Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Pripravovaná novela: Pracujete? Vezmeme Vám príspevok!

subpage-img

Pripravovaná novela zákona o rodičovskom príspevku už dala do pozoru mamičky. Malo by platiť, že pokiaľ matka pracovala 270 dní pred pôrodom, bude mať nárok na 260 eur. Ak nepracovala, dostane len 160 eur.

Pracovať sa oplatí. To chce dokázať ministerstvo práce v súbore noviel, ktoré predložilo do pripomienkového konania a mali by platiť od budúceho roka. Dnes možno cez rodičovský príspevok dostať takmer 200 eur. Príspevok získajú rodičia bez ohľadu na to, či matka pracovala, alebo nie. Od budúceho roka by malo platiť, že ak matka pracovala 270 dní pre pôrodom, bude mať nárok na 260 eur. Ak nepracovala, dostane 160 eur.

Pre mamy a otcov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok, to však nemusí platiť. Ministerstvo práce im chce totiž zakázať pracovať, aby mali na príspevok nárok. Dnes si popri starostlivosti o dieťa môže rodič, ktorý príspevok poberá, privyrobiť. Únia materských centier zmenu kritizuje, lebo matky si zachovávali kontakt s prácou a kolegami. Ministerstvo práce zmenu obhajuje tým, že rodič sa má venovať dieťaťu. Rezort práce v minulosti hovoril aj o obmedzení prídavkov na dieťa podľa príjmov rodičov. Táto zmena nebude, pretože by to bolo administratívne veľmi náročné.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Skvelé rady a nápady: ozdobte si veľkonočné vajíčka

Čo je potrebné vybaviť po narodení dieťatka?

Vydržia deti nezjesť cukrík, ktorý majú rovno pod nosom? Pozrite si tento skutočne vydarený experiment

Hry, ktoré sme sa časom akosi prestali hrať, ale rozhodne stoja za to

Tento víkend podujatie Bratislava pre všetkých - nezabudli ste?