Portál pre mamičky a ich detičky
- MajkaŠ

Stavebnica je najlepšia hračka na svete. Vďaka nej si dieťa rozvíja množstvo dôležitých schopností

subpage-img

Ak existuje hračka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej detskej izbe, tak je to rozhodne stavebnica.

Existuje veľa štúdií, ktoré skúmajú pozitívne účinky skladania stavebníc na detský vývin. Napríklad, výsledky jednej štúdie potvrdzujú, že stavanie kociek pomáha deťom rozvíjať širšie priestorové schopnosti. Pri vizualizácii sú deti schopné predstaviť si objekt z rôznych strán a uhlov pohľadu, ako aj všímať si jemné detaily.

Ďalšia štúdia zistila, že hra s kockami rozvíja schopnosť riešiť problémy. Deti mladšie ako 3 roky, ktoré sa hrávali s kockami, preukázali lepšiu schopnosť hľadať riešenia na rôzne situácie. Napríklad, boli schopné vytiahnuť rôzne objekty cez rúrky alebo mriežky, čím preukázali, že sú schopné hľadať efektívnejšiu cestu k vyriešeniu problému, než ostatní rovesníci.

Stavebnice sú zároveň skvelým nástrojom na rozvíjanie kreativity.  Jedna štúdia zistila, že deti, ktoré sa často hrávali s kockami - postupne stavali kreatívnejšie stavby, ale mali aj množstvo tvorivých nápadov.

Zároveň kocky rozvíjajú aj sociálne schopnosti. Svedčí o tom trojročná štúdia, ktorej sa zúčastnilo 119 detí s autizmom. Prvá skupina sa zúčastnila výskumu založenom na báze hry s LEGOM, tzv. LEGO terapia.  Druhá skupina detí sa zúčastnila veľmi podobnej terapie, nie však za pomoci LEGA. Z výsledkov štúdie vyplýva, že obidve skupiny preukázali signifikantné zlepšenie v sociálnej oblasti, ale skupina zúčastnená LEGO terapie mala ešte lepšie výsledky.

pinterest.com

Čerešničkou na torte je, že vďaka kockám si deti rozvíjajú aj svoje matematické schopnosti, ktoré sa preukážu až neskôr, väčšinou vo vyšších školských ročníkoch. Aj o tomto samozrejme existuje štúdia, ktorá skúmala vplyv lega na matematické schopnosti predškolákov. Podľa jej zistení deti, ktoré stavali veľmi neobyčajné stavby z LEGA, disponovali výbornými matematickými schopnosťami. Tie sa však prejavili až na druhom stupni základnej školy.

Stavebnice sú skutočne skvelou investíciou, pretože pomáhajú našim deťom rozvíjať sa v rôznych smeroch a oblastiach. Ponúkajú deťom neobmedzené možnosti hry, tvorby, zábavy, ale aj využitia :).

Titulná fotka: pinterest.com

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Najťažšie situácie v živote pracujúcich matiek

Dojímavé: 1 deň z pohľadu mamičky a z pohľadu dcéry

Chyby vo výchove, ktoré rodičov po odrastení detí zvyknú mrzieť najviac

Ocko versus dvojčatá- kto vyhrá súboj v obliekaní?

Chlapec prosil svojho otca, aby na neho nemával pred spolužiakmi. Jeho vtipná reakcia ho odrovnala na celý rok