Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pravda o nosení spodného prádla

reklama:
Pravda o nosení spodného prádla

Istý prieskum priniesol šokujúce zistenia týkajúce sa hygienických návykov mužov a žien spojených s výmenou spodnej bielizne. Podľa jeho výsledkov majú k tomuto úkonu nevhodný postoj zástupcovia oboch pohlaví. Autori štúdie zverejnili v súvislosti s touto témou aj názory odborníčky.

Zverejnil výsledky štúdie, podľa ktorej si jeden z piatich mužov nemení spodnú bielizeň každý deň a jeden z dvadsiatich ju nosí viac ako päťkrát predtým, než ju vyperie. Mnoho zástupkýň nežného pohlavia možno nad týmito návykmi vyhŕňa nos, ale z prieskumu vyplynulo aj to, že ženy za mužmi v tomto smere príliš nezaostávajú. Osemnásť percent z opýtaných si nemení nohavičky každý deň. Do prieskumu sa zapojilo 2790 respondentov a z ich odpovedí vyplynulo, že 25 percent mužov a 20 percent žien používa bielizeň tak dlho, kým im nezapácha. Ďalších 29 percent mužov a 30 percent žien nemá problém obliecť si bielizeň, ktorá nevyzerá "viditeľne špinavo". Toto sú naozaj pomerne nechutné zistenia. Čo na to hovorí odborníčka?

„V našich genitáliách sa nachádzajú prirodzené baktérie, ktorých hladina nie je pre ľudské zdravie nebezpečná. Udržiavať sa dá práve dostatočnou hygienou.” Tieto mikroorganizmy sa cez deň prenášajú na bielizeň prirodzeným potením. A pokiaľ nedodržujeme všetky hygienické zásady po použití toalety, dochádza aj k prenosu telesných sekrétov, ktorými sa prenášajú aj plyny. Taká predstava síce vyvoláva zhnusenie, ale jednoducho je to tak. Pokiaľ si ľudia každý deň nemenia bielizeň, vytvárajú sa v nej slušné zásoby baktérií ako E.coli, stafylokok, streptokok a mnoho ďalších. Tieto mikroorganizmy sú síce neškodné, ale iba vtedy, ak sa ich hladina udržuje na bezpečnej úrovni. „Rozrastajú sa najmä v teplom a vlhkom prostredí, množia sa a vyvolávajú problémy ako nepríjemný zápach, vyrážky, svrbenie, kvasinkové infekcie, infekcie močových ciest a potenciálne život ohrozujúce stafylokokové infekcie.“

Pokiaľ aj vy patríte k ľuďom, ktorí si nemenia spodnú bielizeň po každom použití, odborníčka vidí istú možnosť v žehlení, pretože aj horúca para zabíja baktérie. Pripomína však, že ide o krajné riešenie a zároveň aj najhorší postup na ničenie nežiaducich mikroorganizmov. V ideálnom prípade by sa mala spodná bielizeň prať pomocou jemných ekologických antibakteriálnych výrobkov, ktoré nedráždia pokožku. Pamätajte tiež na to, že čím zriedkavejšie budete meniť bielizeň, tým častejšie musíte prať oblečenie, s ktorým prichádza do styku, čiže nohavice, tepláky alebo džínsy. „Spodná bielizeň slúži ako bariéra na ochranu nášho oblečenia a jej pranie je jednoduchšie ako pranie vrchných častí oblečenia“.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 19. mája 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.