Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Pozor na slniečko! Pokožka bábätka potrebuje v lete zvýšenú ochranu

subpage-img

Ako chrádniť dieťa pred slnkom? Ochrana pokožky dieťaťa v letnom obdobii si vyžaduje našu pozornosť. Aj keď je slniečko najdôležitejším zdrojom vitamínu D, nesmieme zabúdať aj na zdravotné riziká, ktoré so sebou prináša. Tie sa týkajú nielen nás dospelých, ale najmä detí. Najcitlivejšie na slnko reagujú tí najmenší- bábätká. Ochrana pred priamym slniečkom by mala byť samozrejmosťou.

Mnohí rodičia však zabúdajú na niektoré zásady pobytu na priamom slnku, a to najmä v čase letných horúčav, čo sa môže ľahko vypomstiť úpalom či nepríjemnými spáleninami.

Sledujte čas

Malé deti, ale najmä bábätká, sa počas leta majú vyhýbať poludňajšiemu slnku. V čase od 11 do 15 hodiny je dôležité zdržiavať sa v tieni, najlepšie v chladnejšom prostredí. Pokojne teda zostaňte doma. Tento čas sa snažte využiť ako siestu, bábätko nechajte dobre sa vyspať, oddýchnuť si, zvoľte pokojnejšie hry.

Pobyt na čerstvom vzduchu si vynahraďte skoro ráno, pokojne aj krátko po zobudení a nakŕmení, a užite si chladnejší vánok a dopoludňajšiu pohodu. Poobedňajšiu prechádzku môžete absolvovať aj podvečer, keď je vonku po celom dni oveľa príjemnejšie.

V lete sa mestá menia na rozhorúčené betónové džungle.

Preto sa snažte tráviť čas vonku skôr v parku, na záhrade alebo v prírode, kde vás pred priamym slnkom ochránia koruny stromov.

Pozor na kočíky

Bábätkám hrozí prehriatie organizmu oveľa rýchlejšie ako dospelým. Je dôležité, aby bol kočík vyrobený z kvalitnej priedušnej tkaniny, aby sa materiál zbytočného neprehrieval. Mnoho mamičiek stále chráni dieťatko tak, že ho skrýva pod látkovou plienkou. Vyhýbajte sa tomu! Po látkovou plienkou sa vzduch zohrieva a malému bábätku môžete vyrobiť nepríjemnú saunu. Vyberte si preto radšej tienidlo alebo slnečník, ktorý sadá ku kočíku dokúpiť.

Tekutiny sú dôležité

Ak bábätko dojčíte, ponúknite mu mlieko čo najčastejšie. Dieťa bude mať väčšiu potrebu prijímať tekutiny a takto sa vyhnete nepríjemnej dehydratácii.

Nekojenému dieťatku ponúkajte čo najčastejšie čistú vodu a nezabudnite mu ísť príkladom.

Deťom chutí nápoj viac, keď vidia, že pijú aj rodičia. Vyhnite sa však sladkým džúsom a sladeným nápojom, ktoré nie sú na zaháňanie smädu vhodné.

Bez klobúčika ani na krok

Na slniečko reaguje najcitlivejšie práve hlavička dieťatka. Nezabudnite preto všade so sebou brávať praktický plátenný klobúčik, ideálne v svetlých farbách. Bábätko by ho malo mať na hlave aj v tieni. Je dobré, ak je prikrývka hlavy nielen ozdobou, ale aj praktická. Mala by skryť aj uši a jej materiál by mal byť schopný pohlcovať pot.

Voľte svetlé farby

Aj keď dnešná móda ponúka nádherné kúsky už aj tým najmenším, nemala by to byť tá najdôležitejšia vec pri výbere oblečenia. Hlavnou zásadou je zvoliť kvalitný materiál, ktorý dýcha a dieťa zbytočne neprehrieva. Voľte svetlé farby, biela má schopnosť slnečné lúče odrážať, kým tmavé farby ich pohlcujú. Keď slniečko začne páliť, je veľmi dôležité, aby ste pred ním ochránili detskú pokožku tenkou vrstvou oblečenia. Bábätká sa teda rozhodne nemajú opaľovať, práve naopak. Nepríjemné slnko by im mohlo spôsobiť bolestivé začervenanie.

Pri vode opatrne

Ak sa rozhodnete vziať bábätko k vode, pamätajte na dostatočnú ochranu a natierajte ho opaľovacím krémom s čo najvyšším faktorom. Takisto nezabudnite, že voda pokožku zbavuje ochrany. Natieranie opaľovacím krémom je potrebné zopakovať po každom šantení v bazéne. Malé bábätká by sa mali na priamom slnku zdržovať čo najkratšie. Ak mu predsa len chcete pripraviť leto ako sa patrí, namiesto kúpaliska mu doprajte zábavu v detskom bazéne, bezpečne ukrytom v tieni.

Pri krémovaní pamätajte, že najcitlivejšie na spálenie sú ušká, nos, krk a plecia, kde je prehriatie slniečkom aj najviac bolestivé. V lekárni zoženiete špeciálne opaľovacie produkty práve na tieto časti tela. Ak ste pobyt na slniečku dobre zvládli, doprajte deťom dodatočné ošetrenie pokožky aj doma. Vhodné je upokojujúce telové mlieko, ale mamičky nedajú dopustiť ani na obľúbený kokosový olej.

Ak by sa po celodennom pobyte vonku u bábätka vyskytlo začervenanie alebo príznaky úpalu, rozhodne sa vyhnite overeným domácim metódam ako je liečenie pokožky jogurtom a obkladmi. Pri podozrení na prehriatie organizmu, najmä ak je dieťa dlhší čas nervózne alebo sa mu zvýšila teplota, je dôležité vyhľadať pohotovosť a liečbu konzultovať s lekárom. Na popáleniny používajte len odporúčané produkty z lekárne.

Pokožku dieťatka je potrebné chrániť celoročne, preto ochranný krém s vhodným UV faktorom používajte aj počas teplých jesenných dní, či na horách v zime. A popri krémovaní detí nezabúdajte ani na seba, proti ostrému slniečku nie je odolný nikto.

 

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Život s Aspergerovým syndrómom má svoje obmedzenia, ale nie je nemožný

Infekčné ochorenia u detí: Šiesta choroba

Pozor na výrobok pre dojčatá a malé deti: Obsahuje nebezpečný kov

Ovčie kiahne. Zvládnite ich bez jaziev

Ako sa správne starať o zuby