Portál pre mamičky a ich detičky
- Michaela D.

Snažíte sa jesť zdravo? Pozor na niektoré potraviny, môžu mať zvláštny vplyv na vašu psychiku

subpage-img

Jedlo môže byť liekom i jedom. Byť fit je dnes trendy, no tušili ste, že aj zdanlivo prospešné potraviny môžu mať negatívne účinky na vašu psychiku? A, naopak, mnohé pokrmy považované za nezdravé, prekvapujú svojimi pozitívami.

Nie vždy je jednoduché povedať, čo je skutočne osožné pre naše zdravie a čo nie. Niektoré potraviny tváriace sa ako prvotriedny tovar totižto obsahujú veľa rôznych chemikálií, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Pozrite sa s nami na to, aké účinky môžu niektoré zložky našej stravy mať.

Lúpaná ryža vs. popcorn

Lúpaná ryža obsahuje rýchle sacharidy, vďaka ktorým sa molekuly glukózy dostávajú do krvi vyšším tempom. Hladina vášho cukru sa tak môže dramaticky zmeniť, čo by mohlo mať negatívny vplyv na zdravie mozgu a nervového systému.

Pukance sa na prvý pohľad javia ako veľmi nezdravý produkt. Obsahujú však bielkoviny, fosfor, železo, kremík a horčík, ktoré pomáhajú správnemu fungovaniu nervového systému. A vitamín B, ktorý popcorn obsahuje tiež, pomáha v boji proti depresii a stresu.

Tuniak vs. bravčová masť

Tuniak sa teší obľube nejedného zástancu zdravého životného štýlu. Čo však mnohí nevedia je, že táto rybka obsahuje veľa ortuti. A veľa ortuti v tele môže viesť k problémom s pamäťou. Tuniak tiež zvykne obsahovať aj takzvaný polychlórovaný bifenyl, ktorý je syntetickou chemickou látkou. Tá ovplyvňuje hormóny a narúša funkciu nervového systému.

Bravčová masť, naopak, obsahuje vzácnu kyselinu arachidónovú, ktorá je nenahraditeľná pokiaľ ide o udržiavanie funkcií mozgu. Pomáha tiež bojovať proti Alzheimerovej chorobe.

Fazuľa vs. škorica

Fazuľa obsahuje kyselinu trieslovú, ktorá môže vyvolávať problémy. Ak jej má totiž vaše telo príliš veľa, môže sa to odzrkadliť na ťažkostiach so štiepením minerálov. To zvykne viesť k problémom s krvným zásobovaním mozgu a rozvoju anémie.

Škorica obsahuje dôležité zložky, ktoré pomáhajú udržiavať mozog aktívnejším. Jej vôňa nám pomáha riešiť úlohy vyžadujúce veľkú pozornosť, vizuálnu pamäť a rýchle reakcie.

Tvrdý syr vs. pečené zemiaky

Syr obsahuje látku vznikajúcu pri rozklade bielkovín. Ide o takzvaný tyramín, ktorý môže významne zvýšiť krvný tlak a vyvolať migrény.

Pečené zemiaky sú bohaté na draslík zabezpečujúci prísun kyslíku do mozgu. Obsahujú tiež glukózu, vitamín B a aminokyseliny, ktoré zvyšujú zásobovanie mozgu krvou. Vďaka tomu telo dostane všetku potrebnú energiu na fungovanie.

Foto: Pixabay

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Ľudskosť ani láskavosť ešte nevymreli. Tieto dojímavé zábery vás o tom presvedčia

Medzi chlapcom a psom od susedov vzniklo výnimočné puto. Ich hre nebráni ani vysoký plot

Vládna zamestnankyňa narobila rozruch v lietadle: Spŕška nadávok na plačúce bábätko

Stavebnica je najlepšia hračka na svete. Vďaka nej si dieťa rozvíja množstvo dôležitých schopností

Útok žraloka na novomanželov i vpád zombíkov na obrad. Hororové svadobné zábery sa tešia čoraz väčšej popularite