebo ich nechať doma.

Medzi veci, ktoré by ste rozhodne nemali nechávať v horúcom počasí v uzavretom vozidle, patria najmä:

  • elektronické zariadenia
  • lieky
  • kozmetika s ochranným faktorom proti účinkom slnečného žiarenia
  • slnečné okuliare
  • fľaše s vodou
  • sýtené a alkoholické nápoje
  • mokré plavky a uteráky

Elektronické zariadenia

Pokiaľ ide o rôzne elektronické zariadenia, ktoré nie sú určené na použitie ako vnútorné zariadenie vozidla, musíte počítať s tým, že ich vystavenie vysokým teplotám môže spôsobiť ich poškodenie. A ak k tomu dôjde, je veľmi nepravdepodobné, že bude majiteľ úspešný pri uplatňovaní prípadnej reklamácie.

Lieky

U liekov sa vždy dôrazne odporúča prečítať si príbalový leták, ktorý vedľa dávkovania a spôsobu použitia obsahuje aj návod pre správne uchovávanie daného lieku, či už sa jedná napríklad o antibiotiká, lieky znižujúce bolesť, antikoncepciu, a podobne. U väčšiny liekov je predpísané ich uchovávanie pri izbovej teplote. A prečo by sa lieky nemali nachádzať v priestore plnom prehriateho vzduchu? Pôsobením tepla sa totiž menia, teda znižujú účinky liekov, čo je samozrejme nežiaduce.

Kozmetika s ochranným faktorom proti účinkom slnečného žiarenia

Obdobne ako u liekov, aj u týchto prípravkov dochádza pri ich prechovávaní v horúcom rozpálenom vzduchu automobilu k zníženiu ich ochrannej funkcie, čo môže mať nepriaznivé následky najmä u malých detí alebo dospelých s chorou alebo citlivou pokožkou.

Slnečné okuliare

Ponechávanie slnečných okuliarov v aute je pomerne bežným zvykom, najmä vtedy, keď majiteľ mieri do uzavretých priestorov, kde ich nebude potrebovať. Možno však len odporučiť brať si ich aj v takom prípade so sebou, pretože inak môže vplyvom horúčavy dôjsť k nevratnému poškodeniu plastových obrúčok. Ak máte okuliare s kovovými obrúčkami, hrozí zase to, že vás môžu pri opätovnom nasadení nepríjemne popáliť.

Fľaše s vodou

Jednotky integrovaného záchranného systému varujú tiež pred ponecháváním priehľadných čírych fliaš z plastu s vodou v aute, keď hrozí prehriatie vzduchu v jeho priestore. Kombinácia priehľadného plastu a čistej kvapaliny pôsobí totiž ako lupa, kedy je ohnisko vedené do jedného bodu a z koncentrácie žiaru môže dôjsť dokonca k vznieteniu interiéru vozidla.

Sýtené a alkoholické nápoje

Rovnako tieto nápoje sa v horúcich letných dňoch neodporúča nechávať v aute, pretože môže dôjsť až k ich explózii a prípadnému zničeniu vnútra vozidla.

Mokré plavky a uteráky

Ponechanie mokrých plaviek a uterákov v uzavretom, rozpálenom aute vytvára ten najlepší priestor pre množenie baktérií, ktoré sa môžu šíriť do celého interiéru vozidla a byť zdrojom zdravotných ťažkostí.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Čo robí aloe vera vo vašom tele? Prečo ju Egypťania nazývali rastlinou nesmrteľnosti?

Vnučku zbadal až v nemocnici a uvedomil si, že mu dcéra klamala

10 malých víťazstiev pracujúcich mám, ktoré muži nikdy nepochopia

Pohár červeného vína pred spaním vám pomôže schudnúť. Vedci to potvrdzujú

Ženy, dajte si pozor na rakovinu krčka maternice! Ako ju spoznať? Pokiaľ ju neodhalíte včas, vytvárate si na veľké problémy