Portál pre mamičky a ich detičky
- Michaela D.

Smutno-krásne video: Príbeh tancujúceho chlapčeka nesie v sebe silný odkaz

subpage-img

Nenaplnená láska, rozbité auto, pokazená dovolenka… Ak ste si niekedy povzdychli nad nespravodlivosťou vlastného osudu, nie je na tom určite nič nezvyčajné. Na druhej strane však často zabúdame na skutočné problémy, s ktorými sa denno-denne pasujú ľudia narodení pod omnoho menej šťastnou hviezdou.

Väčšina z nás si uvedomuje smutnú realitu, ktorá sa už nejaký čas odohráva v Afganistane. Vyčerpávajúca vojna trvá celú večnosť a, žiaľ, doplácajú na ňu predovšetkým civilisti. Rodičia nemajú žiadnu kontrolu nad svojimi životmi, ani nad životmi svojich detí, a každý deň čelia veľkej neistote.

Odhaduje sa, že viac ako milión ľudí v Afganistane trpí nejakou formou zdravotného postihnutia, pričom zranenia veľkej časti z nich sú práve pripomienkou vojny. Trpký príbeh má vo svojej knihe života zapísaný aj malý, iba 5-ročný, chlapček menom Ahmad. Dieťa, ktoré prišlo o nôžku, však bojuje s nepriazňou osudu ako lev, a dokonca mu z tváričky nezmizol ani šibalský úsmev.

Malý bojovník

Na malom Ahmadovi sa neľútostná vojna podpísala veľmi zavčasu, keď bol iba nevinné bábätko. Chlapček mal len 8 mesiacov, keď v jeho rodnej dedine vypukol konflikt medzi afgánskymi vládnymi silami a Talibanom. Počas krutého boja bolo dieťa zasiahnuté do nôžky tak nešťastne, že musela byť amputovaná.

Ahmad dostal prvú umelú nôžku, keď mal jeden rok. Čoskoro na to sa životaschopné chlapča naučilo s protézou chodiť a, dokonca, i tancovať. Ako dieťa rástlo, potrebovalo pomôcku na chodenie obmieňať. Keď dostal svoju štvrtú náhradnú nohu, od radosti mu bolo do skoku. Teraz sa internetom šíri smutno-pekné video, ktoré zachytáva chlapca pri jeho “víťaznom tančeku”.  

Bohužiaľ, tento srdcervoucí príbeh je len jedným z mnohých, ktoré sa denno-denne odohrávajú vo vojnou zmietanom Afganistane. Chlapec z videa je pre mnohých ľudí akýmsi výkričníkom, pripomienkou, že si treba vážiť to, čo máme a neľutovať sa pre každú banalitu. Niekedy sme totiž tak silno zahľadení do vlastných neúspechov, že si ani neuvedomujeme, koľko šťastia vlastne máme.

Foto: Twitter/Roya Musawi

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Horúci módny hit ďalšej sezóny? Mikro kabelku môžete nosiť na jedinom prste

Mamička dokazuje, že tehotenstvo nie je choroba: Tanec s trojčatami v brušku

Geniálne tričko 2 v 1: Kým sa dieťa zabáva, otecko dostáva masáž

Byť matkou je niekedy vyčerpávajúce. Dôkazom sú vtipné fotky zvieracích rodiniek

Nový módny trend tehotných: Budúce mamičky si zdobia nechty ultrazvukmi svojich bábätiek