Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Rodičia sú hlupáci. Sterilizácia by mala byť pre niektorých povinná - tvrdí litovský lekár. Ide o úplne šokujúci názor, alebo má tento doktor v niečom pravdu?

subpage-img

Doktor Peteris Klava je známy litovský pediater, ktorý sa venuje nezvyčajnej téme. Tvrdí, že 60-70% rodičov detí je úplne nepripravených na túto rolu a ich hlúposť a nezodpovednosť stojí za väčšinu zranení, s ktorými deti prichádzajú na jeho kliniku.

Rodičia blázni

Mnoho rodičov vraj podstupuje absolútne nepochopiteľné riziká, a to aj napriek tomu, že tak priamo ohrozujú svoje deti. Typickým príkladom sú napríklad opití dospelí za volantom automobilu, v ktorom vezú svoje dieťa. Alebo to, že dieťaťu dovolia riadiť skúter alebo sa hrať so zbraňou. Divili by ste sa, koľko takých nezodpovedných rodičov medzi nami je. Väčšina vážnych nehôd detí je spôsobená práve tým, že rodičia podceňujú riziko a správajú sa vyložene nerozvážne. Prakticky všetky prípady detských popálenín alebo utopenia sú zapríčinené tým, že niektorý z rodičov úplne zlyhal vo svojej úlohe. Na dieťa nedával pozor, venoval sa inej činnosti, zaspal a podobne. Keby boli rodičia bdelejší, také nehody by sa nestávali.

Rodičia ulievači

Mnohí rodičia sú potom chronickými ulievačmi, ​​ktorí  sa vždy spoliehajú na pomoc štátu alebo neziskových organizácií. Namiesto toho, aby začali chodiť do práce a boli schopní zabezpečiť svojmu dieťaťu primeranú starostlivosť, trčia doma a čakajú, či sa o ne niekto postará. A štát alebo neziskovky často prichádzajú neskoro. Takéto deti sú zanedbané, neočkované, trpiace chronickými ťažkosťami, ktoré už nemožno úspešne liečiť. Viazne aj ich vzdelanie a celková schopnosť vedieť sa o seba postarať.

Peteris Klava navrhuje neštandardné riešenie. Tvrdí, že populácia by sa mala skôr zmenšovať ako rozvíjať a že rodičia, ktorí sa v tejto úlohe neosvedčia by mali mať "zakázané" zaobstarať si ďalšie deti. Lenže ako toto prakticky vykonať? A je to vôbec eticky prijateľné? Naporúdzi je samozrejme nútená sterilizácia, ktorá v mnohých mimoeurópskych krajinách stále funguje, ale je vôbec možné takýmto spôsobom zasiahnuť do ľudských práv? Peteris Klava verí, že je to úplne ospravedlniteľné.

Všetko začína v rodine

Klava tvrdí, že to, akí z nás budú raz rodičia, sa formuje už v našich vlastných rodinách, kde sme vyrastali. Je vraj absolútne nemožné pochádzať z nefungujúcej rodiny a zároveň ašpirovať na to, že budete dobrým rodičom vy sám. Najväčší problém vraj majú najmä deti z neúplných rodín, kde chýba mužský alebo naopak ženský vzor. Takí jedinci potom nedokážu správne kooperovať vo vzťahu k opačnému pohlaviu a rodičovský pár nefunguje a neplní si svoju úlohu.

Podľa neho je teda šanca na úspešné rodičovstvo vlastne veľmi malá. Nielen že musíte pochádzať z dobrej rodiny, ale aj vy sami musíte spĺňať určité predpoklady o vzdelanie, sociálnu inteligenciu a povahových vlastností. Sme teda vôbec niekto pripravení na to byť rodičom a úspešne vychovať svoje deti? Podľa doktora možno ani nie.

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Prekvapivý objav vedcov: Kľúčom k zdravým kostiam nie je vápnik

Domáca liečba gynekologických problémov za pomoci prírodných produktov

Čaká vás veľké upratovanie? Vďaka týmto tipom zorganizujete celý váš dom hravo a lacno

Toto drobné ovocie je jedným z najsilnejších antioxidantov na svete. Je nesmierne užitočné, ak sa stretávate s problémami s kĺbmi alebo obličkami

Chlapček prežil 2 noci sám v divočine. Ochraňovať ho mal po celý čas medveď