Portál pre mamičky a ich detičky
- Ukulele

Tajomstvo nočného dojčenia

subpage-img

Dojčenie je ideálna výživa pre vaše dieťatko, či už je deň alebo noc. Materské mlieko má optimálnu teplotu aj zloženie a v prvých mesiacoch dodáva dojčatám všetky životne dôležité látky. Okrem toho vďaka dojčeniu vytvára silné puto medzi mamičkou a dieťaťom. A ešte má dojčenie jedno plus: pre mamičky je to najlepšia diéta po pôrode!

Myslite na dojčenie už v tehotenstve

Na dojčenie by ste sa mala pripravovať už v čase tehotenstva – ak budete mať dostatok informácií o tom, ako dojčiť, nebude dojčenie taký problém. Tieto všetky informácie by ste mali dostať v rámci prenatálnej výchovy od svojho pediatra. Dozviete sa všetko o tom, aké má materské mlieko zloženie a aj o technike dojčenia. Ak budete pripravená, budete istejšia a pokojnejšia. A pokoj a sebadôvera podporujú úspech dojčenia.

Ako je to s nočným dojčením?

Skoro po narodení si bábätko samé povie, kedy chce jesť, teda aj v noci. Do konca tretieho mesiaca je vhodné, aby ste aspoň jedenkrát aj v noci dojčila, a to z dôvodu dostatočnej laktácie (tvorby mlieka). Ak vaše bábätko spí, nebuďte ho a mlieko si odstriekajte.

Okolo tretieho mesiaca sa môžete stretnúť so zvýšenou potrebou dojčenia, a to preto, že v tomto období sú deti v tzv. rastovom spurte, kedy si vyžadujú viac mlieka. Časté nároky na dojčenie (a to aj v noci) môžu spôsobiť laktačnú krízu, a tej je možné práve častejším dojčením zabrániť.

Ale pozor, mnoho detí si na častejšie dojčenie zvykne, a aj keď už dávno nie sú v rastovom spurte, budú si dojčenie naďalej vyžadovať (a to aj v noci). Ak dieťa dobre prospieva, nemali by ste ho dojčiť viac ako 2x za noc – v opačnom prípade to bude pre vás unavujúce.

Nočné dokrmovanie

Patrí vaše bábätko medzi veľkých jedákov? Potom sa môže stať, že mu vaše mlieko nebude stačiť, najmä v noci. Ak dojčíte v noci staršie dojča (okolo 6. mesiaca) napríklad 5x, potom je vhodné premýšľať o podaní špeciálnych dojčenských mliek na noc, ktoré dieťatko zasýtia. Pripravte mu napríklad mlieko s obsahom ryžových vločiek. Nemusíte sa báť, že by po nich vaše bábätko pribralo – tieto mlieka síce zasýtia na dlhšiu dobu, ale nemajú vyššiu kalorickú hodnotu ako bežné mlieko. Bábätko teda zvyčajne neprekrmujete, len ho zasýtite, takže je potom spokojné a spí celú noc.

Boxík

Ako zabrániť laktačnej kríze

  • Veľa odpočívajte a dostatočne pite.
  • Pite pestrú stravu s dostatočným množstvom bielkovín a nezabúdajte na ryby. Pamätajte, že nutričné látky, ktoré dieťa potrebuje v materskom mlieku, sa tvoria zo stravy, ktorú skonzumujete.
  • V žiadnom prípade nechudnite pomocou diét a neprimeraného pohybu.
  • Vyhýbajte sa stresu (ten sa prenáša na bábätko).
  • V čase rastového spurtu počas dojčenia vystriedajte prsníky aspoň 4x, čím sa podporí tvorba mlieka.
  • Prikladajte dieťa aj v noci.

Ak budete mať problém, alebo si len nebudete isté so správnou technikou dojčenia, nehanbite sa a kontaktujte laktačnú poradkyňu na infolinke: 0800 444 004

 

Zlý text
Dobrý text

Ďalšie články na ukulele.sk

Vyhrajte kočík s rodinnou bankou pupočníkovej krvi

Rozmýšľate nad poistením rozostavaného domu? Štyri veci, na ktoré si treba dať pozor

Konzumácia alkoholu mladistvými klesla o 52 %

7 tipov, ako žiť zdravšie

Kedy začať s turistikou u detí?